fenerbahçeyi en yalın haliyle anlatan tanım. çünkü fenerbahçe halktır, halkın takımıdır. yaşama sımsıkı sarılan, ümitleri olan herhangi bir vatandaşın saf duygularla bağlandığı biricik sevdasıdır.
bu öyle bir sevda ki yeşilçam sinemasında yıllarca işlenmiştir; turist ömer, hababam sınıfı, cilalı ibo, mavi boncuk'ta emel sayını kaçıran tayfa hep fenerbahçelidir. utanmasalar altar'ın oğlu tarkan'ı bile fenerbahçeli yapacaklarmış o feyzle. neyse ki sakin kalmayı başarmışlar:)

tabi yeşilçama sirayet eden bu fenerbahçe sevgisi zembille gökten gelmedi, halkta zaten var olan sevginin, tutkunun yansıması oldu bu sinema dünyasında. yani seyirci gerçek bir şey izledi beyaz perdede ve televizyonda.

mesela şöyle bir gerçek gibi: https://twitter.com/fenerbahce/status/1280572134314708993
fenerbahçe halkın takımı olmasaydı, sporla aslında pek de alakası olmayan tüm dünya halklarının şairi nazım hikmet ran'ın kanı fenerbahçe'ye kaynar mıydı? bakın ne yazmış zamanında köşe yazarlığı yaptığı gazetede:

"-fenerli misin, kardeşim?

-eyvallah fener'deniz!...
-galatasaraylı mısın, monşer?

-natürelman!..

-ben iki gözüm ne "eyvallah" fener'denim, ne de "natürelman" galatasaray'dan...ne yalan söyleyeyim, kardeşim, taksim stadyumu'nun eşiğini de geçmemişim hani!..kumar oynamam, at yarışına meraklı değilim, horoz dövüşünden anlamam!..ister sinema olsun, ister atletizim, yıldızların tercüme-i halini ezbere bilmem, anacığım...bütün bu işlerin cahiliyim ama, bu son günlerde, kanım biraz fenerlilere kaynıyorgibi...galatasaray'ı alt etmişler, diye değil alimallah!..bilakis be, iki gözüm...bu işe biraz kızıyorum bile!demokrasiya devrinde her sene fener'in şampiyon olması doğru mu ya?hem sonra, efendim, mağluba yardım, şanımızdandır. malum a!

fenere kanım kaynamaya başlaması başka sebepten...

son yaptığım içtimai, felsefi, harsi, kozmografi tetkikak neticesinde, anladım ki, fener, istanbul, kadıköy, filan semtlerinde taraftar sahibidir...galatasaray beyoğlu, şişli semtlerinde taraftar sahibidir... fener'in kaptanı sirkeci'de dükkan açmış...galatasaray'ınki beyoğlu'nda...

ben, iki gözüm, spordan anlamam ama, şimdi neden, fener'in taraftarı, galatasaray'ın balosu, müsameresi çoktur bunu anladım işte.

sporda da olsa, halka dayanalım vatandaşlar!.. halka, kapılarımızı geniş açalım iki gözüm!"

ben/yeni gün, 3.4.1931

daha da üstüne söylenecek laf yoktur herhalde. fenerbahçe hiç bir zaman monşerlerin, bir zümrenin, bir okulun, bir lobinin, bir cemaatin takımı olmadı, asla da olmayacak. fenerbahçe hep halkın takımı olarak kalacak.
o yüzden bir kez daha, bağırın ulan fenerbahçe çok yaşa diye !