Transfer dönemini lig sezonuna tercih eden, en büyük eğlencesi twitterdan 66 takipçili hesapların duyumlarını takip etmek olan taraftardır.
gerçekten halen bu taraftar tipinin olması enteresandır. ne ilginçtir ki bu taraftarlar sadece yıldız transferleri ister (mesut özil gibi) ve yıldız harici transferleri sevmez. 11 tane yıldız ile şampiyon olunacağını düşünür vesaire vesaire.
bunun en büyük örneği glaurung'dur. twitter'da kendisini takip ediyorum çünkü benim aşık olduğum sinerji işini çok iyi yapıyor. insanları şampiyonluk yolunda motive ediyor. saf ve temiz niyetli bir insan, fakat bu transfer fetişizmi istemeden de olsa fenerbahçe'ye zarar veriyor. çünkü bugün takıma 15 tane transfer yapılsa kendisi 16.yı isteyecek. sürekli mesut özil gibi transferler istiyor. tamam ben de a kalite transferler istiyorum ama bugün fenerbahçe'nin maddi durumu belli. elimizdeki imkanları iyi kullanacağız yapacak bir şey yok. 7 tane transfer yapılacaksa bunun en fazla 3 tanesi gustavo gibi kendini kanıtlamış isimler olur(*) , geriye kalanını trabzonspor'un yaptığı gibi ekuban, nwakaeme tarzı transferlerle tamamlarsın. çünkü senin çapın belli bütçen belli. ffp sınırındasın zaten, geçmiş yıllardan kalan husumetler var uefa ile aranda. bir de şampiyon olma uğruna ceza alırsan şl'den o zaman görürüm işte. iyice çöküşe geçeriz.

mesela bir iki ay önce glarung yayın açıyordu bir sürü. fm 20 oynuyordu ve her yıl takımı baştan kuruyordu. ulan bir kişi de çıkıp ''birader kadronu elinde tut pek değiştirme'' demiyordu. çocuk sürekli yıldız transferler yapıyordu. her sene paso 90 milyon euro'luk oyuncu satışı, 90 milyon euro'luk oyuncu alışı. hiç sekmez. çocuk orada bile böyleydi yani. xd
neyse konudan sapmamaya çalışalım. 2018-19 sezonunda tam 11-12 transfer yaptık o batık halimizle. o sezon o kadronun üstüne 2-3 ekleme yapılıp oturmuş sistemle devam etmedik. yeni bir şey denedik ve evet halen destekliyorum o hamleleri(*) ama şu noktada 2017-18 sezonunun sonuna dönecek olsam aykut kocaman'la devam ederim açıkçası. çünkü oturmuş bir sistem olacaktı elimizde ve takım son 8 haftada 8 galibiyet almıştı. şimdi aykut kocaman düşmanı yazarlarımız olacaktır, ben de kendisini sevmem ama 2018-19 sezonunu yaşadıktan sonra hepimiz özlemedik mi eski takımı? öyle travmalar geçirdik ki yani oluru yoktu bu işin, herkes ''aykut geri gelsin'' modunda takılıyordu. kaldı ki aykut'un bir daha fenerbahçe'ye adımını atmasını asla istemem zira kendisinin vasatseverliği fenerbahçe'deki iyi futbol kültürünü tamamen bitirdi. 2018-19 sezonunda küme düşmeye oynamamızın tek iyi yanı takımın vasatlıktan kurtulma sürecine girmesi oldu. ama bir yandan da o zamanki mali durumu ele aldığımızda aykut kocaman'ın kalmış olması bizi en azından ekonomik anlamda rahatlatacaktı. neyse buraya daha fazla devam etmeyeyim konu sapacak çünkü.
sonuç olarak kulübü sürekli yıldız transfere zorlamak doğru bir davranış değil. hele şu maddi durumda hiç değil. bu kulübün nerelere nasıl transfer yapması gerektiği belli. neyse bunları başka başlıkta yazacağım zaten konu sapmasın.
bizİm ülkemize has bir durum galiba. tabi her takım taraftarı büyük oyuncular ister ama bizimkisi ayrı bir delilik.

twitter.com
mesela bu wolfsburg'un yaptığı transfer duyurusu, altına 10-15 kişi yazmış. bizim rotasyon transfer duyurularımızın altına binlerce kişi yazıyor 5 dakikada. takipçi sayısı etkileşimle alakası yok olayın, öyle olsa en azından 100-150 kişi yazardı wolfsburg'un tweet altına.