Metin tokat'ın, erol ersoy'un kamil abitoğlu'nun yer aldığı kurul.

Öncekisinden ne farkı var acaba? Serdar tatlı gelse ne olur gelmese. Alt kurullar işi götürüyor asıl. Bütün mhk tavsiye edilmeden hiçbir şey değişmez bu ülkede.
Ust edit: gecen sezon Hakemlere olan sinirimden dolayi biraz agir bir entry yazdim sanirsam, silindigi icin sizden ozur diliyorum. Uslubumu duzeltip tekrar yazayim.
O fb'li, bu gs'li muhabbetlerine girmeden adil ve durust bir yonetim bekledigim kurul. Adam gibi yonetsinler tekrar 7. Olmaya raziyim ama gene tetikcilerine bizi dogratirlarsa is baska taraflara dogru gider.
4'ü orta olmak üzere 6 hakemin covid-19 pcr testleri pozitif çıkmış ama Haber yapan yok. Muhteşem bir ülkeyiz gerçekten.

Bu 4 hakem hangi maçlarda sahaya çıktı bilmemiz gerekiyor. Sergen Yalçın ve antalyasporlu oyuncular bu hakemler yüzünden mi şu an pozitif bilmek kamuoyunun hakkı. Ama bu soruları soracak bir kişi bile yok. Bjk covid yüzünden maça çıkamazsa direkt elenecek mesela. Bunun hesabını kim nasıl verecek?

Erteleme yapamayacaklarını başka başlıklarda dile getirdik zaten, plansızlıktan 21 takıma nasıl atlandığını da sanki pandemi sona ermiş gibi hareket edildiğini de söyledik ama hakemlerin covid pozitif olabileceğini de hesaba katmamışlar.

İyi ki bütün önlemleri almışlar. Maazallah aksi halde ne olurduk, düşünsenize az daha stadyuma seyirci alacaklardı.
Sorun yöneticinin başkanın değişmesi değil sorun içerisindeki hakem yapılanması.

Kesinlikle bu yapı lav edilmeli gerekirse 6-7 sene Avrupa'dan kötü de olsa hakem gelmelidir. Gelsin ki en azından art niyet aramayız.

Futbolcunun yabancısı geliyorsa hakemin de yabancısı gelebilir hatta hakem yönetiminin başındakiler de yabancı olabilir. Artık tuz kokmuş durumda, artık bu güvensiz ortam daha fazla devam edemez. Her maç ama her maç kamera opsiyonu da olmasına rağmen maçların sonuçlarına direkt etki ediliyor olması mide bulandırmaktan öteye geçmiştir.

Bizim lehimize de yanlış kararlar çıkmış olabilir ama bu artık her kulübün hakemi noktasına evrilemye başladı. Ts maçındaki 2. Gol öncesi faul, GS maçlarında verilemeyen kırmızı kartlar, bjk maçındaki penaltı kararı ve daha fazlası. Bunlar sadece bu haftasonu yaşananlar. Her hafta bu skandal kararlar artarak devam edecek.

Bu yapı kökünden değişmek zorunda.
z o r u n d a.

Edit: bu mhk en baştaki kişiden çaycıya kadar hepsi ama hepsi gönderilmeli.
17. Haftanın hakemlerini açıklamış.

Hahahaha yine komedi.

Arda kardeşler ( Konyaspor- GS maçı )
Ümit Öztürk ( Beşiktaş - Rizespor maçı )
Halil umut meler ( Fenerbahçe- Alanyaspor maçı)
Cüneyt Çakır ( ts - Göztepe maçı )

Ulan neyse bir şey demeyeceğim daha fazla.
kötü yönetim gösteren hakemleri atadıkları maçları almak yerine, atamaları akşamı bekleyip yapsalar goygoy olmayacak aslında.

iş bilmezlerin yönettiği, liyakatın esas olduğu sevimsiz kurum.
hakemlere telkinlerde bulunan kurum.

MHK Teknik Bilgilendirme

--- alıntı ---

Merkez Hakem Kurulu Hakem Gelişim Programları çerçevesinde 22-25 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen Üst Klasman Hakem Kampı süresince üzerinde çalışılan teknik konuların, hakemlere verilen talimatların ve yapılan hatırlatmaların özeti aşağıdadır:

1. Ayağa Basmalar

Son haftalardaki uygulamalar kontrol edildi, özellikle ‘Ayağa basma otomatikman bir faul ve sarı kart’tır’ algısının kırıldığı gözlemlendi.
Ayağa basmanın faul ve sarı kart olması için; bir ‘geç’ müdahale olması, hız ve şiddet içermesi gerektiği hatırlatıldı. Ayrıca temasın da tam olarak ayağın üstüne olması gerektiği vurgulandı.

