1997 doğumlu hem japon hem de zenci tenisçi.

babası haitili annesi japon. kendisi gibi ablası da tenisçi.

şimdilik 2 grand slam şampiyonluğu var. (2018 us open, 2019 aus open)
avustralya açık'ta 16 yaşındaki cori gauff'a elenen tenisçi.

tamam cori gauff çok potansiyelli bir wonderkid, ancak osaka'nın son zamanlarda aklı iyice sosyal medya ve abidik gubidik şeylerdi. dünya 3 numarasıysan da oyun içinde bu kadar dağınık görünemezsin. bu umarım kendisine bir uyarı olmuştur
Avustralya Açık tek kadınlar finalinde Jenifer Brady'yi 6-4 ve 6-3'lük setlerle 2-0 yenerek şampiyon olan kadın tenisçi.
Basın toplantısında sorulan sorulardan mental olarak etkilendiğini iddia ederek Roland Garros'ta hiçbir basın toplantısına katılmayacağını açıklayan ilgi arsızı sevimsiz tenisçi.
Fransa Açık Tenis Turnuvası'nda basın toplantısına katılmadığı için "ihraç" tehdidiyle karşı karşıya kaldığı konuşulurken turnuvadan çekildiğini duyurmuş tenisçi.

2018 yılında şampiyon olduğu ABD Açık'tan beri uzun depresyon nöbetleri geçirdiğini de açıkladı.
us open'da Kanadalı Leylah Annie Fernandez'e 5-7, 7-6(7/2), 6-4 ile elenerek turnuvaya veda etmiş dünya 3 numarası.

bu yenilgiden sonra tenise bir süre ara verdiğini açıkladı.
henüz 23 yaşında 4 tane grand slam turnuvası kazanmış, sadece son 12 ayda cebine 60 milyon doları koymuş, dünyada uzak ara en çok kazanan kadın sporcu.

şöyle demiş dün yenildiği maçtan sonra:

"Son zamanlarda kazandığımda mutlu hissetmiyorum, daha çok, omzumdan bir yük kalkmış gibi hissediyorum. Kaybettiğimdeyse çok üzgün. Bence bu normal değil. Şu anda ağlamak istemiyorum ama durum tam olarak bu şekilde."

üstünde haliyle bir baskı var. dünya yıldızı gibi davranması lazım(çünkü zaten öyle), başarılarını beklendiği üzere üstüne koyarak devam ettirmesi lazım - yoksa sponsorlar niçin o kadar para ödesin? ama görüyoruz ki naomi bu baskıyı kaldıramıyor. takma kafana diyen psikolog gibi yaklaşıyorum olaya ve diyorum ki; naomiciğim bundan sonra tek bir grand slam bile kazanamasan dert değil kuzum çık tenisini oyna, bak keyfine paraları say, dünyayı gez.. hadi güzelim hadi canım.