Erol bulut'un 2020-2021 sezonu icin dusundugu dizilimlerden birisi. Asil dizilimimiz bu olmayacaktir tabi ama macina gore taktik degisikligi anlaminda rakibi sasirtacak bir hamle olarak goruyorum bunu. Dun oynanan ve 2-2 biten karagumruk hazirlik macindan sonraki roportajlarda gokhan veya serdar haftaici antrenmanlarda bu dizilisi calistik diye bir soylemde bulundu. Demekki hocanin b c d planlarindan birisi bu.
Soyle bir dusunelim, kosu mesafeleri oldukca yuksek olmasi gereken beklere sahipmiyiz? Hayir. Gokhan ve canerle bu diziliste problem yasariz, ozellikle caner ileri cikar ama donemez. Peki daha onceden 3lu stoperin solunda oynayan novak gene stopere cekilirse? Bence sorun cozulecektir. Duruma gore novak ile canerin birlikte cikmasinda merkez soldaki defansif gustavo cok kritik rolde olacak, umarim satilmaz. Saga gelirsek gokhan'in yasi pek musade etmez sanirsam ama dirar yetenek anlaminda olmasa da cigersizlik anlaminda rahatlikla oynar ve sabaha kadar git gel yapar.
Uclu ortahadaki ileriye cikacak oyuncunun yani 10 numaranin bolgesinde bulunan kisinin oldukca hareketli olmasi lazim, mert hakan tamda bu role uyuyor. Forvet ikilisinde ise 1 trequartista ve 1 pivot olmasi gerekir. Sosa statik oldugu icin oraya ferdi'yi yaziyorum, thiam ile pek olmaz bu is ama ismi gecen mandzukic nokta atisi olur. Keske vedat satilmasaydi... zaten lazio'da 3 5 2'de immobile'nin partneri olarak aliyor vedat'i(*)

--------------------------Altay-------------------------
-------Transfer-----transfer-----novak-------
--Gokhan--ozan--mhy--gustavo--caner--
-----------------ferdi----------transfer-------------
edit: mobilden yazmıştım, pc'de farkettim oyuncuların dizilişinde kaymalar olmuş galiba. halbuki mobilde herşey tam simetrikti :)
Bayıldığım dizilim.

İyi uygulayabilen pek kalmadı. Tabi bir de genelde 3-5-2 savunma dizilim olarak genel kabul görüyor.

çünkü 3 stoper ve iki hücum özelliği de olan kanat beki ile yeri geldiğinde 5-3-2 ile 5li savunmaya, hücumda da 3-3-4 gibi bir yapıya geçmeye yarıyor. Fakat o çapta kanat bekleri bulmak çok zor olduğu için genellikle 5-3-2 daha çok uygulanmakta.

Fakat benim kafamda kurduğum 3lu savunmada 2 ya da 1 stoper, bir ya da 2 stoper oynayabilen bek oyuncusu ( önder Turacı, novak gibi) kullanılmalı. Çünkü kaleden oyun kurulma esnasında stoperler press yapıldığında ya geri pas ya da ileriye top şişirme yapıyor stoperler, fakat topla ilişkisi az daha iyi olan beklerler oynadığınız zaman, bek alışkanlığı sebebiyle top sürüp topu orta saha oyuncuları ile buluşturmak, kısaca oyun kurmak kolaylaşıyor.

Orta sahada 5li oynandığı zaman burada farklı dizilimler gene mumkun. İdeal 5lide 1 sarkık libero ile iki 8 numara oynamalı. Fakat 8ler skora çok katkı vermek zorunda. Topla dripling kabiliyeti mutlaka olmalı. bizde 5linin kanatlarında caner ve gg görünüyor, evet ikisi de savunma hücum dengesini oturtur. Ama tempoyu kaldıramaz ikisi de. Bu sebeple oyun içinde sürekliliği mümkün değil. Tabi registalı bir 3-1-4-2 de yine bir formasyon. Fakat bu iki dizilim için de mutlaka sistem takımı olmanız gerekmekte. Çünkü her oyuncunun pozisyon kaymalarını iyi takip etmesi gerek.

Forvette ise bir giuliano bir hoijdonk tarzı ikili bu lig için uygun gibi.

Bir üst seviyesi benim için 3-4-3 orta 4 lü Diamond şeklinde tabi. Xd
Edit : konu hakkında bir başka girdim (bkz: #25088)
Bu taktik bizim kadro ile olmaz. Erol hoca inşallah lig maratonun da bu taktiği düşünmüyordur. Bu taktik için rotasyonda en az 5 kaliteli, ayağı iyi stoper olması lazım. Kanat beklerinin diri genç ve dinamik olması lazım (caner ve gg bu profile uymuyor) santrafor ikilinden birinin fizikli diğerinin de leblebici olması lazım. Bu sistemde Zayıf halkan olmayacak, ilk 11'de oynayan tüm oyuncular teknik, kaliteli, genç ve dinamik olacak. Transferler tamamlandığında da elimizde bu sistemi oynayacak kadro oluşmaz. Eldeki kadro tam bir 4-1-4-1 kadrosu, illa çift forvet oynamak istiyorsan 4-4-2 diamond oyna eldeki kadro ile iş yapar.
T: bize uymayan sistem
Attila haricinde Bir stoper daha alacağımız söyleniyor, Limitlerimiz ve ekonomik durumumuzu göz önüne alırsak genç bir stoperi yedek oturtmak için devre arası almamız bana ilginç gözüküyor. Atilla szlai, bek özellikleri de olan 3-5-2'ye uygun hızlı bir stoper olarak tarif ediliyor. Bizim hödük tisserand da tam bu profilde bir oyuncu. gelecek osayi'yi sorduğumuzda da çok hızlı ve tempolu olduğunu, sık sık geriye katkı yaptığını hatta zaman zaman bekte de kullanıldığı cevabını alıyoruz.

Erol bulut sene başında bu taktiği oynamayı çok istedi ve mevcut kadro yapımızın da görece olarak uygun oldugunu söyleyebiliriz. Takımda bu taktiğe çok uygun caner, ozan ve samatta gibi oyuncular da mevcut. Tabii ki yine kadro yapımızda oynatmamız farz olan pelkas ve mesut gibi taktiğe uymayan oyuncular da var.

3-5-2 değil de kuzeni 3-6-1 ya peki? Mesut ve pelkas, samatta'nın arkasında, daha çok 3-4-2-1 gibi. Takım böyle oynayabilir oynayamaz, oynar oynamaz demiyorum ama insan bir sorguluyor.

Eldeki malzemeden misal vermek gerekirse
Luiz Gustavo'nun yokluğunda ozan sosa ikilisine katlanmak yerine uygulanması gereken taktikti.

--------------------Altay------------------
------Serdar--tisserand--attila--
Nazım----------ozan--------Caner
Samuel--------------------Valencia
----------Thiam----samatta--------

Fiziksel oyuna dönüp savunma arkasına sarkmayı denemek gerekiyordu. Hem tisserand hem Attila uzun toplarda fena değiller. Bunu görmek bu kadar zor değildi.
Şaka maka 21-22 model fenere en uygun taktik gibi görünen dizilim. Ben aslinda sevmem boyle maceralar: uclu defansmis, kanat bekmis falan. Ama sanki kadro bunu istiyor gibi.

Pelkas samatta
Ozil
Caner irfan gustavo ozan
Szalai caulker tisserand
Altay

Mhy, sosa, pelkas gibi alternatifler de var. Bilemiyorum, kagit ustunde fena degil gibi.

Samatta'dan hala medet umuyorum ayrica.
(bkz: hayalperest fenerliler)