Mutlaka örnek alınması gereken kulüp.

Elbette ekonomik açıdan çok daha önümüzde bunu kabul etmekle birlikte süper yıldızlara yatırım yapmak değil de genç ve potansiyeli isimlere yöneldiler. Başarısız transferler de oldu ( bruma, Atinç gibi mesela) fakat planlar çerçevesinde devam ettiler ve bugün cl'de yarı finale yükseldiler.

2 sene evvel bjk leipzig'i yenince uzay takımı gibi görünüyordu fakat geldikleri noktada plansızlıklarının ceremesini çekiyorlar. Plan ve kontrollü büyüme gerekiyor.
2 kalecileri dışında geri kalan bütün oyuncuları 30 yaş altı olan takım.
modern futbol literatüründe bulunan hemen hemen tüm dizilimleri rakibe göre ayarlayarak oynamışlar. taktik esneklik konusunda şov yapan 33'lük bir hocaları var. kadro kaliteleri ve çeşitliliği bu farklı dizilişleri oynamak için gayet ideal. ilk 11'lerinde de sık sık değişikliğe gitmişler, dizilişe uygun doğru rollerde oyuncular değerlendirilmiş.
tek kelimeyle kıskandım...
gene de geçe seneki ajax kadar tatmin olmadığımıda belirtmek isterim. ajax hemen hemen tüm maçlara 4-3-3 sistemi ile çıkmıştı. şanssızlıktan son anda elenmişlerdi, leipzig ise son anda tur atladı.
dün şl finalini izlerken aklıma geldi; acaba rb leipzig gibi bir takım bizim ülkemizde kurulsa ve aynı şekilde yönetilse, 10 yıl içinde de şampiyonlar ligini kazansa türkiye'nin en büyük kulübü mü olur? bir yanda 100 yıllık koca çınarlar, bir yanda da avrupa'nın en büyük kupasını almış bir takım. hatta türkiye'de hiç lig şampiyonluğu bile yaşamamış olsunlar ve direkt şl kupasıyla giriş yapsınlar piyasaya?? ne absürd olurdu yahu..
mesela basketbolda darüşşafaka'nın lig şampiyonluğu yok ama eurocup kazanmışlığı var. ama o 2 numaralı kupa. euroleague kazanmış olsalardı çok daha farklı olurdu.