iki yerel organizasyonun karşılaştırılması.

ben süper lig ikinciliğini seçerim. çünkü şl ön elemesine gitme fırsatı veriyor ve şl'ye gitmenin prestijini ancak 10-15 türkiye kupası alarak çıkartabilirsiniz. öyle ki türkiye kupası şampiyonuna sadece 1 milyon euro veriliyor. yani turnuvadan elde ettiği toplam gelir bu kadar. fakat şl'ye giden bir türk takımı eğer tek başına gidiyorsa 35 milyon euro, başka bir türk takımıyla gidiyorsa 25 milyon euroyu otomatik olarak cebe atıyor. bir de galibiyet/beraberlik primleri var ki hiç girmedim onlara.

bu arada süper lig'de alınacak 5 galibiyet, türkiye kupası şampiyonluğundan fazla para kazandırıyor. (*) eğer bir yıl önceki kurlar sabit olsaydı ve 18 takımlı lig olsaydı 3 galibiyet dahi daha fazla para kazandıracaktı tr kupa şampiyonluğundan. bu kadar değersiz bir kupa işte.
Türkiye kupası kesinlikle.

Kabul etsek de etmesek de Cl elemelerini geçebilecek takım yok bu ligde. Karma takım yapsak belki.

Ne oyun anlayışımız, ne de tempomuz o takımların seviyesinde değil. Grup maçlarında elbette puanlar alabiliriz, çünkü eleme turu değil kazanmak da zorunluluğu yok.

Fakat fenerbahçe için konuşursak bizde Türkiye kupası denilen kupadan pek fazla yok. Bunu gs'liye sorsan cevap kesindir ama bizim için kupa almak elzem. Geçen son 7 yılda ikinci olmak yerine 5 tane kupa koysak daha fazla mutlu olurdum açıkçası.

Elbette maddi açıdan kıyas kabul görmez ama o açıdan değerlendirdiğimiz vakit ülke sampiyonu olmak da çok mantıklı sayılmaz. ( 2. Takım da direkt katılıyor olsaydı)

Prestij açısından bakarsak da lig şampiyonluğu vs Cl gruptan çıkma diye yapsak her zaman Cl gruptan çıkmak hem maddi hem de manevi açıdan mutlu eder.

Fakat ben kupa görmek istiyorum artık. Türkiye kupası'nı en çok kazanan değil ama en çok final oynayan belki 1. Belki de 2. Takımız. Neden bu kadar az kazandık diye soruyorum kendime, cevap bu kupaya değer vermemek olarak çıkıyor. Aziz yıldırım'dan miras bu, Türkiye kupası para etmiyor yaklaşımı yüzünden. Oysa her şey kupa değil.

Cl ile karşılaştırmak değil derdim zaten mantıksız bir iş ama bu kupaya camia olarak pek de önem vermiyor oluşumuz yüzünden biraz tepkiliyim.