cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

 yakın zamanda 2. nesil yazar alımları tekrar açılacaktır. 
fenerbahçe kart sahibi iseniz beklemeden info@lacisozluk.com 'a mail atarak yazar olabilirsiniz. 

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
Željko Obradović
Doğum: 09.03.1960 Uyruk: Sırbistan  Boy: 1,80  Mevki: Başantrenör

zeljko obradovic

 • /
  16
  ------ tweet ------


  Yarın sabah Ali Koç ve Obradovic arasında bir görüşme daha var. Ardından Obradovic 15.40’ta İstanbul’dan Belgrad’a uçacak. (yağız sabuncuoğlu)


  ------ tweet ------
  büyük bir yanlış ortada dolanıyor ve kulüp başkanı dahil kimse bu yalanı değiştirmiyor, fenerbahçe basketbol takımının bütçesi futbol takımının bütçesinden oluşturulmuyor, yani bugün biz basketbolu kapattık, oradan gelecek 25-30 milyon euro ile biz 10 tane frey alıp uçarız diye bir şey yok. o bütçe fenerbahçe spor kulübünün bütçesi. en çok geliri futbol getirebilir, fakat en çok gideri de yine futbol yapıyor.


  al sat
  al sat
  al sat
  al sat


  ffp
  ffp
  ffp
  ffp


  evet uefa'nın bize uyguladığı ffp ve al sat dengesi sebebiyle futbol dışındaki bütün branşları da kapatsanız futbol takımının al sat dengesini bo za maz sı nız.


  bunu başkan bilinçli olarak düzeltmiyor, bu şekilde konuşulması daha kolay bütçeyi kısmak için ya da obradovic'i gönderebilmek için. alper daha fazla kazansın diye, tolgay'ın bonservis taksitleri ödensin diye, deniz türüç oyundan çıkarken triplensin diye basketbol ve voleybol ve diğerleri kapansın niyetindeler.


  kapansın anasını satayım, kapansın da göreyim bu futbol fancıklarını. ligde yine 6. olunca bu sefer neyi kapattıracaklar. lafa geldiğinde biz spor kulübüyüz diyor bu futbol fancıkları lafa geldiğinde basketbol voleybol rerörörö... bu kulübü daha evvel de dile getirdiğim gibi borç batağında olmasının sebebi ne basketbol ne de diğerleri. futbol kendi kendini zarara sokuyor.  basketbol para kazandırmıyor sözleri de enfes. biz futbolda sanki 30 milyon euro ile her sene şampiyonlar liginde finale çıkıyoruz da para kazandırıyor şampiyonlar ligi, basketbol kazandırmıyor diye söyleniyoruz. bugün real madrid, psg, m city transfere ne kadar harcıyor, maaş ne kadar veriyor. peki şampiyonlar ligi şampiyonu kaç para kazanıyor ? bütün maçlarını kazanıp bir de şampiyon olan takım yaklaşık 80-85 milyon euro kazanıyor uefa'dan. diğer reklam ve ürün gelirleri kulüplerin marka değerleriyle alakalı. sadece sportif gelirden söz ediyorum burada. peki bu kupayı kazanacak takımlar, bu kupa için ne kadar harcıyorlar. liverpool'un sadece bir kaleci için ödediği bedel 80 milyon euro. neymar'ın sadece 220 milyon euro bedelle transfer edildiği bir dönemden bahsediyoruz. psg'nin gelir elde etmesi için bu mantıkla 4-5 şampiyonlar ligi kazanması gerekiyor. yani tek bir oyuncuya 50 milyon euro harcayan, senelik takım bütçesi 250 milyon euro olan, transfere 100-150-200 milyon euro harcayan bir takım şampiyonlar ligini kazandığında zarar ediyorsa neden katılıyor değil mi ?


