Gruplarda İtalya ile eşleşmeyi acayip istiyordum. Belki 4 yeriz belki bir sürpriz yapar yeneriz bilemem ama Fransa'dan alınan 1 galibiyet ve 1 beraberliğin anlamlanması için böyle bir takım ile eşleşmeye ihtiyaç vardı.
çağlar gibi bir stoperimiz ve merih gibi bir komutanımız(*) varken italya'nın en fazla 1 ya da 2 gol atabileceğini düşündüğüm maç. atmak da gerekiyor işte o sıkıntı.
açıkçası ben genel yaklaşımın aksine yenileceğimizi düşünüyorum. italya ve almanya gerçekten turnuva takımıdır. 3-4 turnuvada bir düşüş yaşarlar. o zamanlarda karşılaşırsanız bu takımları yenmek, elemek mümkündür. fakat hollanda'da da olduğu gibi ( ne kadar çok da birbiri ardına geldi öyle ) yeni jenerasyonu hemen adapte edebiliyorlar ve gene favori olabiliyorlar.

italya da aynı şekilde şu an yükselişte. ev sahibi. ayrıca turnuvanın açılış maçı. bizim dezavantajımız olarak görülen bu durum aynı zamanda bizim için avantaj da olarak kabul görebilir. baskıyı italya hissedecek. pek ihtimal vermiyorum ( bugünden 7 ay sonrasına kadar inanılmaz performanslar ortaya çıkabilir, birileri uzun soluklu sakatlıklar yaşayabilir ) ama olur da kazanırsak italya'nın turnuvadaki geleceğini de etkileyecektir.

ayrıca bizim grubumuz bence kolay da değil. kura çekimi sonrasında herkes lokum gibi kura vs deyip durdu. turnuvada galler'in gelmesi bence grubun dinamiklerini etkileyecek ve bence bu gruptan en iyi 3. takımın çıkması çok güç. dipten Bulgaristan-Macaristan, Bosna Hersek-Kuzey İrlanda, Slovakya-İrlanda Cumhuriyeti, İskoçya-İsrail, Norveç-Sırbistan, Gürcistan-Belarus ve Kuzey Makedonya-Kosova play off galiplerinden teki gelseydi en azından 3.lük için içim biraz daha rahat olurdu.

uzattım farkındayım, sonuç olarak. türkiye bir şekilde bu maçta yenilmemeli. 1 puan alırsak arkasından galler ile oynayıp mutlaka kazanmamız gerekiyor. son maç isviçreye karşı olacak ve italya, biz galler ile oynarken isviçre maçını kazanıp İsviçre'yi ateşlere atacaktır. son maç her şeye gebe.
Turnuvanın açılış maçı olması dolayısıyla tüm Avrupanın dikkatle izleyeceği(izleyici sayısı ) bir maç olacak. Bir süpriz galibiyet ilgiyi milli takimimiz üzerinde dahada yogunlastiracaktir. Mağlubiyet tabiiki süpriz olmaz. Gercekcide olmak gerekiyor, gruplarda 10/10 yapmış gol yüzdesi yüksek iyi bir takim italya. Gruplardada bunu kanıtladı. Galibiyeti hepimiz isteriz elbette ama 1 puan bence kötü olmaz.