Dünya kupası E grubu 2. Hafta maçı.

Başlama saati 22.00

Grupta ilk maçlarda Almanya Japonya’ya 1-2 kaybetti, İspanya ise Kosta rika’yı adeta yok etti 7-0 ile.

Şimdi gündüz saatlerinde Japonya kosta rika’yı yenmeyi başarırsa ki o savunma ve kaleciyle çok da zor değil, Almanya için mutlak galibiyet gereken maç haline geliyor. Her ne kadar Japonya maçında Japon kaleci dünyaları kurtarmış olsa da İspanya inanılmaz bir jenerasyon yakalamış durumda ve çok coşkulu oynuyorlar geçmişlerine nazaran. Almanya için çok zor bir maç.

Ancak olur da kazanırsa Almanya, Japonya da Kosta rika’yı geçerse 3’lü averaj durumu gündeme gelebilir zira Almanya İspanya engelini geçerse son maçta Kosta rika’ya 7 gol de onlar sallarsa şaşırmam. İspanya da Japonya’ya acımaz herhalde. 3’lü averaj değişik olur.
almanya eski almanya değil. eski almanya'Da mesut özil, toni kroos gibi yaratıcı özel futbolcular vardı. şimdi fark yaratan bir oyuncu göremiyorum. hepsi ağır işçi. ispanya'da yeni bir jenerasyon doğdu eskiden orta alanda iniesta, xavi, alonso, fabregas gibi yıldızlar vardı ve açık ara milli takımlar arasındaki en güçlü orta sahaydı bir dönem zaten bu orta saha ile euro 2008, fifa 2010 ve euro 2012'yi kazanmışlardı. şimdi ise bu yıldız abilerimizin yerine gavi, perdi, ansu fati gibi isimler var ve fena da götürmüyorlar. ispanyol oyuncuların birçoğu barcelona ve real madrid altyapısından çıkan isimler.

almanya'da dediğim gibi fark yaratan bir oyuncu göremiyorum sahaya bir takım oyunu yansıtmak istiyorlar evet futboldaki en önemli şey bu ancak sahada almanların bir lideri yok gibi. kaptanlıktan söz etmiyorum hücum hattını şekillendiren bir oyuncu yok ileride organize olamıyorlar yeterince. rakip takım çok rahat ve soğukkanlı biçimde almanya'nın sanki ne yapacağını biliyormuş gibi hareket ediyorlar.

bir de bazı alman futbolcular (devşirmeler) sporcu etiği konusunda da ders almalılar mesela rüdiger gibi.(bkz: #108469)

şahsi görüşüm ispanya eksik kalmazsa almanya kazanamaz.