Deplasmanda süper oynayıp chelsea'ye karşı 9 kişi kaldığı maçı bile kaybetmeyen, real madrid'e 4 atan, juventus'u yenen takım şaka gibi bir şekilde iç sahada iyi oynayamıyor. En büyük korkum seneye şampiyonlar liginde bunlarla eşleşmek. Kadıköyde fark yiyebiliriz gibi.
geçen sezon şampiyonlar ligi yarı finalindeki dramatik elenmenin ardından bu sezon grupta 10 puan almasına ragmen bir üst tura çıkamamış bahtsız takım.
Lig tarihine geçecek bir rekor kıran futbol takımı.


Ajax, Hollanda Ligi'nde çıktığı son 5 maçta 31 gol attı ve 5 maçlık seri dikkate alındığında lig tarihinde rekor kırdı. (6.2 Gol Ortalaması)

✨vs 5-1 Heerenveen
✨vs 13-0 Venlo
✨vs 5-2 Sittard
✨vs 3-0 Utrecht
✨vs 5-0 Heracles
Tarihine ve misyonuna karşın Avrupa süper ligi konusunda nasıl bir karar vereceğini merak ettiğim takım.

Normal şartlarda Ajax, endüstriyel futboldan en çok yara alan kulüplerin başında geliyor. Çok kaliteli oyuncularını ekonomik sebeplerle genç yaşta elden çıkarmak zorunda kaldı. Hollanda ve Belçika ligleri birleşme konusunda adım atarken, bu hamle karşısında bir davet gelirse evet der mi en çok merak ettiğim durumların başında geliyor.
phillip cocu hocamın prime zamanında, ikinci büyük olarak takılan kulüp. sonra Ali Koç efendi bu başarıdan etkilenip cocu'yu bize getirdi. sonumuz malum. görevden ayrılınca suçu kendimizde aradık, belki bizde sorun vardır dedik. kendisi rezalet fb kariyerinden sonra derby'e gitti, adamları da küme düşürecekken başkan görevden aldı. ajax o zamanlar bayern gibi ligi domine etseydi, cocu sadece bir seçenek olarak kalacaktı.
Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi CIES'e göre, 31 ligde 81 oyuncusuyla en çok futbolcu yetiştiren kulüp olmuş takım.

100 takımlı listede herhangi bir Türk kulübü yer almadı.