  yani başaltı kulüpler avrupa kupalarından öyle çok kâr elde etmiyorlar. peki onlar enayi mi neden bu kadar para harcıyorlar kazanmak için ? çünkü prestij anam prestij. bu kulüpler bu yatırımı zirvede anılmak için yapıyorlar. çünkü başarı sonucunda var olduklarını biliyorlar. senin markana sponsor desteği gelecekse, yayın gelirin artacaksa, bilet fiyatların yükselecekse sebebi bu başarıdır. bugün milan ac düşünün, ona mı sponsor olursunuz, juventus'a mı ? burada 5 şampiyonlar ligi şampiyonu olan milan ile sanırım 1 defa bu kupayı kazanmış aynı ülkenin iki takımını kıyaslıyorum. hangisine çıkartıp 5 yıl için 200 milyon euro'luk sponsorluk imzalanır ? işte kulüpler turnuvadan değil, turnuvalardaki başarıları sonucunda oluşan sportif itibardan gelir yaratırlar. forma satarlar, bilet satarlar, ürün satarlar, reklam-sponsorluk vs. işte gelir kalemleri oradan gelir. yoksa kimse senin kara kaşına kara gözüne sana para yağdırmaz, ali koç gibi tek tük adam dışında.


  basketbolda da ödüller 50 60 milyon eurolara çıksa, emin olun o zaman da takım bütçeleri 100-120 milyonlara çıkacak, değişen bir şey olmayacak. euroleague'in eksikleri var mıdır ? çok fazla. bence katılım payı vermesi gerekiyor en başta. galibiyet primlerini de şampiyonluk primlerini de attırmalı. maaş alt ve üst sınırı getirilmeli nba gibi. yani bir takım sezonda 30 normal sezon maçı + en az 3 play-off + 2 maç ta f4'te oynuyorsa bunun karşlığı daha fazla olması gerekiyor. yayın gelirlerini de sponsorluk gelirlerini de arttırmak yine onların işi.


  fakat avrupa şampiyonu olmuş fenerbahçe'ye reklam bulamıyorsa bir başkan, onda bir sıkıntı vardır bence.


  her neyse bunları neden koçun başlığı altında yazdım ? çünkü koç giderse bu yatırımlar son bulursa biz daçka'dan, itü'den, tofaş'tan hallice bir yapıya bürünürüz. buna bayılacak taraftarlar vardır hatta sayıları burası dahil çok fazladır. fakat burası sadece fenerbahçe futbol kulübü değil, spor kulübüyse ben ve benim gibi taraftarlara da hizmet etmek başkanın görevidir kimse kusura bakmasın. bunu söyleyince de çıkartıp 30 milyon euro sen ver diyor bazı hergeleler, o zaman sen çıkart cebinden 30 milyon euro da futbola ver deyince de ( tabi söverek söyleyince ) ebele übele diyorlar sadece. böyle sığlıklarla nasıl olacak orası da ayrı mesele ya neyse.


  uzun uzun içimi dökmem gerekiyordu. bu ülkede her şeyde olduğu gibi sporda da sığ bakış açısı yüzünden cidden bıktım. umarım koç giderse şubeyi de kapatırlar da herkes bir yerine kına yakar.
  Kulüpten açıklama


  "Fenerbahçe Beko Basketbol Takımımızın değerli koçu Zeljko Obradovic ile Başkanımız Ali Koç ve Başkanvekilimiz Semih Özsoy'un yeni sezon planlamalarına dair görüşmeleri tamamlanmıştır.


  Değerli koçumuz Obradovic bugün itibariyle İstanbul'dan ayrılmış olup, Kulübümüze yeni sezon ile alakalı geri dönüşünü ailesi ile görüştükten sonra önümüzdeki hafta başında yapacaktır.


  Bu doğrultuda da camiamıza ve kamuoyuna gerekli bilgilendirmeler önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecektir."
  gitmiş.


  twitter.com


  bir gün fenerbahçe'yi yeniden çalıştırırsın umarım koç. sen bu ülkeye basketbolu sevdirdin. yolun açık olsun. elbet bir gün buluşacağız, bu böyle yarım kalmayacak...
  yaşattığın her başarı ve güzel anı için teşekkür ederiz koç.


  senin büyüklüğünü ve bu kulüp için önemini kavrayamayanlar utansın!
  lacisozluk lacisozluk