almanya-fransa arasındaki alsas bölgesinde kurulmuş fransız futbol takımı.

gün itibariyle fransız futbol takımı desek de, hayat bulduğu toprakların konumundan ötürü geçmişleri biraz karmaşıktır. fransa ve almanya arasında tarih boyunca sık sık el değiştiren alsas bölgesinde, 1906 yılında bölge alman imparatorluğu hakimiyeti altındayken kurulan takımın ilk adı 1. fc neudorf'tur. 1919 yılında, bölgenin fransa'ya katılmasıyla adını racing club de strasbourg alsace yapmıştır.

isimlerindeki racing club, 1919'da fransa'da pek saygı gören racing club de france football'dan gelmektedir. bu ismi seçmelerinin amacı, kulüplerine altı okka bir fransız imajı kazandırmaktır. bölge 1940'ta bu sefer nazi almanyası tarafından ilhak edilmiş, 1944'te ise fransız topraklarına geri dönmüştür. bugüne kadar da bu, ne güzel ki, sürmüştür.

şirin bir kentin takımıdır. bu bahsettiğim arada kalmışlık, şehre mimariden gastronomiye pek pek çok alanda yansır ve ortaya yeni bir sentez olarak alsas kültürü çıkar.

tribünleri genellikle doludur. maç günleri ekstra tramvay seferleri eklenir. statları stade de la meinau'nun şehir merkezine tramvayla uzaklığı taş çatlasa 25 dakikadır. şehrin Tarte flambée'si meşhurdur, stadyumda da satılır.

ben de bir dönem bu şehirde eğitim aldığım için haliyle bir gönül bağı oluşmuştur aramızda.