oldukça zararlı bir tütün ürünüdür.

tüketimi, vücutta kontrollü bir şekilde üretilmesi gereken ve fazlalılığı gereksiz mutluluğa sebep olan dopaminin daha fazla salgılanmasını sağlar. dopamin fazla salgılandıkça dopaminle eşlenmesi gereken reseptör sayısı artar ve bu da her seferinde daha fazla dopamin salgılanmasını gerektirir. bu sebepten dolayı vücudun dopamin eşiği yükselir. mutlu olmak için daha fazla dopamine ihtiyaç duyarsınız çünkü reseptör sayısı artmıştır. bir süre sonra hayatta keyif aldığınız aktivitelerden de keyif almamaya başlarsınız. anksiyeteye sebep verebilir.

tek içerek başlarsınız sigaraya önce; sonrasında günbegün artırırsınız, iki tek, üç tek derken paket içmeye kadar gider bu durum. yani sadece fizyolojik değildir bu nanenin zararları. psikolojik olarak da çok zarar verir.

günümüzde bazı sporcular da sigara içmektedir. ben kendi takımımda sigara içen bir futbolcu görmek istemem şahsen. sporcunun mental ve fiziksel sağlığı iyi olmalı. sadece kendi vücuduna değil, sözleşmesi bulunduğu takıma karşı da bir sorumluluğu vardır bir sporcunun. dolayısıyla sporcuların sigara içmemesi gerektiğini düşünüyorum.

ukdeyi veren:

topyapanonlibero12