mis gibi uygulamadır.

ligde var kararı en çok aleyhine karar verilen kulübün taraftarı olarak söylüyorum bunu. eksiklikleri var mı var fakat henüz çok yeni bir uygulama bu. oturması tüm dünyada zaman alacak.
Var hakemi söz konusu müdahale için uyarıda bulunamaz çünkü oyuncu çift sarı kart ile atıldı. Oyuncunun müdahalesi sarı kart olarak değerlendirildi ki bence direkt kırmızı kart. Oyuncunun müdahale etmemesi onu haklı çıkartmaz. Topa da temas edemiyor. O yüzden direkt kırmızı kart olmalı, gelişi sıkıntı çünkü.

Türkiye'de penaltı ve kırmızı kart yaklaşımı şu, bu pozisyona da penaltı mı verilir. Geçen hafta kalbur yattı rakip savunmacı vermedi faulü. Çünkü verse penaltı. Fakat 2 dakika sonra benzer kalbur gustavo yaptı cüneyt çakır orada faulü verdi. Her faul penaltı mı deniliyor elbette canım. Ceza sahası orası, faul yaparsan sadece düdük çalmaz üstünr bir de penaltı cezası alırsın.

Kırmızı kart da öyle. İlla temasa gerek yok teşebbüs de kırmızı kart ile cezalandırılmalı ki hayvan gibi mudahale edilmesin artık daha fazla.
Olaylara biz böyle koyun gibi tepki verdikçe daha çok hakkımızı yiyecek olan hakemler. Tff, bein sport ne varsa önünde gerekli protestoları yapmamız gerekiyordu. Adamlar 2 yıldır içimizden geçiyorlar biz de hala bekliyoruz ki kendi kendine düzelsin.
bizim sikko ülkeye özel bir değişime ihtiyaç duyan uygulama.
anlatıyorum işin sırrını, bu kıyağımı unutmasınlar.

1- şu anki mevcut tüm süper lig hakemleri tasfiye. derler bundan sonra.. vermese de verdi derler.
2-dışarıdan 15-16 tane yabancı hakem getirilecek. bizim ki gibi orta doğu coğfrafyasından olmasa iyi olur. bu haKEmler riva'da konaklayacak zaten onlarca villa var, lüks içerisinde takılırlar. hiç bir kulüp yetkilisiyle iletişime geçirilmeyecekler.
3-bu hakemler sadece var'da görev yapacaklar. sözleşmeleri 6 aylık. her 6 ay da bir saçma sapan kararlar vermedilerse sözleşme uzatılacak. aylık maaşları olacak, görev aldıkları maç başına prim alacaklar.
4-burası önemli. bu hakemlerin verdikleri karar son karar olacaklar. maçı yöneten türk hakem var'dan pozisyonu izlemeyecek kulağına ne söylendiyse o kararı uygulayacak. maçta ki hakemin görevi düdük çalmak. bir de orta sahada ki faullere karışabilir, önemli pozisyon kararı yok. kulağına ne söylenirse o.
5-var'da ki hakemler takımlara değişmeli olarak atanacak. lig bittiğinde aşağı yukarı her hakem her takımın aynı sayıda maçını yönetmiş olacak.

ha hatalı karar olmayacak mı elbet olur. dünya kupası finallerinde dahi oluyor. ama işte hata oldu diyebileceğiz. elin irlanda'lı, ingiliz'i doğuştan şu takımlı demeyeceğiz.

evet bu yöntemle tr'de hakem yetişmeyecek ancak türk futbolunun pisliği biraz olsun temizlenecek.

önemli not : fransız hakemlerinin gs maçları yönetmesine izin verilmeyecek..