kadroda bulunan sporculara yapılan toplam harcama limitini tarif eden ifade.


fenerbahçe spor kulübünde net rakamlara ulaşamıyoruz. oysa ali koç geldiğinde şeffaflık vurgusu yapmıştı, aziz yıldırım döneminde olmayan yapılmayan şeffaflıkları öğrenecektik.

fakat yine bir gizem yine bir ketumluk. gerçekten artık sıkıldım bu tavırdan. aziz yıldırım yıllarca oyaladı bizi, muhteşem bir haldeyiz ekonomik açıdan diye diye geldiğimiz noktada nefes alırken bile ekonomik davranmaya çalışıyoruz tabiri caizse...

bu taraftar elinden geldiğince, gücü yettiğince dişinden tırnağından arttrıp kulübüne destek oluyor ama bu paraları kimler yiyiyor öğrenemiyor. her şeyden evvel bize karşı bir sorumluluk maaş bütçesinin durumunun açıklanması.


neden bu başlığı açtım peki ?

ricardo rodriguez'in olası transferinde konuşulan yıllık maaş miktarlarını okuyunca tüylerim diken diken oldu da o yüzden. transfer bütçesini zaten geçtim artık. bari maaş bütçesini düşürelim. ama har vurup harman savurmaya devam ediyorlar. bu kafayla gidilirse fener ol vol 2, fener ol continue, fener ol always, fener ol forever gibi devam filmleri görürüz.

1 ) maaş bütçesi düşürülmeli.
2 ) hangi futbolcu, ne kadar maaş alıyor, bonuslarıyla birlikte duyurulmalı.
3 ) olası kontrat uzama durumları varsa şartları nelerdir açık yüreklilikle duyurulmalı.
4 ) bütçeyi de 30-35 milyon seviyelerine kadar çekmeli. maaş bütçesinden bahsediyorum elbette.
maalesef fenerbahçe'nin maaş bütçesi yıllarca türkiye'nin en yüksek maaş bütçesi olmuştur. 75-80 milyon euro civarındaydı aziz yıldırım döneminde. sadece skrtel ve soldado'nun toplam maaşı 10 milyon euro'yu geçiyordu, siz düşünün.

atalanta 27 milyon euro'luk maaş bütçesi ile şampiyonlar ligi grubundan çıktı, siz düşünün artık. maaş bütçesinin yüksek olması iyi bir şey değil. türkiye şartlarında 35-40 milyon euro'luk maaş bütçesi gayet ideal.

maaş bütçesinin taraftara bildirilmemesi konusuna gelecek olursak, ali koç gelmeden önce şeffaflık sözü vermişti. ama şu an tutmuyor. sebebini bilmiyorum. eğer fenerbahçe'ye yararlı bir şey ise saklasınlar sıkıntı yok, ama değilse ne diye açıklamıyorlar? rami'ye 2 milyon euro maaş veriyorduk güya, yağız sabuncuoğlu açıkladı, ilk yarıda toplamda 400bin euro kazanmış. yalan söyleyeceğini düşünmüyorum yağız'ın. ama neden futbolcuların maaşını gazetecilerden öğrenelim ki?

edit: skrtel, soldado ve slimani'nin toplam maaşı 15 milyon euro'yu geçiyordu demiştim ama slimani ali koç döneminde geldiği için sonradan slimani'yi çıkarmıştım. 15 milyon euro'yu düzeltmeyi unutmuşum. 15 değil, 10 olacak arkadaşlar. düzelttim zaten o kısmı.
fenerbahçe'nin son 3 senedeki maaş bütçeleri:
2017-2018: 75 milyon euro civarı
2018-2019: 67 milyon euro civarı
2019-2020: 45 milyon euro civarı
her sene daha da düşmüş. ama 45 milyon euro bile fazla artık. bunun mümkün mertebe 30 milyon euro civarlarına çekilmesi lazım.

