yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar alımları şu an için kapalıdır!

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
lacisozluk lacisozluk

holiganizmgenellikle sporda görülen, takım sevgisinin saldırganlığa ve vandalizme dönüştüğü, nefret ettiğim iğrenç kültür.
bu kültüre sahip olan insanlar kesinlikle sağlıklı değildir. holigan insanlar kötüdür, kötü kalplidir. insanların fikirlerine saygıları olmaz. kendilerini ve benimsedikleri ideolojileri dünyanın merkezine koyarlar. diğer insanlar sırf kendi ideolojilerini/düşüncelerini benimsemiyor diye onları aşağılarlar, hatta bunu fiziksel saldırı seviyesine dökerler.
holiganizm kesinlikle fanatizm ile karıştırılmamalıdır. zira fanatik insanlar çevresine fiziksel olarak zarar vermezler. mental açıdan ise karşıdaki insanın yapısına göre değişen bir şekilde kısıtlı bir zarar verirler. ama holiganlar böyle değildir. holiganlar vandaldır ve iyi niyetli değillerdir.

holiganlığın birçok sebebi vardır. uzmanlara göre bunun en önemli sebebi aile ve çevre ile olan ilişkilerdir. bu ilişkiler ne kadar kötü olursa insanın şiddete ve kötülüğe olan eğilimi o kadar artar. bilhassa çevremizde gördüğümüz sinirli ve agresif insanlar da genellikle aile ve çevre ile ilişkileri kötü olan insanlardır.
ezcümle; holiganizm, ne olursa olsun nefret ettiğim, asla uygun görülmemesi ve normalleştirilmemesi gereken iğrenç bir kültürdür. türkiye'nin ortadoğu kültürüne sahip olması da bu kültürü normal yapmaz.
Fanatizmin saldırganlığa dönüşebilen boyutu. Fanatiklik aşırı sevgi, holiganlık sevileni, sevmeyenden de nefret etmek.
ırkçılık, kavga, adam bıçaklama/öldürme, uyuşturucu gibi öğelerin başrolde olduğu altkültür. ezilmiş, kenar mahallede oturan ailelerin okulda başarısız olan çocuklarının kendilerini bir b.k sanması, bir şeylerin parçası olduğunu sanıp mutlu olmasına yarar, başka da bir işe yaramaz. bir de her ülkenin pislik, holiganlığın dibine vuran, ırkçı holigan taraftar grupları vardır ama ingiltere ve fransa'nın bu konuda bayrak taşıyanı olduğunu düşünüyoyorum