oldukça amatör ve kadro mühendisliği açısından 4 kez sınıfta kalmış politikadır.

2018-2019 sezonunda hatalı olduğunu düşündüğüm transferler:

- öncelikle guliano 10m bonservisle gönderildi ve ikamesi olarak 3.5m bonservis + salih ile zajc alındı. brezilya milli takımı forması giyen oyuncudan transfer döneminin son günleri çıkıp yerine sloven milli takımı oyuncusu almak en hafif ifadeyle basiretsizliktir.

- Josef gibi iki yönlü mücadeleci bir 6 numarayı 12 milyona satıp ikamesi olarak önce jailson alındı fakat oynatılmadı ardından kış döneminde 3.2 m bonservis ile yarım sezon forma giymemiş tolgay arslan alındı. yine brezilyalı ve mücadelesi çok üst düzey olan takımın geri ve ileri hatlarını birbirine bağlayan en kilit adamını satıp yerine hazır olmayan bir adam alındı. bursaspor'u 2-1 yendiğimiz maçtan sonra gönderilen bu oyuncular ve yerlerine gelen kiralıklar ile adeta sezon çöpe atıldı. kabus gibi bir sene yaşadık.

miha zajc - 3.5m

tolgay arslan - 3.2m

harun tekin - 2.75m :

fenerbahçe'nin kaleci sorunu vardı fakat 2.75m bonservis ile harun tekin gibi yan top zaafiyeti olan bir kaleci almak fenerbahçe için yanlış bir transfer hamlesiydi. üstelik harun tekin alındığında fenerbahçe'de kameni'nin dahi sözleşmesi devam ediyordu.

michael frey 2.65m

hiçbir özelliği fenerbahçe'ye transfer olmasına sebep gösterilemeyecek kadar düz bir oyuncu. 2.65 m bonservis ve 4 yıllık sözleşme ile bu adamı 700k 1m civarı maaş ile takıma almak basiretsizlikten başka nedir?

berke özer 2.5m:

fenerbahçe yıllardır kaleci yetiştiren türk kaleci ekolü olan bir kulüpken 2.5m ile genç kaleci transferi yapması benim gözümde saçmalıktan başka bir şey değildir.

slimani 1.5m kiralık:

isim olarak ve profil olarak fenerbahçe hücum hattına doğru bir hamleydi ancak uzun süre forma şansı bulmadan yani oynamadan gelmiş olması planları bozdu. tahminim bu oyuncu izlenmeden sadece ismine ve geçmişine bakılarak alındı. 1.5m kiralama ve en az 3m yakın maaş verildi. oynamayan oyuncu almak hataydı.

barış alıcı 1.5m :

fizik olarak zayıf ve teknik kalitesi de o kadar yüksek olmayan standart bir anadolu oyuncusu olacak olan barış için 1.5m bonservis verilmesi bu yokluk döneminde, sol bek alternatifleri yetersizken (o dönemde hak3 ve ismail vardı) yersiz bir hamleydi.

- sadık, jailson, ferdi bu transferler doğru ve yerinde transferlerdi.

- ayew, moses, riskliydi tutmadı kızamıyorum. benzia teknik kapasitesi yüksek olmasına rağmen uyum sorunu yaşayan bir oyuncuydu. ona da bonservis verilmediği için mazur görülebilir bir transferdi.

17.5m bonservis bedeli maaş yükleri hariç bu kulübün zor günlerinde boş yere yanlış transfer hamlelerine harcandı.

2019-2020 yaz ve kış transfer dönemi:

luiz gustavo, vedat muriqi, max kruse. bu isimler fenerbahçe'yi geçen senenin kalitesizliğinden kurtaracak transferlerdi.

deniz türüç 2.5 m
allahyar 750k
zanka 2m
rami'nin maaş yükü tahmini 1 - 1.5m

bu transferler yerine sol stoper de oynayabilen ancak sol bek orjinli bir oyuncu alınmalıydı. öncelik en azından bu olmalıydı. dah sonra bu transferler yapılabilirse imkan olursa yapılmalıydı.

