süper challenge.

her gün farklı bir transfer haberi çıkıyor fenerbahçe için. sosyal medyada caner-gökhan tartışmaları, novak tartışmaları filan dönüyor, ismi bizle anılan futbolcuların analizi yapılıyor. taraftarlar birbirine giriyor. sözlükte transferleri konuşuyoruz.

ve bütün bunlar olmasına rağmen biri de çıkıp ''kardeş bu takımın teknik direktörü nerede, teknik direktöre sormadan neden transfer yapıyoruz, manyak mısınız siz birader'' demiyor.

aloooooooooo... bu takımın teknik direktörü nerede? ne zaman gelecek teknik direktör? teknik ekibi neden teknik direktör olmadan oluşturuyoruz???????
3 aydır aynı muhabbetler dönüyor basında. aykut-ersun tartışmaları, caner-gökhan tartışmaları, nenad-erol tartışmaları, basket bütçesi tartışmaları. başka bir halt olduğu yok. ilk defa farklı bir isim(*) çıktı işte kaç hafta sonra.

yahu her şeyi geçtim, bu takımın daha bir vizyonu bile yok ya. ne yapacağız biz? seneye şampiyonluk mu kovalayacağız? gençleşip yapılanmaya mı gideceğiz ne yapacağız biz???

lan şaka gibi ya ahahha bu gidişle teknik direktör kampa yetişmeyecek. kupayı filan geçiyorum bakın. xd(*) ...
(bkz: Teknik direktörün hazırlık kampına yetişmesi)
eğer gerçekten bir futbol aklı olsa çok da karşı çıkamayacağım olay.
kızmayın bir okuyun, demek istediğim şöyle.
fenerbahçe'nin yıllardan gelen bir sistemi vardır, mesela fenerbahçe 8-10 yıldır 4-3-3 ya da 4-4-2 oynuyor, her gelen teknik adam bu sistemi devam ettirmekle yükümlü, futbol şubemizdeki yöneticilerden altyapı antrenörlerine kadar sistem ve dizilm buna uygun gelişiyor. sportif direktör ve gözlem ekibi buna uygun hareket ediyor. işte o zaman teknik direktör olmadan da bir transfer hamlesi yapılır. hatta faydalı da olabilir. sevilla örneği, benfica örneği, barcelona örneği, dortmund örneği bunlar ilk aklıma gelenler.
zaten oyuncu izleme işi teknik direktöre değil kulübün futbol şubesinin en tepesindeki akıl kimse ona bağlı olması gerekir. sadece transfer döneminden transfer dönemine değil sezon oynanırken hafta hafta raporlar gelmeli, şampiyon olurken de lige havlu atıldığında da a sınıfında z sınıfına kadar 1 maliyetten 40 maliyete kadar ( takımın bütçesine göre değişir ) isimler, listeler oluşturulur, her mevki için ayrı ayrı isimler belirlenir. potansiyelli gençler alınır, altyapıdan üste oyuncu taşınır, genç oyuncunun önüne 3 4 transfer yapılmaz önü kesilmesin diye... fakat dediğim gibi oturmuş takımlarda bu durum geçerlidir.
bir de bize bakalım, sadece son 2 yılda 3 teknik adamı ( koeman da öyle da böyle çalıştı ) eskittik. 4.'sü yolda. ersun ile cocu bambaşka planların peşinde koştu. adı konuşulan bjelica, updullah hunter, erol bulut, hatta bir ara pellegrini farklı oyun planlarına inanan isimler. ( erol bulut ile updullah benzer sistemi tercih ettiği söylenebilir, çünkü birlikte çalıştılar )

işte bizim problemimizin başında bu ne yapacağını bilememe durumu var. o yüzden de teknik direktör gelmeden yapılan bu transfer gelişmeleri sadece paramız yok, kimi alabiliyorsak alalım transferleri.
Hoca olmadan transfer yapıldığında hocalar genellikle transferler benden habersiz yapıldı kartını oynar. Bunun meali istifa etmiyorum ver tazminatımı yolla demektir.
fenerbahçe'nin hatalarından ders almadığını kamuoyuna göstermek maksadıyla yapmaya devam ettiği eylem. son örneği serdar dursun olmuştur.

buradaki tepkim serdar'ın transferine değil, bu takımın uzun zamandır teknik direktörsüz oluşuna.

yani yönetim çıkıp dese ki "belli bir sistemde performans verebilecek futbolcuları topluyoruz ve başına bu sisteme uygun hoca getireceğiz.", ağzımı açmam bu duruma. ama adım gibi eminim ki yine 15 tane transferi dayayıp başlarına alakasız bir hocayı getireceğiz ve başarı bekleyeceğiz.
Serdar dursun ozelinde konusursam hocaya gerek yok bu tarz transferler icin. Adam yerli ve free, gayette formda geliyor. Rotasyonu dusunursek cok iyi bir hamle.

Tabi ki kilit rolde olan ve ciddi maliyetlerle yapilacak olan transferler icim hoca sarttir. Hocasiz yapilirsa saglam elestiririm.
Transfer edilen futbolcu iyi bir futbolcu ise bir sakıncası yoktur. Hangi hoca ghezzal veya shaqiri istemez? Ya da hangi hoca aboubakar istemez? Hoca belli olmadan transfer yapılması konusundaki eleştirilere katılmıyorum.

Edit:

Hetfield96
hoca dedim.
Her transfer için olumsuzluk barındırmayan durum. Bazı oyuncular vardır, kalitesi ile yeteneği ile kapasitesi ile her teknik direktör ister. Ya da joker bir oyuncudur, profesyonel davranır ve takım için ne gerekiyorsa yapar.

O yüzden bazen buna takılmamak gerekiyor. Fakat teknik direktör pivot santrafor isteyecekse ve sen ona thiam'ı vereceksen o iş olmaz.
(bkz: Here we go again)

Hiç sekmiyor her sene her sene...

Aq neden ben kendimi bir filmin içerisinde gibi hissediyorum , sürekli aynı şeyi başa sarıyorum!!! Truman Show mu burası? İnception mı ? En derin katmandan çıkarın artık biziiiiiiiiii!!!!