Son yıllarda eski günlerinden çok uzakta.

Hiç jenerasyon yok falan denilmesin. U16, u15, u17 dünya ve Avrupa şampiyonalarinda madalya alan kadro bugün a milli takım seviyesine çıktı. Alt yaş gruplarında bu kadar başarılı olan kadronun üst yapıya geçtiğinde geliştirilememiş olması başta federasyon olmak üzere büyük skandaldır.
Bence Scottie Wilbekin bu kadar kolay harcanmamalıydı. Evet shane muhteşem bir hamle olabilir ama wilbekin üzerine kurgulanmaya daha müsait bir takımız sanki. Türkiye ligini öyle çok takip etmiyorum yeni isimler bulmuşlardır veya kaşarlanmış adamlardan vazgeçmeye karar vermiştirler orası ayrı ama aynı isimlerle yola çıkacaksalar larkin'e de yazık olur takıma da.
🇹🇷🏀FIBA 2022 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde Hırvatistan ve Hollanda ile karşılaşacak olan A Milli Basketbol Takımımızın aday kadrosu açıklandı.
görsel
fenerbahçe futbol takımı'ndan sonra 2. takımımdır. ardından basketbol takımımız ve houston rockets gelir. çocukluğumda çalışırken bile radyodan basketbol maçlarını takip ettiğimi hatırlarım. yunanistan ile neredeyse her turnuvada eşleşirdik, genelde onlar kazanırdı ama ben bizim galibiyetlerimizi hatırlarım. 2000'li yıllara avrupa 2.liği ve dünya 2.liği sığdırmasıyla da şüphesiz herkesi gururlandırmıştır. bir çok anı geliyor aklıma, yazasım da yok maalesef yeni hallerini gördükten sonra.
yabancı sayısının serbest bırakılma garabetinden türkiye basketbol ligi 150 bin euro'luk amerikalı basketbolcuların her takımdaki gençlerin basketbol hayatlarını bitirdiği, sonunda da ligi fener ya da efes'in kazandığı bir organizasyona dönüşmüş durumda. belki de 12 kişilik as kadrosuna tek bir oyuncu gönderemeyecek bugünkü hırvatistan kadrosuna karşı yenilmemizin en büyük sebebi de bu yabancı serbestliği garabetidir. basketbolda futboldaki gibi yetiştirip para kazanamazsın, yetiştirir milli takıma kazandırırsın. avrupa'daki her ülke kendi basketbolcusunu yetiştirirken biz kapitülasyonlar getirilmişçesine yabancı malları ülkemize sokup yerli değerlerimizi kaybediyoruz. alın işte 18 yaşında alperen şengün. değme uzuna taş çıkartıyor bu sene ligde. beşiktaş'ta oynuyor. maddi imkansızlıklardan dolayı 2 yabancı ile mücadele eden beşiktaş'ta. ha keza şehmus hazer de öyle. biz yıllarca avrupa'nın en büyük koçuna kaç genç emanet edebildik? çok çok büyük bir ayıp. efes, euroleague'de yerlerde sürünürken kaç genç çıkartabildi? lokomotifler bu haldeyken elbetteki a milli basketbol takımımız da yerlerde sürünüyor. avrupa'nın en iyi takımlarından biri yani futbol diliyle konuşalım, uluslar liginde a kategorisinde olması gereken takım, şu anda d kategorisinde olan 2 takımla maç yapacak ve yenilirlerse avrupa şampiyona'sına gidemeyecekler. nereden tutarsanız tutun çok çok çok büyük bir rezillik. çok üzgünüm. milli takımı bu hale getiren kulüp takımlarına da, yabancı serbestliğini savunanlara da tek diyeceğim, ceza-milliyet reklamından: türkiye sizinle gurur duyuyor!
🇹🇷A Milli Erkek Basketbol Takımımız, EuroBasket 2022 Elemeleri D Grubu 4. maçında Hollanda'yı 73-71 mağlup etti ve ilk galibiyetini aldı.
paspas bir takım haline büründü. bunda fiba'nın maçları ısrarla sezon devam ederken oynatma çabası da yatıyor. euroleague'e zarar vermek adına kendi prestijini düşürüyor. nba'den hiçbir oyuncuyu getiremiyorsun ama onlara çapı yetmediği için oraya laf yok ama buraya bir dayatma var.

öte yandan maçlara 2 gün kala koç gönderen federasyon da iyi ki sporun içinden gelmiş. öte yandan bürokrat yönetse ne olurdu diye düşünemiyorum.
29 Haziran-4 Temmuz 2021 tarihlerinde çıkacağı Olimpiyat Eleme müsabakaları için geniş kadrosu açıklanan takım. 29 kişilik kadroda Fenerbahçe'den sadece Melih Mahmutoğlu yer alıyor. görsel


Sakatlık ve gelmeme durumları dışında şöyle bir 12 Dev Adam bekliyorum.
1- Shane Larkin, Buğrahan Tuncer, Doğuş Özdemiroğlu(Berk Uğurlu)
2- Furkan Korkmaz, Melih Mahmutoğlu, Şehmus Hazer
3- Cedi Osman, Metecan Birsen
4- Ersan İlyasova, Berkan Durmaz
5- Alperen Şengün, Sertaç Şanlı
FIBA Erkekler Olimpiyat Elemeleri'ne katılmak için Kanada'nın Victoria şehrine gidecek olan A Erkek Milli Takımımız. 14 kişilik kadrosu belli olmuş.

görsel