ayrıca sol bek özelinde, yasir subaşı 150 bine alınıp 170bine kayseriye verildi bu transferdeki amaç deniz türüç transferinde kolaylık sağlanmasına çalışmak mıydı? hasan sakat ismail gönderilmişken yasir'i de adeta bedelsiz gönderip sol bek almamak akıl alır gibi değil. kolarov ve ricardo rodriguez dışında dünyada falette gibi bonservissiz ve belli kalite üzerinde oyuncu yoktu sanırım. 4 transfer döneminde takımın kanayan bölgesine transfer yapamamak ne kadar tff'nin yaptığı saçma limit hamleleri de nedenlerden biri olsa burda aslan payı yönetim ve kadro mühendisliğinden sorumlu olan kimselerdedir.

özet: başarısız demeye dilim varmıyor fakat 4 transfer döneminde 1 sol bek almamak ya da alamamak başarısızlık değilse nedir? basiretsizlik değilse nedir?

sonuç: transfer politikası olarak doğru yolu bulması için yönetime yol gösterecek futboldan anlayan doğru insanların yönetime girmesini temenni ediyorum. bu yanlışlar yüzünden belki de şampiyonluk yarışında olmadık hatalar yüzünden yaralar alacağız. umarım sezon sonu şampiyon oluruz ve bu eleştirileri hatırlamak zorunda kalmayız.

dirar sol bek, hasan ali iyileştiği ve form tuttuğu günden sonra da dirar sağ bek hasan sol bek olacaktır. belki tr kupasında 1 maçta falette sol bek denenebilir çünkü kendisi sol ayaklı ve geçmişte oynamışlığı var. umarım bu kadro şampiyonluk için yeterli olur...

#OmuzOmuzaŞampiyonluğa
her ne kadar eleştirelebilir bir transfer politikası olsa da aslında şu an eleştirmek mantıksız. gelin hepsine tek tek bakalım.

2018-2019 sezonu yaz transfer dönemi - 1. dönem

ali koç'un ilk transfer dönemi. şunu kabul edelim; aldırdığı oyuncular gayet de iyi oyunculardı. ama çoğu forma şansı bulamamış, yedek kalmış oyunculardı. yani kariyeri düşüşteydi. ali koç ise bu oyuncuları alarak hata etti ama başta ali koç ve biz dahil kimse bilmiyordu böyle bir şey olacağını. onun için ilk döneminde eleştirmek mantıksız.

2018-2019 sezonu kış transfer dönemi - 2. dönem

ali koç'un 2. transfer dönemi. devre arasına 17. girdiğimiz, 3 hafta öncesinde de akhisar'a yenilip 18. olduğumuz sezonun ara transfer dönemi. devre arasında küme düşme hattındaydık beyler. adam travma geçirmişti bildiğiniz. gelen transferler çöp de olsa burada kızamayız onlara zira yapabilecek daha iyi bir şey yoktu ve ciddi ciddi bir düşme tehlikesi ile karşı karşıyaydık. bunun için burada da kızamayız. ilk seneleriydi, acemilerdi diyip geçmek zorundayız. panik transferi yapıldı bu dönemde daha çok.

(bkz: 2019-2020 sezonu yaz transfer dönemi) - 3. dönem

limiti aştığımız, ffp'de ekside olduğumuz için elif elmas'ı sattığımız paradan daha fazlasını harcayamadığımız transfer dönemi. gayet de iyi bir kadro kuruldu eldeki paraya göre. bu dönemde gelen stoperler iyi değildi bir tek, kabul ediyorum. kadromuz kaliteli de değil ama en azından ruhlu, hırslı bir kadroya sahibiz ve herkes yüreğiyle oynuyor, şampiyon olmak istiyor. burada başarılı bir transfer dönemi geçirdğimizi düşünüyorum sol bek hariç.

(bkz: 2019-2020 sezonu kış transfer dönemi) - 4. dönem

limitte ekside olduğumuz, 1 ay boyunca oyalandığımız ve son günü zar zor falette'in lisansını çıkardığımız, ali koç'un 4. transfer dönemi. burada hepimiz biliyoruz ki suç tff'nin. pek bir şey yazmayacağım buraya.

