ilk bakışta insanın aklına arda turan'ın geldiği fakat tff'nin türk devletleri arasında organize etmeyi planladığı kupaymış.
ahhahah fotomaç'ın üfürme bir haberi olduğu çok net. velev ki gerçek ve böyle bir planlama içerisinde tff ; bu kupayla birlikte kendilerine yeni bir ekonomik gelir oluşturacaklar denilmiş. affedersiniz de hangi gelirden söz ediyorsunuz ? kim yayınlayacak ? kaç kişi izleyecek ? bütün herkesin gözü şampiyonlar liginde. bakın 2017 yılından bir kaynağa göre afc'nin şampiyonuna verdiği ödül 3 milyon euro imiş. şimdi de olsun olsun hadi 10 milyon euro. bir de euroleague gibi kapalı bir lig planlanıyormuş. yahu adını bile sayamadığımız takımlar için kim gelip de sponsor olacak da şampiyonlar ligi kadar bir gelir ortaya çıkartacak ? libertodores kupası bile 12 milyon euro ancak verebiliyor şampiyonuna.

eğer kapalı bir ligden bahsedilmeseydi derdim ki hazırlık turnuvası falan. ama ciddi ciddi bunu yazmışlar.

düşünelim bu bir hazırlık turnuvası olsun fakat hazırlık turnuvası olarak da kıymeti yok çünkü bizim takımlarımızın o dönem avrupa kupalarında ön eleme maçları oynanacaktır. yani o 3 büyüklerden gitse gitse lig şampiyonu gider. o da ödül ciddi miktarda olursa. fakat oradaki maçlarda, oradaki rakiplerle kamp yapmak ne derece takımlara katkı sağlar maddiyat dışında o da soru işareti. şimdi akıllarda şöyle bir soru olabilir, barcelona, real madrid gidip oralarda hazırlık maçları oynuyor, gelir elde ediyor şeklinde. fakat barcelona oraya maça gittiiğinde yayıncı bunu bütün coğrafyaya satabiliyor. hükümetler ceplerinden para çıkartıyorlar. affedersiniz de kimse bizim takımlarımız oranın ne idüğü belirsiz takımlarıyla maç yapacak diye o paraları vermez.

bir ara bizimkilerin uydurduğu karadeniz olimpiyat oyunlarına benziyor bu kafa. o da 2007 yılında yapılmıştı büyük sükse getirecek, herkes konuşacak diye kafa ütülemişlerdi, ikincisi yapıldı mı diye kontrol ettim biraz ama kaynak göremedim. xd

alternatif yaratmak buna çaba göstermek bunlar güzel şeyler, karşı değilim. ama bu neye benziyor biliyor musunuz ? hayatınızda ilk defa bina inşa edeceksiniz, o zaman ben harcı kürekle karıştırarak işe başlayım demek. halihazırda hazır beton kullanılırken buna yeltenmek, bu yolda gitmek sana yıllar ve para kaybettirir, üstüne bir de kalitesiz olur. işte bizim yapmaya çalıştığımız uydurma işler de bu.
önce şu haberi yapanı, sonra da bu haberdeki bilgiler gerçekse bunu planlayanı direkt kovacaksın görevlerinden... salak saçma şeylere enerji harcıyorlar. madem orada çok iyi potansiyel var da ne halt yemeye sürekli epl'den takım alıyor orta doğulular ve asyalılar. bir de demişler ki türk devletlerinden önemli takımlar şalskdaşdlmaşda say 3 tanesini desen internet olmadan sayamayacak adamlar haber yapıyor işte. xd xd xd bir de birçok üniversiteden profesörler çalışıyor diye eklemiş haberi yapan şahıs. bu şeye benzemiyor mu isviçreli bilimadamları geyiğine xd
üfürme habercilik
tık kazandırmak istemeyenler için de amme hizmeti.
Dünya üzerinde bir ilk gerçekleşecek... Türkiye'nin başı çektiği organizasyon, özel bir kupada buluşuyor. İçinde Türk devletlerinin önemli takımlarının da bulunduğu Turan Kupası, Türk devletleri için önemli bir gelir kapısı olacak. İşte detaylar...Dünya üzerindeki Türk devletleri bir araya gelerek Turan Kupası düzenleyecek. Kupa, kulüplere yeni bir ekonomik gelir oluşturmasının yanı sıra, teknik direktörler arasında bilgi paylaşımı ve takımların gelişimine katkıda bulunacak.Ön hazırlık çalışmalarına başlanılan, bir çok üniversiteden çok önemli profesörlerin organizasyonun planlamasında yer aldığı Turan Kupası'na 11 Türk devletinden birçok takımın katılması hedefleniyor. İçlerinde UEFA'nın organizasyonlarında yer alan Qarabağ, Neftçi, Karagandy, Aktobe ve UFA gibi birçok takımın bulunduğu Türk devletleri, bu kupayla birlikte kendilerine yeni bir ekonomik gelir oluşturacaklar.Gelirin dışında Türk devletleri arasındaki kulüplerde oyuncu ve teknik direktör alışverişi, bilgi paylaşımı ve birçok konuda etkileşim de turnuvanın temel hedeflerinden biri olarak göze çarpıyor.Turan Kupası, rol model olarak Euroleague'i benimsiyor. Organizasyon için 12 akademisyen ve spor dünyasından tanınan birçok isim de destek veriyor. Planlama ve program yapıldıktan sonra tanıtımı yapılması planlanıyor.Çalışmalar tamamlandıktan sonra yapılması planlanan Turan Kupası ile ilgili Türkiye Futbol Federasyonu Dış İlişkiler İcra Kurulu Üyesi Gürkan Teoman, açıklamalarda bulundu..