2012 yılında gençlerbirliğine attığı gol Puskas yılın golü seçilen slovak eski futbolcumuz.
Attığı gol puskas ödülü kazanmasına rağmen süper ligde haftanın golü seçilememişti.
Aykut kocaman'ın anlam veremediğim transferlerinden birisidir miro.

Bize transfer olduğu dönemde kendi tarzındaki Avrupa'da forma giyen en değerli 5 kanat oyuncusundan birisi idi. Hollanda liginde kariyerine devam edip ispanya ligine geçiş yapsa çok farklı bir kariyeri olabilirdi ancak Aykut kocaman fenerbahçe'sine gelerek kendisine de yazık etti.

Dar alanda çabuk, dribbling özelliği iyi seviyede olan, şut tehdidi olan iyi bir hücum oyuncuydu ancak fiziksel özellikleri bakımından dezavantajları vardı, savunma katkısı da doğal olarak düştüktü. Aykut kocaman kendisini transfer ederken özelliklerini zannedersem bilmiyordu çünkü savunma katkısı düşük olduğu için yavaş yavaş takımdan kesildi ve her geçen gün futbolu da geriye gitti.

Eğer stoch zico gibi oyuncuya göre taktik hazırlayan bir hoca ile çalışmış olsaydı muhtemelen en fazla 2 sezon formamızı giyip yüksek bir bedel karşılığı transfer yapardı.

Attığı güzel gollerle hatıralarımızda yerini almıştır.
Ben de şut tehditi yüzünden ve attığı inanılmaz goller sebebiyle severdim ama sol kanattan topu sür sağ tarafına çek ve kaleye vur gibi tek ve güçlü bir özelliği vardı.

Eee rakipler de sonunda bunu anladı. Sağa çekip vuracağı için de kendi sollarını kapatarak stoch'u çizgiye gitmeye zorladılar. İşte o zaman defoları çıktı çünkü birebirde adam eksiltmekte çok da becerikli değildi. Sıfıra inip yaptığı asist de 1 ya da 2 değildir. Bu yüzden de tıkandı. Avrupa kupalarında sonraki sezonlarda da şutla gol attı çünkü çoğu zaman rakipleri gene stoch'un bu şut özelliğinin farkında değildi.
Burada iki sorun var ;
Birincisi stoch'a alan yaratıp onun o aradığı boşluğu yaratacak organizasyon eksikliği. Bunu teknik direktör oluşturmalı. Madem oyuncu genel kanat oyuncularının aksine ceza sahasına doğru gitmek istiyor ona bu ikiye bir yapabileceği taktiği kurgulamak senin görevin.
İkincisi de stoch'un zoru görünce demotive olması. Eksik kısmını düzeltmek için çalışmaması. Bunları halledebilseydi Avrupa'da iyi liglerde orta-orta üstü takımlarda oynayabilirdi.
Son olarak günümüze gelince bizim kadromuzda şutör oyuncu eksikliği var. Gustavo arada attı bu sezon evet. Ozan da bir iki tane füze attı. Kağıt üzerinde m. Ekici de bir tehdit ama geldiğinden beri göremedik. Bizim transfer planlamamızda yeri geldiğinde 30-35 metreden de sert ve isabetli vuruş yapabilecek talisca tarzı birisine ihtiyacımız var. Umarım bunu akıl eder yönetim çünkü tıkanan maçlarda isabetli ve sert şut atmak yardımcı olacaktır.