----------------------------------------------

evet, belki de yönetim bazı yerlerde yanlış yaptı ama omuza omuza şampiyonluğa yürüdüğümüz bu günlerde yönetime köstek değil destek olmak zorundayız. sezon sonu eleştirebiliriz zaten yanlış şeyler yapıldığında. ama şimdi işimize odaklanmalıyız.
ilk senesiydi, acemiydi ne demek? ali koç yıllardır fenerbahçe'nin yönetiminde olan bu işlerden gayet anlaması gereken bir pozisyonda görev yapmış biri. ilk yıl acemilikti diye geçiştirilecek bir kulüp değil fenerbahçe. şu an sol bek olmaması bu takımı etkiliyorsa en büyük sorumlusu yönetimdir. bu kadar açıktır.
rakamların hepsinin doğruluğunu teyit edememekle birlikte, aşağı yukarı şu bedelleri kapsıyor ;
2018/19
gelenler
1- Jailson: 4 M€
2- Miha Zajc: 3,5 M€ + salih uçan
3- Tolgay Arslan: 3,2 M€
4- Harun Tekin: 2,75 M€
5- Michael Frey: 2,6 M€
6- Berke Özer: 2,5 M€
7- Slimani: 1,5 M€ kiralık
8- Barış Alıcı: 1,5 M€
9- Ferdi Kadıoğlu: 1,4 M€
10- Sadık Çiftpınar: 750 bin € + yiğithan güveli
11- Diego Reyes
12- Serdar Aziz
13- Tolga Ciğerci
14- Andre Ayew
15- Yassine Benzia
16- Victor Moses
Toplam: 23,7 M€[/b]

GİDENLER
1- Josef: 12 M€
2- Giuliano: 10,5 M€
3- Fernandao: 2,55 M€
4- Aatif

Toplam: 25,05 M€
2019/20 SEZONU
gelenler
1- Gustavo: 6 M€
2- Vedat Muriqi: 3,5 M€ + 2Si bonservisli 5 genç oyuncu
3- Deniz Türüç: 2,5 M€
4- Zanka: 2,00 M€
5- Altay Bayındır: 1,5 M€
6- Allahyar: 750 bin €
7- Adil Rami ( imza parası aldı )
8- Mevlüt Erdinç
9- Emre Belözoğlu
10- Max Kruse ( imza parası )
11- Garry Rodrigues ( zorunlu satın alma opsiyonu var )
12- Simon Falette

Toplam: 16,4 M€

GİDENLER
1- Eljif Elmas: 16 M€
2- Yasir Subaşı: 170 bin €
3- Diego Reyes
4- Neustadter
5- Valbuena
6- Mehmet Topal
7- İsmail Köybaşı
8- Skrtel
9- Şener Özbayraklı
10- Soldado

Toplam: 16,2 M€

şimdi ilk bakışta al-sat dengesi oluştu diye düşünebilirsiniz, fakat gidenlerin yerine gelenlere bakınca vedat ve gustavo dışında hangisinden kar ederiz diye düşündüğümüzde aklımıza isim gelmiyorsa bu fiyasko demektir. 40 milyon euro harcanmış 2 yılda sadece, bakıyoruz takımda hala stoper ve bek ihtiyacı, hala kanat hala forvet ihtiyacı var. bunun üstüne maaşları dahil ettiğimizde 2 yılda harcanan para 80-90 milyon euroları buluyordur. ee elde ne var ? koca bir 0 ( sıfır )
eee o zaman basketboldaki bütçe ile alakası yokmuş sayın başkan. sen oradaki bütçeden daha fazlasını çöp etmişssin. basketboldaki bütçe düşürülsün mü ? düşürülsün. fakat futbola harcansın mı ? aslaaa. çünkü bu işi beceremiyorsunuz.
örnek vermek gerekirse 2 milyonluk 5 tane topçu alınca 1 tane 10 milyonluk topçu kadar verim vereceğini zannederek uygulanan politika.
düşük maliyetli olmalı evet, fakat kalitesi de değerlendirilmeli.