bir özeleştiri yapmamız gerektiğini düşündüğüm, türk taraftarların genellikle gerçekleştirdiği olay. tabii ki hakemlerin eleştirilmesi doğal fakat sanki hakem hataları bir tek kendi takımı için oluyor sanıyor taraftarlar. maalesef ben de olabildiğince hakemden uzak kalmaya çalışsam da olmuyor işte bazen. minik hataları umursamıyorum ama büyük hatalarda hakeme ben de sallıyorum. maç özelinde bunun doğru olduğunu düşünsek de, yani net olarak hata yapılan bir maçtan sonra hakem hatasını konuşmak doğru gibi görünse de sezon geneline baktığımızda yanlış.

üşenmedim ve fb-gs ikilisinin sezon başından beri oynadığı maçlardaki kritik hakem kararlarına baktım. şöyle bir tablo çıktı ortaya:

erzurumspor 1-2 galatasaray: bu maçta galatasaray'ın ilk golünden önce babel'in yaptığı net faul verilmemişti.

karagümrük 2-1 galatasaray: galatasaray'a 90 4'te verilen penaltı ağır bir karardı karagümrük adına. tabii yine puan kazanamadılar son dakikalarda büyük risk aldıkları için. ama azıcık umursasalardı 1 puan alacaklardı.

galatasaray 2-1 kasımpaşa: 60. dakikada kasımpaşa'nın net penaltısı verilmedi. eğer verilseydi kasımpaşa 2-1 öne geçmiş olacaktı. o zeminde gs'nin penaltı harici gol bulması imkânsızdı. zaten 90. dakikada da penaltıdan gol attılar.

bunlar kesin olan hakem hataları. gs bunlarla birlikte 5 puan kazanmış. daha bir de gri pozisyonlar var ama onları koymadım buraya. mesela gs'lilerin her fb maçında hakem hatası olarak yorumladıkları pozisyonların gs versiyonlarını koysam 15 puan daha kazanmış olarak gözükeceklerdi.

peki bir de hakem hatalarından kaç puan kaybetmiş gs, onlara bakalım.

galatasaray 1-1 karagümrük: 20. dakikada lens'in kırmızısı verilmedi. eğer verilseydi maçın seyri net olarak değişirdi ve galatasaray kazanırdı diye düşünüyorum. 2 puan burada kaybettiler.

ankaragücü maçını da ekleyecektim fakat o maçta ankaragücü lehine verilen penaltı gri bir pozisyon. entry'nin başında gri pozisyonları eklemeyeceğimi söylemiştim. mohamed'in kırmızısı bir hata olsa bile ankaragücü 2-0 öndeydi zaten ve gs gol atacak gibi durmuyordu.

yani toplama bakıldığında bence gs hakemlerle 5, hadi erzurum maçını da saymazsak 3 puan kazanmış; 2 puan kaybetmiş. 1 veya 3 puanlık bir net kazanç söz konusu.

bir de bize bakalım.

hakem yüzünden kaybettiğimiz puanlar:

fenerbahçe 0-2 konyaspor: pelkas'ın attığı golden önce el yoktu ve hakem golün iptalini sağlayarak yanlış bir karar verdi. 3 puanı alacağımız bu maçta 0 puan aldık.

gaziantep 3-1 fenerbahçe: pelkas'ın golünde ofsayt olmadığı kanıtlandı. 1 ya da 3 puan alacaktık ama puan alamadan döndük.

hakem sayesinde puan kazandığımız maçlar:

çaykur rizespor 1-2 fenerbahçe: son dakikada bize verilen penaltı, penaltı değildi. maç 1-1'di o penaltı verildiğinde. 2-1 kazanmıştık penaltıyı atıp. 2 puan burada kazandık.

fenerbahçe 4-1 başakşehir: 12. dakikada gustavo'nun kırmızı kartı verilmedi. başakşehir o dakikada 1-0 öndeydi ve o maçtan puan dahi alamazdık bence. 3 puan burada kazandık.

fenerbahçe 3-1 gaziantep fk: maç 0-0 giderken gaziantep'in attığı net gol verilmedi. bu maçta berabere kalırdık bence o gol verilseydi bile. 2 puan da burada kazandık diyelim.

yani hakemle toplamda 7 puan kazanmışız, 4-6 puan kaybetmişiz. yani hakemle genel tabloda 1-3 puan kazanmışız. gs de 1-3 puan kazanmış hakemle.

beşiktaş'a da bakmak isterdim ama onların maçlarını pek izlemediğim için bilmiyorum. bence bayağı puan kazanmışlardır hakemlerle ama. yani hiç "kendimizi eleştirelim" adı altında beşiktaş'ı temize çıkarmaya gerek yok. biz 1-3 puan kazanmışsak onlar rahat bi' 7 puan kazanmıştır. ama top oynuyorlar işte. beşiktaş top oynuyor. istikrarlı bir şekilde ilerliyor. ister kabul edelim ister etmeyelim, durum bu.

bazen hakemi ben de eleştirsem de aslında top oynamak önce gelir. takımlarımız bir halt oynamıyorsa o zaman bizim hakemi eleştirmemiz sadece sorunları gölgeler. yani görüldüğü üzere hakemler bizi de galatasaray'ı da kollamış. aynı zamanda bizi de galatasaray'ı da doğramış. arada yapılan minik hatalara hiç değinmiyorum, futbolun doğasında bu var çünkü.

sözün özü; ne gs ne de biz bir halt oynamıyoruz. beşiktaş da yarışa hakemle tutunmuş olabilir. dediğim gibi onların hakemle kazandığı ve kaybettiği puanları incelemedim. ama genel olarak bakıldığında oyun olarak beşiktaş'ın liderliği tesadüfi değil. doğru yaptıkları bir şeyler var ki bu noktadalar.

edit: bu arada bu entry'yi yazma fikrim gs sözlük'teki şu entry'den çıktı. yazara objektifliği için teşekkürler.