jarell eddie'nin taktığı kareteci bandanasını nba'de olduğu gibi yasaklaması gereken federasyon. göze girer, yanlışlıkla biri çeker. çok farklı sakatlıklara açık. çünkü standartı yok arkadan sarkıyor o bandanaların ucu.
İki metre önünde yaşanan, kimsenin görüşünü engellemediği bir pozisyonda iki kere çizgiye basmayı göremeyen ve çizgiye basmayı televizyondan izleyerek iptal edemeyeceğini bilmeyen hakemlere sahip federasyon. Gerçi kendileri de itirazı reddederek hakemlerinden farklı olmadıklarını bir kez daha ispat ettiler.
7 haziran 2023 anadolu efes fenerbahçe beko maçı'ndaki hakem skandalıyla ilgili açıklama yapan kurum:

özet, pisliklere bir daha maç yok..

dinçer'in resmi sitede yer alan açıklamasında; "sezon başından beri hakemlerimizin genel performansından son derece memnun olmakla birlikte, türkiye sigorta basketbol süper ligi play-off yarı final serisi üçüncü maçında anadolu efes ile fenerbahçe beko arasında istanbul sinan erdem spor salonu’nda oynanan müsabakanın özellikle dördüncü çeyreğinde çalınan düdüklerle maçın sonuna tesir edilmesi, merkez hakem kurulu’ndan sorumlu basketbol federasyonu asbaşkanı sıfatıyla herhangi bir şekilde art niyet olmadığından emin olmama karşın şahsımı üzmüştür.

konuyu tüm teknik detayları ile ele alan merkez hakem kurulu da benzer bir değerlendirmeyle, dün oynanan karşılaşmanın üç hakemini sezon sonuna kadar dinlendirme kararı almıştır. ülkemizi yurt dışında gurur duyduğumuz başarılarıyla temsil eden, ligimizdeki rekabetleriyle basketbolumuza büyük güç ve renk katan iki güzide kulübümüz, anadolu efes ile fenerbahçe beko’nun türkiye sigorta basketbol süper ligi play-off yarı final eşleşmesindeki hem seyir hem de teknik anlamdaki basketbol kalitesinden büyük memnuniyet duyuyorum. hakemlerin değil sahadaki mücadelenin konuşulduğu bir play-off serisinin süreceğine inancım tamdır." denildi.
Milli takımın olimpiyat elemeleri kadrosuna dahil olmayan wilbekin ve larkin'e 5 maçlık men ve 90bin TL para cezası (xd) veren federasyon.

İyi güzel verdiniz ceza, eyv da mesela cedi osman'a ceza verebiliyor musunuz? Verseniz nba'yi ne kadar bağlayıcı olur ? Sırf laf olsun diye ceza vermişler.

Çıkıp da başarısızlığın hesabını verebilecek misiniz? Ya da ne zaman verirsiniz? Dünya kupasına gidemedik, olimpiyat elemelerini geçemedik. Sadece bu 3 isim yüzünden mi olmadı yani?

Başta federasyon başkanı olmak üzere Ergin Ataman da gitmeli ama nerede? Basın bile konuşmuyor, obradovic fenerbahçe'de olsa bütçe falan konuşuluyordu şimdi.

Milli takım oyuncu havuzu, teknik kadro ve idari yapısı ile birlikte yeni Türkiye portföyü sergilediği müddetçe daha fazlası zor gibi.