1 euro 7.8 tl civarı. artık kolay kolay transfer de yapamayız. elimizde yüksek maaş yükü oluşturan gereksizlerin hepsini göndermek zorundayız. elimizdeki şişik maaşlı ve bu maaşın hakkını gram vermeyen, ya gönderilmesi ya da maaşında indirime gidilmesi gereken futbolcular:
tolgay arslan - 2 milyon euro (allah'ım sinir krizi geçireceğim)
deniz türüç - 1,6 milyon euro
alper potuk - 1,1 milyon euro
mevlüt erdinç - 1,2 milyon euro
mehmet ekici - 1,6 milyon euro
nabil dirar - 1-3 milyon euro arası
emre belözoğlu - 2 milyon euro
hasan ali - 1,8 milyon euro
mauricio isla - 1,6 milyon euro
yaklaşık 14 milyon euro civarı boşa çalışan bir maaş bütçesi var. bunların hepsi gönderilmek zorunda. yönetim nasıl gönderir bilmiyorum ama elimizden çıkarmak zorundayız. zaten burada sözleşmesi biten 4 futbolcu var: hasan ali, isla, emre, mehmet ekici.
burada sözleşme uzatacağımız oyuncularla sözleşme uzatmadan önce kendimize şu soruyu sormalıyız: ''bu oyuncu başka kulüpte oynasa ne kadar kazanır?''

ben cevap vereyim hemen:
hasan ali - yurt dışında maks 1 milyon euro (yarısı vergi) / yurt içinde 300bin euro.

mehmet ekici - yurt dışında maks 1 mil (yarısı vergi) / yurt içinde maks 250bin euro.
isla - yurt dışında 2-3 milyon euro kazanabilir boca gibi takımlarda. yurt içinde ise maks 600bin euro.
yani gördüğünüz üzere bizim hasan ali ve mehmet ekici'ye maksimum 300bin euro'luk sözleşme önermemiz gerekiyor. zaten düşüreceğiz maaş bütçemizi mecbur olarak. gidip de yine milyonluk sözleşme öneremeyiz. eğer istiyorlarsa gitsinler başka kulüplerde oynasınlar. burada isla biraz daha yüksek sözleşme alabilir ama bizim ona verecek milyon euro'larımız yok.

şimdi bu oyuncuları gönderdik diyelim ki. yerlerine de yenilerini almamız gerekecek. yerli bir rotasyon oluşturmak gerekecek çünkü yabancı sınırı var. artık orası yönetimin işi, ben oluşturmayacağım rotasyonu. ve ayrıca, bu gönderilecek futbolcuların açacağı 14-15 milyon euro'luk maaş bütçesini maksimum 4-5 milyon euro ile oluşturmamız gerekecek.

ayrıca elimizde zajc, ferdi gibi potansiyelli olan ama oynatmadığımız futbolcular da var. bunların da şans bulması gerekiyor. artık yeni gelecek hoca bu oyuncuları parlatmalı.

muhasabeci oldum iyice biliyorum. ama yapmak zorundayım bunu. biz taraftarlar da düşünmek zorundayız bütçeyi.
edit: 'nın bahsetmesiyle aklıma geldi. kur farkı da var. onu da ekleyelim. ayrıca frey ve zanka'yı da unutmuşum eklemeyi. işimiz yaş yani görüldüğü üzere.
bunları entry'ye eklemeyeceğim ama edit olarak kalsın.
Kesinlikle 30 milyonlara düşürmeliyiz buna katılıyorum.ama hak etmediği maaşı verdiğimiz tolgay,alper gibi oyuncuların gitmek istememesi malesef elimizi kolumuzu bağlayacaktır.
22 Haziran 2018'de euro 5.50 TL seviyesindeydi.
75 milyon Euro'luk maaş bütçesinin TL karşılığı da 412.5 milyon TL yapıyordu.
Yukarıda grimsborough 2019-2020 sezonunda maaş bütçesinin 45 milyon euro seviyesine indirildiğini söylemiş. Mayıs 2020'de Euro an itibariyle 7,76 TL seviyesinde. Bunun da TL karşılığı 349.2 milyon TL yapıyor.
Yani bütçeyi yüzde 60 oranında azaltmış olmamıza karşın TL bazında elde edilen azalma sadece ama sadece 63.3 milyon TL yapıyor . Yani yaklaşık 8 milyon Euro'luk bir azalmadan bahsedebiliyoruz.
Görüldüğü üzere ülke ekonomisindeki çöküş kulüpler tasarruf yapsa da çok fazla etkilemiyor. Çünkü gelirlerin büyük çoğunluğu türk lirası iken giderlerin neredeyse tamamı döviz cinsinden.
Elimizdeki oyunculara ve maaslarina bir bakis yapalim. Kac milyona dusecek bunlara da bakalim.
Gidecekler:

Gustavo - 2.7m euro
Mehmet ekici - 1,6m euro
Emre b - 2m euro
Hasan ali - 1,8m euro
isla - 1,6m euro
Kruse: 2,8m euro
Toplam: 12,5m euro
Yuksek kontratlilar:
Tolgay - 2m euro
Deniz - 1,6m euro
Alper - 1,2m euro
Mevlut - 1,2m euro
Dirar - 1-3 arasi aliyor, 2m euro diyelim

Sadece su 5'i 8m euro aliyor. Yabanci siniri da goz onunde bulundurularak buradan gonderilmesi gerekenler; mevlut, dirar, alper (4,5m euro). Bir de deniz var ama rotasyonda dusunulur mu emin degilim. Gerci onun yerine sinan geliyormus diyorlar. Bunun yani sira tolgay da yabanci sinirindan dolayi kalmali fakat ucreti cok yuksek. Hak ettigi max 600k euro olan adama 2m euro maas veriyoruz.
Dirar'i elden cikarabiliriz belki. Alper'i de cikaririz. Mevlut'u cikaramayiz. Bu sene garanti 1,2m euro kontrati var. Yuksek bir maas ve almadan hicbir yere gitmez.
Simdi eger dirar ve alper giderse 3m euro'luk yer aciliyor diyelim. 12,5m euro da gideceklerden aciliyor, toplam 15,5m euro. Maas butcemiz 45m euro seviyelerindeydi ve bu gideceklerle birlikte 30m euro seviyelerine inmis olacak. Daha zajc, jailson, muriqi gibi potansiyel gidiceleri saymadim.
Peki yonetimin ne yapmasi gerekiyor? Belirli cizgileri cekmesi gerekiyor. Hak edene hak ettigi maasi vermesi gerekiyor. Deniz'lere tolgay'lara 2m euro vermemesi gerekiyor. Seneye 45m euro'luk bir maas butcesine sahip olursak cok kaliteli bir kadro izleyebiliriz dogru yonetim yapilirsa.
Sonraki senelerde ise kesinlikle asagi cekilmesi gerektigini dusunuyorum bu butcenin. Onumuzdeki senelerde 25-30m euro'luk maas butceleri ideal olacaktir dogru kadro muhendisligi ile. Yeter ki coplere para vermeyelim, buradaki kilit nokta bu.
Edit: hesaplamalarima zanka ve frey'i dahil etmeyi unutmusum. Zanka 1,8m euro, frey ise 700k euro aliyor diye biliyorum. Belki baska unuttugum da vardir.
Menajerlere, oyunculara ve teknik ekibe odedigimiz maas.

Su anlik bu para 45m euro civari. Seneye 18m euro maas butcemiz olacak. Daha dogrusu olmak zorunda. 27m euro'luk bir dusus gerceklestirmemiz gerekiyor.
Dirar 2, tolgay 2, alper 1, mevlut 1, zanka 2 aliyor. Bunlar ilk aklima gelenler. Takimda cok fazla gereksiz maas olan oyuncu var. Bu saydigim oyuncularin yarisi baska kulube gitmezler burada aldiklari sozlesmelerden dolayi.
Seneye p/f orani yuksek ve genc oyuncularla dolu bir kadro kurmak zorundayiz. Buna mecburuz. Fakat ali koc yonetimi, futbolda buyuk bir planlama ve yapilanma planladiklarini soylemisti. Erol bulut'la anlastik fakat seneye ne kadar yararli olur bilmiyorum. Genc oyuncu yetistirebilen bir hoca degil. Ancak performans yukseltebilen bir hoca.

Kafam cok karisik. Zaten seneye super lig izlemeyecektim, simdi hic izlemeyecegim. Umarim yonetim krizi firsata cevirir ve en azindan genc oyuncu kazaniriz.
Bu sene Maaş bütçesi düşse dahi transfer limiti, düşen bütçenin 1/3 oranında olacağı için pek de değişen bir şey olmaz. Elimizdekileri gönderip başka oyuncu alamayacagimza göre elimizde kalmaları daha makul gibi. Bilemiyorum sadece küfür küfür küfür küfür küfür küfür küfür küfür küfür...