2. Ellerin ve Kolların Kural Dışı Kullanımı

Hakemlere, ihlali yapan oyuncunun kolunun açılmasını, hız ve şiddet içeren baş bölgesine teması net gördüklerinde faul ve sarı kart uygulamaları gerektiği hatırlatıldı. Bu tip ihlallerde oyuncuların rakiplerine kolay kart göstertmek veya en azından faul almak için olmayan veya çok az olan temasları abartarak gösterme niyetinde oldukları vurgulandı. Bu hareketlerin önüne geçmek için farkındalıklarını arttırmaları gerektiği anlatıldı.

3. Serbest Vuruşların Yönetimi

Ceza sahasına yakın serbest vuruşların takımlar için önemi ve gol olma olasılığı vurgulandı. Bu tip kararlar ve pozisyonların yönetimleri için aşağıdaki adımlara dikkat edilmesi istendi.

a. Ceza sahasına yakın yerlerde verilecek serbest vuruş kararlarında ihlalin net olması gerekir. Ayrıca ihlalin yeri ve serbest vuruşun kullanıldığı yer aynı olmalıdır.

b. Baraj minimum 9.15m mesafede olmalıdır, barajdaki oyuncular proaktif bir şekilde yönetilmelidir.

c. Özellikle barajın ceza sahası içinde yer aldığı durumlarda, barajdaki ihlalleri görebilecek bir yer alınmalıdır. (Barajın ceza alanı dışında olduğu ve hakem tarafından kontrol edilemeyeceği durumlarda Yardımcı Hakemlerden veya 4. Hakemden yardım alınmalıdır.)

4. Elle Oynamalar

Hakemlerden ve VAR’lardan kolun vücuttan net bir şekilde açıldığı, top ile temasın gerçekleştiği ve net kanıt içeren pozisyonlarda hata yapmamaları istendi. Bu tip ihlallerde topun vücuttan sekmesi halinde bile ihlalin cezalandırılmasının gerektiği vurgulandı.

5. 2. Sarı Kartlar

Oyun Kurallarında böyle bir ayrım olmamasına rağmen, UEFA talimatları çerçevesinde, gösterilecek 2. Sarı Kartların tartışmasız olması gerektiği hatırlatıldı. Ayrıca bu konuyla beraber hakemlerin maçlarda uygulaması gereken Disiplin Çizgisinin önemi de vurgulandı.

6. Çatışmalar

Türkiye’de Süper Lig ve 1. Lig maçlarında hakem kararları sonrası oyuncuların reaksiyonları ve sonucunda oluşan toplu çatışmalar incelendi. Özellikle iki takımdan da oyuncuların katıldığı toplu çatışmalarda iki takımdan da en az 1’er oyuncunun sarı kart ile cezalandırılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca çatışmaya neden olan ilk hareketin sarı kart gerektirdiği durumlarda, bu kartın unutulmaması, uzaktan itiraza gelen kalecilerin de cezalandırılmadan atlanmaması gerektiği hatırlatıldı.
Seminerin kapanış konuşmasında ise Merkez Hakem Kurulu Başkanı Serdar Tatlı hakemlere iki konuda uyarılarda bulundu;

a. Teknik Alan Yönetimi: Takımların teknik alanlarında bulunan görevlilerinin; hakemlerin sahadaki otoritesini zedeleyen, futbolun imajına zarar veren, provokasyon içeren abartılı itirazlarında, hakemler, sıfır tolerans ile oyun kurallarında yazan cezalandırmaları uygulamalıdır.

b. Oyuncu Davranışları: İki ana madde ile ele alınmıştır;

a. İtirazlar: Hakemin sahadaki kişiliğine zarar veren, abartılı jest/mimik ve beden dili ile provokasyon içeren itirazlar, kuralların gerektirdiği üzere, sarı kart veya kırmızı kart ile cezalandırılmalıdır. Ayrıca; oyuncuların itiraz etmek için hakemlere karşı yapabilecekleri en ufak bir fiziksel temas dahi kabul edilemez, mutlaka cezalandırılmalıdır.

b. Aldatmalar/Abartmalar: Özellikle Süper Ligde ve 1. Ligdeki maçlarda oyuncuların temasları abartma çabasında oldukları gözlemlenmektedir. Ayrıca genelde, takımlarda aynı oyuncular bu tip hareketleri tekrarlamaktadır. Hakemlerin bu konuda farkındalıklarını arttırmaları; ikaz, uyarı ve cezalandırma adımlarını uygulamaları gerekir.

--- alıntı ---
Fatih terim'den korktukları kadar allah'tan korkusu olmayan kurum. 2,5 yıl sonra fırat aydınus'u gs maçına verebilmişler yazık bunlara.

Oysaki bu kurum geçen sezon fenerbahçe'nin kazandığı maçları yöneten hakemleri 4 hafta maç atamayarak cezalandırıyordu.