Olmayan karşılaştırma. Bu 2 kavram, birbirinin karşısında yer almaz.

Tabii karşı argümanları tahmin ediyorum: zamanında matteo'lu Chelsea'nin başarısı, simeone, bir ara yükselen Mourinho ekolü ve benzerleri. Sözde güzel futbol olmayan ama başarılı olan örnekler.

Fakat unuttuğumuz şey şu: bu örnekler de güzel futbol oynuyordu. Güzel futbol, sadece hücum ya da pres değildir. İyi, taktiksel, kimin ne yaptığını bildiği savunma da iyi futboldur. Mourinho'nun dip çizgiyi neredeyse savunmayip tamamen kalenin önünü kalabalık tutması, simeone'nin(*) 4'lü ortasahadan Çalışkan arı misali bir savunma hattı kurması ya da matteo'nun bol kademeli oyunu... Bunların tümü iyi futboldur.

Fakat kocaman ya da bulut'un yaptığı şey futbol oynamak değildir. Defans yapmak da değildir. İyi defans yapan takım, kocaman dönemindeki gibi her maç rakibe 1-2 direkten dönen top vermez.(*) ya da bulut fenerindeki gibi her maçın adamı kalecimiz olmaz.

İyi savunma da iyi futboldur fakat fener iyi savunma da yapmamaktadır. Her an gol yiyecek gibi değil miyiz beyler? Ben mi yanlis maçlara bakıyorum yahu? Beşiktaş'tan 4 gol yemedik mi biz? Antep ve Malatya terlemeden 3 atmadı mi bize?

Ben iyi oynanan savunma futboluna bayılırım. Zaten nick'im bile on libero kelimesini içeriyor. Fakat kompakt, kademeli, güçlü bir savunma yapmadan Anadolu takımlarının hucumlarini Allah'a emanet savusturmak "doğru futbol" değildir.
aykut kocaman denilen şahıstan dolayı taraftarın kafasını karıştıran durum. bu zat takımın, taraftarın, camianın genlerini öyle bir bozdu ki vasatlığın "doğruluk" olduğu gibi anlamlar türetenler oldu. "kabız futbol" denilen saçmalığa uzun süre maruz kaldıktan sonra neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayamaz olduk.

20 sene önce bu tartışma yoktu, taaki aykut denen şahıs daum sonrasi(*) geldi üç dört sene takımda durunca bu tartşmalar çıkmaya başladı. 13-14'te ersun yanal'ın şiir gibi futboluyla tekrar bu muhabbetler sürdü. ismail kartal geldi, yardımcıdan düzgün futbol beklenemez dendi. pereira geldi, çok defansif oynuyor dendi. advocaat geldi, kötü kadroyla bile birşeyler yapıyor iyi oynatıyor dendi. sonra gene aykut gelince kabız futboldan usanıp ersun yanal'ı istedi taraftar. cocu koeman derken en son erol bulut'la liderliğe yükseldik ama gene oynattığı futbolu tartışır olduk.

anamızın liginde doğru futboldan ziyade güzel futbolun oynanmasını destekliyorum. anadolu takımlarının bütçesi ve imkanları büyük takımların onda biri filandır. bu durumda yemişim doğru futbolunu, yıldız oyuncuların varsa güzel oyun oynayacaksın nokta. avrupa maçlarında tamam, derbilerde tamam, en zor bir iki deplasmanda da tamam ama genel olarak sinmiş şekilde oynuyorsan orada problem vardır.

özet, erol bulut'un oynattığı futboldan memnun değilim. bazı zor maçlarda cidden işe yaradı sistemi ama dandik takımlara karşı %30'larda topla oynanmaz. hadi oynadın, sezon boyunca bu şekilde nasıl götüreceksin?

ah ulan aykut, kafa beyin bırakmadın...
Güzel futbolla puan alamayıp sampiyonluktan olmak yerine doğru futbolla puan alıp şampiyon olmak daha mantıklıdır.
ne anlam ifade ettiğini pek anlayamadığım iki kavramın karşılaştırılması.

benim için doğru futbol, savunmada pek açık vermeden kazanmaya odaklı bir futbol mantalitesidir. örneğin ben her maç 3-4 pozisyon verip 10 pozisyon bulacağıma hiç pozisyon vermeyip veya 1 tane pozisyon verip 5 tane pozisyon bulmaya razıyım. doğru olan da budur. çünkü bu futbol daha çok başarı getirir. ayrıca ben bundan daha çok zevk alıyorum. takımın gol yeme riski azaldıkça rahatlıyorum.

benim için güzel futbolun ifade ettiğiyse "3 yiyelim ama 5 atalım" kafası. bu bence çok yanlış bir kafa. zira geriye düştükten sonra özellikle fenerbahçe gibi kırılgan bir takımın maçı çevirmesi zor oluyor. hele bir de o "3 yiyelim" kısmının 2. aşaması gerçekleşirse, yani 2. golü yersek o zaman maç direkt olarak kopuyor. ayrıca bir takımın her maç hücumda etkili olması beklenemez. bunun için illaki kısır geçecek maçlar olacaktır. buna en güzel örnek geçen sezonun o malum trabzon maçıyla(*) başlayan süreçtir.

ben kendim adına konuşacak olursam fenerbahçe'den bu sene savunmayı sıkı tutmasını istiyorum. hücumda her maç mükemmel olmasak da olur. takımın oturmasıyla hücumda daha efektif oluruz zaten ilerleyen süreçlerde. sonuç olarak ben doğru futbol diyorum.
umarım kafanızdaki doğru futbol erol bulut’un oynattığı futbol değildir.

t: uzun yıllardır takımımızda göremediğimiz iki oyunun kıyaslanması.
Ne güzel futbol ne Doğru futbol vardır.

Kadroya göre futbol vardır. O kadro ile de en güzel futbolu ararsın.