genellikle sporda görülen, takım sevgisinin saldırganlığa ve vandalizme dönüştüğü, nefret ettiğim iğrenç kültür.
bu kültüre sahip olan insanlar kesinlikle sağlıklı değildir. holigan insanlar kötüdür, kötü kalplidir. insanların fikirlerine saygıları olmaz. kendilerini ve benimsedikleri ideolojileri dünyanın merkezine koyarlar. diğer insanlar sırf kendi ideolojilerini/düşüncelerini benimsemiyor diye onları aşağılarlar, hatta bunu fiziksel saldırı seviyesine dökerler.
holiganizm kesinlikle fanatizm ile karıştırılmamalıdır. zira fanatik insanlar çevresine fiziksel olarak zarar vermezler. mental açıdan ise karşıdaki insanın yapısına göre değişen bir şekilde kısıtlı bir zarar verirler. ama holiganlar böyle değildir. holiganlar vandaldır ve iyi niyetli değillerdir.

holiganlığın birçok sebebi vardır. uzmanlara göre bunun en önemli sebebi aile ve çevre ile olan ilişkilerdir. bu ilişkiler ne kadar kötü olursa insanın şiddete ve kötülüğe olan eğilimi o kadar artar. bilhassa çevremizde gördüğümüz sinirli ve agresif insanlar da genellikle aile ve çevre ile ilişkileri kötü olan insanlardır.
ezcümle; holiganizm, ne olursa olsun nefret ettiğim, asla uygun görülmemesi ve normalleştirilmemesi gereken iğrenç bir kültürdür. türkiye'nin ortadoğu kültürüne sahip olması da bu kültürü normal yapmaz.
ırkçılık, kavga, adam bıçaklama/öldürme, uyuşturucu gibi öğelerin başrolde olduğu altkültür. ezilmiş, kenar mahallede oturan ailelerin okulda başarısız olan çocuklarının kendilerini bir b.k sanması, bir şeylerin parçası olduğunu sanıp mutlu olmasına yarar, başka da bir işe yaramaz. bir de her ülkenin pislik, holiganlığın dibine vuran, ırkçı holigan taraftar grupları vardır ama ingiltere ve fransa'nın bu konuda bayrak taşıyanı olduğunu düşünüyoyorum
Fanatizm ile eş gibi görülebilir ama bence birbirlerinden tamamen farklı. Fanatizm takımına duyduğun sevgidir, bağlılıktır. Holiganizm ise mantıklı düşünme yetisinden uzak olmaktır. Örnek vermek gerekirse rakibin oynadığı iyi futbola , iyi bir oyuncusuna ya da başarısına bok atmak ve kendi lehine yapılan hakem hatalarını görmeyip sadece rakibin lehine yapılan hakem hatalarını görmek .