öncelikle tdk tanımı: bedeni veya zihni geliştirmek amacıyla kişisel veya toplu olarak gerçekleştirilen, bazı kurallara göre uygulanan hareketlerin tümü.kanaatimce de dünyanın en güzel şeyi.

ben şahsen spor denilen aktivitelerin tümüne hayranım. yani tümüne dediysem spora hayranım olabildiğince de takip etmeye çalışıyorum. dünya çapında 8000 civarı branş olduğu söyleniyor, yerel sporlar, popüler sporlar vb. hepsini bilmem tabi ki mümkün değil. ama yine de hepsini tanımadan da seviyorum.
spor harikadır çünkü bir insanın fiziksel kapasitesinin nerelere ulaşabileceğini size gösterebilir. hem yapması, hem de izlemesi hatta sporla ilgili şeyleri okuması dahi insanı pozitif yönde etkiler. kız arkadaşından mı ayrıldın ver kendini spora, kilo mu aldın tempolu yürüyüş yap, dumbbell kaldır. atıyorum arkadaş mı arıyorsun spor salonuna git birileriyle tanış, gündemden mi bunaldın, kafanı mı dağıtmak istiyorsun aç spor haberlerini oku. yani her yönüyle spor bir şekilde insana iyi gelir.
toplumsal olarak da milletleri birbirine yakınlaştırabilir, aynı coşkuyu milyonlara yaşatabilir. boşu boşuna spor kardeşliktir, barıştır denmemiş en nihayetinde. spor devletler arası barış halinin bile en önemli enstrümanlarından biridir.

ayrıca spor sağlıktır. kolesterolün, kalp hastalıklarının ve adını bile bilmediğim pek çok hastalığın düşmanıdır. düzenli spor yapan adam yediğine içtiğine dikkat eder, bedeni düzgün ve zihni berrak olur. sonuçta sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. spor vücutta mutluluk hormonu salgılatır daha ne olsun. spor mutlu eder.
özetle spor bir insanın hayatında yer alması gereken bir şeydir. tavsiyem herkes spor yapsın, ailesini, eşini, dostunu spora teşvik etsin.