başakşehir'in sahadan çekildiği maç.

4. hakem'in başakşehir yardımcı antrenörü webo'ya ırkçı ifade kullandığı söyleniyor.
Irkçı bir hakemin düdüğünü bir daha çalmasına engel olacak maç. Büyük ihtimalle bir daha maç yönetemez hele hele bu seviyelerde imkansız. Ibfk bu hareketi ile de unutulmaz asla.
başakşehir, sahaya çıkmama kararı aldı. maç oynanmayacak.

edit: yarın kaldığı yerden devam edecekmiş galiba.
günümüze uzanmış bazı kültür/alışkanlıkların artık kötü niyet taşımadığını bilsek bile, özünde taşıyor olduğunu, yani kökünün artniyet olduğunu anlamamız gerekiyor.

dün 4. hakem, sahadaki hakeme webo'yu anlatmak isterken kendi dilinde "zenci olan", "siyahi olan" diye tanımlıyor. sarı saçlı olsaydı, kısa boylu olsaydı, gözlüklü olsaydı, kel olsaydı, şişman olsaydı... farketmez. birini işaret etmek istiyorsan, onun yaradılışından dem vurman doğrudan doğruya ayrımcılıktır, sen de bu ayrımcı kültürden beslenmişsin demektir. kim yaparsa yapsın, biz de zaman zaman bu tip alışkanlıkları sergiliyorsak, kökleri çok eskiye uzanan (ve maalesef hala çok sağlam olan) bu ayrımcı kültürden etkilendiğimiz için. eskiyi hatırlayanlar bilir, bizim spikerler maçlarda ferdinand, gerson, okocha, amokachi vs vs bir pozisyon gereği yakın çekime alınırken "xspor'un siyahi oyuncusu ekrana geliyor..." diye anlatırdı. niye, çünkü o dönemler zenci oyuncular azdı ve "farklı" görünüyorlardı, spikerler de o saçmalığa kapılıp bu şekilde konuşuyordu. hiç "xspor'un sarı saçlı futbolcusu tacı kullanacak" diye bir şey duyduk mu?

bu hakemin denk geldiği olay (artniyetli olmadığını düşünürsek tabii), evet kötü bir denk gelme, ama artık bu konudaki hassasiyetlerin farkında olunmalı ve birilerini tanımlarken yüzlerce yıldır kullanılan yöntemler artık geride bırakılmalı. betimleme yapmak şart değil. mesela çok mu zordu hakemin gelmesini bekleyip, "aha şu adam" diye webo'yu göstermek? değildi.

ama 4. hakem daha da kolay olanı seçti ve özünde kötü olan bir alışkanlığın konforuna kapılıp saniyelik bir kararla yanlış olanı yaptı.