fransa bisiklet turu


covid-19 salgını nedeniyle UCi (Uluslararası Bisiklet Birliği) tarafından bugünalınan karar doğrultusunda 29 ağustos-20 eylül 2020 tarihlerine ertelenen görsel şölen.

İlk kez 1903 yılında düzenlenen Fransa Bisiklet Turu, toplamda 21 etaptan oluşuyor ve 23 gün sürüyor. Her sene 40'dan fazla ülkeden gelen sporcu bu zorlu yarışta yaklaşık 3500 kilometre yol katediyor. Takvime göre, 27 Haziran-19 Temmuz tarihlerinde yapılması planlanlanıyordu.

Misyonu, yaz mevsiminin tam ortasında, takipçilerine serinletici etkiye sahip bir soğuk limonata tadında görsel şölen sunmaktır. Televizyonu açıp takip etmeye başladığınızda efsanevi yaz sıcağı eşliğinde; bazen destansı güzellikteki akdeniz kıyılarında yüzerken, bazen ise alp dağları eteklerinde süzülürken bulursunuz kendinizi. rotaları muazzamdır anlayacağınız. Yarış ise kendi içerisinde birçok hikayeye konu olur. bisiklet sporunun elit kategorisindeki sporcuları bu yarışı ve sonundaki podyumu iple çekerler. italya ile birlikte bisiklet sporunun dünya kupası diyebiliriz kendisine.
109. edisyonu yarın 1 temmuz'da başlayacak ve 24 temmuzda sonlanacak bisiklet turu.

tur danimarka'nın başkenti kopenhag'da başlayacak ve şanzelize bulvarında sonlanacak.