3'ü büyükler (fenerbahçe-galatasaray-beşiktaş) olmak üzere 6-7 takımın her birini o haftaki puan durumuna göre kollayarak/doğrayarak bu 6-7 takımı birbirine yakınlaştırma eylemi ile oynanan oyundur. bu pislik beinsports türkiye'ye geldikten sonra da iyice ortaya çıktı. insanlar her geçen gün birbirine düşman oluyor.

fenerbahçe-trabzonspor arasında 2011 yılından beri süregelen bir husumet vardı ve bu husumet yavaş yavaş etkisini kaybediyordu. ta ki bu yıla kadar. elin arap'ı ister mi bu husumetin azalmasını? hemen el attı.

ben lig tv zamanlarında insanların bu kadar düşman olduğunu hatırlamıyorum birbirine. yine vardı tabi ama bu kadar fazla değildi. şimdi insanlar iyice kutuplaşmış. birilerinin artık çıkıp dur demesi gerekiyor bu düzene.

maalesef toplumumuzun çoğunun tek eğlencesi futbol ve onu da zorla elimizden alıyorlar. tüm takım taraftarları toplanıp prosteto yapabilir mi? yapabilir ama yapmaz. herkes kendini düşünüyor. bu düzen de böyle devam ediyor. birilerinin istediği oluyor.

zaten beinsports türkiye'ye geldikten sonra futbol iyice geriledi. şampiyonlar ligi'ne giden takımlarımız 5-6 yiyip dönüyor. beşiktaş'ın iyi performans gösterdiğine bakmayın, o kadro mükemmel bir kadroydu. zaten beinsports 2017 yılında geldi türkiye'ye yanlış hatırlamıyorsam. beşiktaş o zaman sistemi zaten kurmuştu. sonra çöktü işte.

galatasaray'ı ise biliyorsunuz. 2 sezondur gidip 5 yiyip dönüyorlar. biz gitsek farklı mı olacak? belki nispeten daha iyi oynayacağız. ama bizim de durumumuz pek farklı olmayacak. bunda en büyük etkenlerden birisi de lig üzerinde oynanan oyun. takımlar lige, iyi futbola, saha içine odaklanmak yerine saha dışına odaklanıyor ve bu da başarısızlığa yol açıyor.
futbol toplumların afyonudur. bunu bu sözlükte yazmam biraz abes kaçıyor ama durum bu. özellikle algılara çok kapılan ülkemiz insanı için futbol maalesef eğlence değil iç çatışmalara yol açıyor.