fenerbahçe'nin bu sezon sıkça yaşadığıdır.

çok iyi oynayıp puan kaybı yaptığımız maçlar:

(bkz: 1 eylül 2019 fenerbahçe trabzonspor maçı) 1-1
(bkz: 3 kasım 2019 kayserispor fenerbahçe maçı) 1-0

iyi oynayıp puan kaybı yaptığımız maçlar:

(bkz: 4 ekim 2019 fenerbahçe antalyaspor maçı) 0-1 (kilidi açamadık 3 puanı pek hak ettiğimiz söylenemez ama yine de yazdım.)

ideal deplasman oyunu oynayıp kazanmayı hakettiğimiz maçlar:

(bkz: 24 kasım 2019 malatyaspor fenerbahçe maçı) 0-0 (emre penaltı kaçırdı ve hücum hattı komple sakattı.)
(bkz: 30 kasım 2019 göztepe fenerbahçe maçı) 2-2 (hakem faktörü, aslında göztepe de bayağı kaçırmıştı 1 puan normal diyebiliriz ama o zaman bir önceki haftaya yani malatya maçına 3 puan yazmamız lazım çünkü penaltı tekrarlanmamıştı.)
(bkz: 16 eylül 2019 alanyaspor fenerbahçe maçı) 3-1 - jailson'un ve altay'ın bireysel hatalarından dolayı yenilmiştik.

tabi bir de iyi oynamayıp yendiğimiz maçlar var. başakşehir maçı, içerideki kasımpaşa maçı (bence 3 puanı hak etmiştik)

baktığımız zaman 6-7 puanımız cidden güme gitmiş. vay be. cidden koyuyor insana.
beceriksizlik ile açıklanmayacak durum. sadece kayserispor maçında 3 direkten dönen topumuz vardı. bakın aynı maçta penaltı kaçırdık, bunu beceriksizlik olarak izah edebilirsiniz fakat 3 direkten dönen topa ne diyebilirizki? ://
Pek katilmadigim durum hücum olarak iyi iynayabilirisin ama gol atamadiysan demekki rakip defans olarak senden daha iyi.gol yediysen birde demekki defans olarak iyi oynamadım.
bir futbol gerçeği. ancak fenerbahçe için ne kadar geçerli, ondan pek emin değilim.

bu iddianın en çok dillendirildiği trabzonspor maçına bakalım. 25-30 dakika boyunca fenerbahçe'nin çok üstün bir futbol oynadığı doğrudur. bu yarım saatte 2-3 gol bulmak mümkündü tabi. bulunamamasını şanssızlık olarak adlandırabiliriz. ancak futbolda bunlar var. peki sonraki 60 dakikada ne oldu? üstünlüğümüzü kaybettik, yoruduk ve hatta son 20 dakikada gol atmaya yakın taraf trabzonspor gibi görünüyordu. burada taktiksel bir yanlış planlamadan söz etmek mümkün. maçın üçte biri için üçte ikisini riske atmak doğru gelmiyor bana. amacımız yarım saat sağlı sollu atak yapmak değil, 90 dakikayı önde bitirmek.

antalyaspor maçında kesinlikle iyi oynamadık. zaten kanatlara ozan ve tolga'yı koyarak 45 dakikayı heba ettik. sonra da dakikalar geçtikçe direnci artan antalya'yı açacak çözümler üretemedik ve içerde kötü bir takıma mağlup olduk. bunu şanssızlıkla açıklamak en çok bize zarar verir.

benzer bir maç da kayseri deplasmanıydı. evet, gol yiyene kadar üstün olan bizdik ama gol yiyince ligin en kötü takımına karşı hiçbir reaksiyon veremedik. bu maça da şanssızlık demeyi doğru bulmam.

bunun yanında, kaleye gelen ilk topun gol olması gibi yıllardır süren bir lanetten söz etmemek olmaz. oyunun iyi veya kötü olmasından bağımsız, kalede ve savunmada sağlam duramamak gibi bir sorunumuzun olduğu kesin. bunu çözersek önümüzü daha iyi görürüz.