İzmir merkezli Türk futbol kulübü.

26 Aralık 1923 tarihinde kuruldu. Renkleri kırmızı-laciverttir. Kulüp şu anda 1. Lig'de mücadele etmektedir.

Süper Lig'in kurulduğu ilk sezonda yer alan 16 takımdan bir tanesidir.
barış alıcı ve berke özer'i toplamda 4 milyon euro'ya çakan buna rağmen ortamlarda fener'e oyuncu satmıyoruz bundan böyle diyen kulüp.
amma götü kalktı bunlarında. ulan siz kimsiniz, asıl biz sizden futbolcu almıyoruz. (*)
altyapımızdan çıkan yiğithan güveli'yi transfer etmiş takımdır. bu sezon 24 kişilik kadrolarında 8 tane altyapıdan çıkardıkları oyuncuyla birlikte 8 yeni transfer bulunmaktadır. yakında yabancı oyuncu oynatmama inatlarını da kırarlar.
En büyük hatayı iki sezon önce süper lige çıkma şansları varken play off oynamaktan kaçmalarıdır. Henüz erken diye düşündüler ki doğruluj payı yüksek olabilir. Fakat oyuncu geliştirmeyi ve satmayı misyon edinen bir kulüp ikinci ligde olup inanılmaz satışlar yapamaz. Özellikle de bizim süper ligimizin bile hali ortadayken daha da zor bu işler.

Bu sebeple önümüzdeki iki üç sezon içerisinde süper lige çıkıp kalıcı olmaları elzem. Aksi takdirde sürdürülebilir bir yapıda olamazlar. Sadece gençlerle ilerlemek sürrealist bir yaklaşım. Mutlaka hedefe yürümeli avrupa kupalarına mümkünse gidebilmek, bunu yaparken de mevcut ekonomik yapıya zarar vermemek gerekmekte.

Ibfk bu açıdan doğru model. Onlar da sabrettiler, belki de sabredebilecek bir taraftar kitlesinin olmaması onların işine geldi ve bir planlama ile ilerlediler. Daha yüksek hedefler oyuncuları da geliştirir. Avrupa kupalarında 1 sezon oynamış bir altınordu ravil tagir'e çok yüksek bir bedelle satmış olabilirdi. Bunun farkına vardılar bence. Bu yüzden de süper lig hedefini ortaya koymaya başladılar. Ama işleri zor.
yaz transfer sezonunu u19 takımımızdan Osman Ertuğrul Çetin'i transfer ederek kapatmışlardır.