teknik birikimiyle teknik direktöre destek olan, teknik kadro ve yönetim arasındaki köprü konumunda bulunan ve futbolcuların özel sorunları da dahil her konuda onlara destek olan bir mevkiidir. en azından vikipedide öyle yazıyor.
türkiye'nin en kurumsal insanlarının başında gelen ali koç bile devam ettiremiyorsa artık bu ülke futbolundan bir bok olmayacağını kabullenmek gerek.

comolli gidebilir, bir başkası da gelebilir. fakat uzun süreli planlar, yatırımlar yapacak bir yapılanma, en aşağıdan en tepeye bir organizasyon oluşturulamıyorsa pes etmenin vaktidir.

kendi anamızın liginde oynar dururuz, kendi kendimize dünya kulübü demeye, pili bitmiş adamlara 3-4 vermeye devam ederiz.

bu isim comolli tarreneo falan önemli değil.o gider ötekisi ya da bir başkası da gelebilir. önemli olan o yapıya sahip çıkabilmek ama bizim ülkenin düzeni; düzensizlik olmuş.

nasıl yabancı teknik adam gelince anında gönderilsin diye kampanyalar yapılıyor, yabancı hakem mevzusu açıldığında üstü kapatılıyor, 14 yabancı sayısı kaldırılsın diye birileri mücadele ediyorsa, sportif direktörlük sisteminin olmaması için birileri mücadele ediyor. sebebi ise dışarıya kolay kolay haber sızmıyor, menajerler istedikleri gibi at koşturamıyorlar.

bakalım ne olacak gelecek günlerde.
fenerbahçe'de haliyle türkiye'de de gelecek 10 sene boyunca fiili olarak bitmiş görev.

sportif direktör denildiğinde, kurumsal hafıza, orta ve uzun vadeli planlama vb işler akıllara geliyor ama 3 yılda 2 sportif direktör, 6 teknik direktör değiştiren bir yerde türkiye'nin en kurumsal isimlerinden birisi bile bunu beceremiyorsa, artık orta doğu zihniyetinin futbolun üzerine nasıl hegomonya oluşturduğunu da gözlemliyoruz.
Bir türlü doğru anlaşılmayan mecra.

Bu kişinin birkaç görevi var. Hem bu günü tasarlamak, hem 3 5 yıllık orta uzun vadeli planlar yapmak, hem oynanması gereken oyunun, günümüz futbolundaki karşılığını ölçüp üzerine bu oyunu oynatan yerli/yabancı teknik direktörleri de scout etmek. Teknik direktör varken de bunu yapmak zorunda.

Gelecek vadedecek oyuncuları çok önceden tespit ederek, onların gelişimleri için yapılacak adımları, mevcut eksikleri ve bu eksiklerin ortadan kalkması için yol haritası çıkartmak. Aynı şekilde altyapı oyuncularının gelişim aşamalarını takip etmek. Kadroya dahil edilmelerini sağlayacak zemini oluşturmak.

Sadece genç oyuncu degil, kariyerinin her yaşındaki oyuncular için de raporlar hazırlamak. Illa transfer edilecek oyuncu 19-20 yaşında olmak zorunda değil, 33 yaşındaki oyuncuyu da gerekirse izlemek gerekir.

Bir başka mevzu ise teknik direktörün işine karışmamak. Sezon öncesinde ne söylediyse ve siz ikna olduysanız, sonrasında direksiyonu ona bırakacak ve tesislere girmeyeceksiniz. Teknik direktörün üzerine baskı olmayacaksınız. Biz rakip analizinden sıkıldık diyen oyuncularla yolunuzu derhal geçeceksiniz. Rakip takıma karşı taktik idman yaparken yaaaa... Ufff... Diyen yerli/yabancı kim varsa anında yol vereceksiniz.

Işte bu görev bu ve daha fazla özelliği barındırıyor. Oysa bizde teknik direktöre alternatif olarak kabul görüyor. Bu yüzden de sistem işlemiyor.
muhtelif zamanlarda takımın başına getirdiğimiz kişi. bir türlü tutmadı gitti şansımız şu zımbırtılı sistemde.
bir de artık vazgeçin arkadaş, hocayı kovup bu görevdeki şahsiyeti takımın başına getirmekten.
Anlaşılmayan şey yıllık başarılardan bağımsız olarak devam etmesi gereken sistem. O sene şampiyon olamazsınız, sonraki sezon da olmayabilir. Ama o sportif direktöre güven varsa, doğru bir harita çizdiyse devam edersiniz. Olması gereken budur.
Şu evrede fenerbahçe'ye şarttır. Jesus ile ali koç mümkün mertebe görüşmemeli. Ali koç, "şeytan"dan vs. Gaz alıp jesus'u azarlamaya falan çalışırsa kan gövdeyi götürür. Yok mu jesus'un portekiz'den önereceği kariyerinde sıçrama yapmak isteyen bir isim? Mesela benfica'nın, sporting'in sportif direktörü'nün bir alt kademesinde çalışan birileri?