TFF tarafından kulüplere kurulması için izin verileceği konuşulan takımlar.
Büyük takımlar 3. Lig ya da 2. Lig tam olarak açıklanmadı 2. Takımlarını kurma şansları verilecek. Benim anlamadığım bunu yapmak neden yasaktı ki? Ts, 1463 Trabzonspor diye bir takım kurmuştu mesela. Yine aynı şekilde Altınordu bir alt ligden niğdespor'u satın alıp bazı oyuncularını orada değerlendirmeye gitti. Geçmiş yıllarda beykozspor, beylerbeyi, Zeytinburnu gibi pilot takım denemeleri de olmuştu. Yani bunun önünde bir engel yoktu.
Ben hala anlamadım nasıl olacağını. Super Lig ekiplerinin rezerv takımları hemen TFF 1. Ligden baslayacakt değildir bence. Ayrıca yarışmacı olup olmaması konusunda da kararsızım.
Yarışmacı olmazsa stres yönetimi, kazanma hedefi gibi kaygılar olmadığı için oyuncuların gelişimine katkısı olmaz, öte yandan yarışmacı olursa da bu defa oyuncu geliştirmekten öte sidik yarışına dönüp a takımın rezervi şampiyon oldu b takımını geçti gibi kısır tartışmalar yaşanacaktır.
Bu rezerv takımlarda yaş sınırı olmalı mı? Sezon içerisinde rezerv takımdan oyuncu alışverişi mümkün olacak mı? Yabancı oyuncular rezerv takıma gidebilecek mi? Tartışmalı ve cevaplanması gereken sorular. Mesela rezerv takımımız olsa allahyar'ı İstanbulspor'a vermek yerine kendi rezerv takımımızda oynatırdık.

Belki de TFF 1.lig ikiye gruba bölünmeli, süper lig ekiplerinin rezerv takımları ikiye bölünüp her iki gruba dağıtılmalı. Bu süper lig takimlarini bir şampiyon olma şansı da düşme durumu da da mümkün olmayacak. Fakat şampiyon olursa sampiyonluk gelirine sahip olabilecek. Super ligden küme düşen takım da rezerv takımı ile bütünleşip, süper lige çıkan takım kendi rezerv takımını TFF 1. Ligde mücadele ettirebilecek. Türkiye kupası maçlarında da katılım hakkına sahip olmayacak.
Bu benim kendi çapımda ürettigim bir model. Bir başka yöntem de bütün rezerv takımlar bolgesel amatör ligden baslar, fakat bu defa da üst liglere çıkma amacı ortaya çıkacağı için birkaç yıl boyunca yine gençlere değil, o ligin tecrübeli oyuncularına yöneleceklerdir. ayrıca her takımın idman tesisleri- buna biz de dahiliz- rezerv takımların mücadelesi için yeterli değil. Tesisler yetersiz.


bence ekonomik olarak mümkün olsa hollanda belçika ya da hırvatistan'da bir takım satın alınıp alt liglerde de olabilir oralara gençleri göndermek daha mantıklı.
23 yaş üstü oyuncu sayısına kısıtlama getirilirse işe yarayacağını düşündüğüm uygulama. mesela en fazla 4 23 yaş üstü oyuncu oynatılabilecek denirse mantıklı olur.
acaba şartları nasıl olacak merak ettiğimdir.
mesela fenerbahçe b, gs b gibi mi olacak. yoksa 1461 ts gibi olmasına izin verilecek mi ?
eğer ikinci yöntem olacaksa siyah çoraplılar akademi ismi nedense bana hoş geliyor.