Dün 32'ncisi başlayan Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası'nda 11. kez mücadele edecek olan milli takımımız. Bugüne kadar elde ettiğimiz en iyi derece maalesef 1967, 2011 ve 2017'de olmak üzere üç kere 11. sıra. Tarihimizin en iyi jenerasyonunu yakaladığımızı düşünüyorum ancak baş antrenörün kötü bir isim olan Nedim Özbey olması bu ekipten beklentilerimi düşürüyor. Burutay Subaşı sakat olduğu için kadroda yok ve Ahmet Karataş, Ahmet Tümer. Volkan Döne gibi isimler de bu şahsın takımına katamadığı isimler oldukları için kadroda sonuna kadar hak etmelerine rağmen yer alamadılar. Nedim Özbey aynı zamanda Galatasaray'ın da baş antrenörü ve Guidetti'nin başarı olarak zıttı ancak karakter olarak ikizi. Milli Takım ile Galatasaray'ı birlikte(*) iyi götürüyor. Mesela bugüne kadar Milli Takım'a çağırmadığı libero Beytullah, Galatasaray'a transfer olur olmaz A Milli Takım'ın as liberosu oldu. Ligin blok kralı olan yeni transferimiz Ahmet Tümer'in yerine de manevi evladı olan yetersiz Oğuzhan'ı kadroya aldı. Aynı zamanda Faik Samet Güneş de Oğuzhan'dan net iyi bir isim ki daha önüne yazılacak başka isimler de var.

Turnuvaya dönecek olursak grubumuzda Rusya ağır favori geri kalan takımlar içerisinde CEV sıralamasında yalnızca Hollanda(*) önümüzde, Finlandiya(*) ve İspanya(*) hemen altımızda ve Kuzey Makedonya da grubun averaj takımı modunda. Biz ise Avrupa 11 numarasıyız turnuvaya başlarken. Ne yazık ki gruptan çıktığımızda A grubu ile çapraz eşleşeceğiz ve orada Sırbistan, Polonya ve Belçika gibi Avrupa sıralamasının ilk dördünden üç takım var. Gruptan çıkarız ama çıktığımız gibi döneriz gibi duruyor. Yine de grubumuzu ikinci bitirip diğer gruptan diğer ikisine oranla çok daha tercih edilebilir bir takım olan Belçika'yı ya da sürpriz bir takımı beklemeliyiz. Daha güzel bir çapraz grup çekseydik ben en iyi derecemiz olan 11. sırayı geliştireceğimize inanıyordum ancak zor görünüyor.

Kadromuz:
Pasör: Oğulcan Yatgın, Murat Yenipazar
Orta Oyuncu: Vahit Emre Savaş, Mert Matic, Bedirhan Bülbül, Oğuzhan Karasu
Smaçör: Efe Bayram, Efe Mandıracı, Burak Güngör, Yiğit Gülmezoğlu
Pasör Çaprazı: Adis Lagumdzija, Mirza Lagumdzija
Libero: Beytullah Hatipoğlu, Caner Ergül
Avrupa Şampiyonası'ndaki üçüncü maçında Kuzey Makedonya'yı 3-0 mağlup ederek 3'te 3 yapmış ve gruptan çıkmayı garantilemiş milli takım.
Avrupa Şampiyonası C Grubu'ndaki 5. ve son maçında Finlandiya’ya 3-2 mağlup olmuş takımımız.

son 16 turunda Sırbistan ile eşleştik.
2021 Avrupa Şampiyonası'nda 10. olarak tarihinin en iyi derecesini elde eden takımımız. Aynı zamanda bu derece ile 26 Ağustos-11 Eylül 2022 tarihlerinde Rusya'da, 20'ncisi düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazandık. Bu şampiyona 1998'den beri katıldığımız ilk, toplamda ise dördüncü dünya şampiyonası olacak. Dünya Şampiyonası'na katılım hakkı kazanarak Paris 2024 Olimpiyatları için eleme müsabakalarına çıkmaya da hak kazandık.
yekaterinburg'un ev sahipliği yapacağı e grubunda italya, kanada ve çin ile eşleştik. açıkçası zor bir kura. italya lider olur onu geçtim direkt. kanada da bizim kadar dengesiz bir takım. çin'in de sürpriz yapma kapasitesi var. italya'dan puan-set koparırsak 2 yenilgi ile gruptan çıkma şansımız olabilir diye düşünüyorum. kanada, çin, türkiye birbirlerine yenilebilir.