spor müsabakalarında takımların, oynanacak bütün karşılaşmalarınn tek bir yayıncı tarafından sağlanması usulüne dayanarak bir arada durdukları sistem.
aziz yıldırım uzun zaman bu havuzdan çıkmak istediğini, çünkü havuz sistemiyle fenerbahçe'nin alması gereken yayın gelirinin çok daha azına razı olduğunu, bu havuz sisteminde devam etmelerinin sebebinin biz 3 büyükler havuzda olmazsak türkiye'deki kalan takımlar maçlarını 3 paraya ancak satar dediğini anımsıyoruz.
(bkz: #22182) şu ve
(bkz: #22184) şu numaralı girdilerin ardından cehun kuburlu'nun konu hakkındaki birkaç twitini okudum. dileyen girip okuyabilir.


2018-2019 sezonunda ve değişirse 2020-2021 sezonu arasındaki yayın gelir farklarını güzelce yazmış.

...................................2018/19 .......................2020/21
Galatasaray: ..............₺232 mil ......................₺115 mil
Beşiktaş: ...................₺182 mil ...................... ₺90 mil
Fenerbahçe:...............₺166 mil........................₺80 mil
Trabzonspor:.............₺139 mil ........................₺70 mil


link


bu rakamları okuduktan sonra futbol piyasasında bu havuz sistemi tekrar konuşulmaya başlanacağına inanıyorum.
3 büyük takım kendi arasında maç oynasa sadece, 1.7 milyar tl'den çok daha iyisini toplar. iddia ediyorum fenebahçe maçlarını kendi kulüp televizyonundan yayınlasa çok daha fazla reklam geliri elde edebilir. ne diye bu havuz sisteminin içinde yer alıp anadolu kulüplerini beslemek zorundayız ki.
1 liralık futbolcuyu 10 liraya çakma derdi bunlarda,

tribünlere taraftar çekmek için hiçbir şey yapmamak bunlarda,
stadyum zeminlerini bile avantaj olsun diye yapmamak bunlarda,
herhangi bir kadro-teknik adam istikrarı olmamak bunlarda.
üstüne bir de 3 büyük takım bunları besleyecek diye kendi gelirlerinden feda ediyor.
yayın havuzunun da kendi içinde bir adaletsizliği var, ben buna katılıyorum. mesela şampiyonluklara göre gelir dağılımı bence adaletsiz, lig sıralamasına ve toplanan puana göre dağıtılmalı. fakat eğer beinsport mevcut şartnameyi yerine getiremeyeceğini ve yüzde 50'ye yakın indirimi dayatıyorsa bu camialara, ivedilikle bu havuz sistemi dağıtılmalı. herkes kendi başının çaresine bakmalı.

bir gün olsun fenerbahçe'nin yanında yer almayan bu 15 takımı daha fazla taşımak zorunda değiliz.
Süper Lig 2020-2021 sezonu harcama limitleri sonrasında fenerbahçe'mizin ilk adımı atarak terk etmesi gereken oluşum.
fenerbahçesiz ne yaparsanız yapın denilmeli. hem ekstradan 3 takımı küme düşürmeyerek, yayın gelirlerini sekteye uğrat, sonra da harcama limitlerini düşür hem de pandemi sebebiyle tribün gelirlerinden başlayarak bütün gelirleri azalan kulüplerin bu durumunu göz ardı et. yok öyle yağma.
fenerbahçe ivedilikle yayın havuzunu terk etmeli. sonra bein sports ile ne yaparsanız yapın, indirir misiniz, arttırır mısınız görürürz.
Cikma konusunun kesinlikle gundemimizde olmasi gereken havuz.
Eger maclar ucretli bir fbtv'de yayinlanirsa ve aylik 20 lira alinirsa, 1 milyon kisinin katilimiyla aylik 20 milyon lira para eder. Yilda 240m lira para yapar. Hadi cekim masraflari, calisan maaslari falan derken 200m kar kalsa bile kafi. Zaten sampiyon bir takim ancak bu kadar aliyor diye biliyorum.

Ote yandan kulube gelir getirecek urunlerin de uretilmesi ve uygun bir fiyata satilmasi lazim. Baska care yok, bu cukurdan taraftarimizla cikacagiz.

Eger yonetim dogru adimlar atar ve camiayi kenetlerse herkes kulube elinden geldigince destek verir. Aylik 20 lira cok bir sey degil. Yayin havuzu icin konusuyorum elbette. Yonetimin bu tur hamleleri dusunmesi lazim.