yeni ve yeniden yabancı futbolcu sınırlandırılmasının geri getirleceğinin konuşulduğu şu günlerde birkaç kelam etmek istediğim futbolculardır.
madem ki arka planda yurtdışına döviz çıkmasının önüne geçmek, ön planda da milli takım ve altyapı hamlesi, türk futbolcuların süre alamaması ve gelişimi bahane edilerek pazarlanıyor, gurbeçi futbolcular için de bir sınırlandırılma gerektiğini düşünüyorum.
bülent uygun'un da dediği gibi ülkede milyonlarca genç futbolcu adayı var, o halde gurbetçi futbolcuları kadrolarımıza yerleştirmeyelim. bizzat bu ülke sınırları içerisinde yetişmiş gençlerimize kadrolarımızda yer verelim. gurbetçi futbolcular için de en fazla 2-3 kişilk bir kota, ya da daha da radikal bir kararla 12 kişilik ( 8+2+2 ) yabancı sınırının içinde gösterelim.

bu sayede dövizlerimiz avrupa takımlarına da gitmemiş olur, yerli ve milli gençlerimiz de daha fazla süre alır.

madem niyetiniz oyuncu geliştirmek, alın size samimi bir teklif. 32 yaşından büyük yabancı futbolcular transfer edilemiyorsa; 32 yaş üstü gurbetçiler de transfer edilemesin. bizde diyelim ki evet hedef kendi gençlerimize süre verilmesini zorlamak.
ama yapamazsınız. çünkü adınız gibi biliyorsunuz ki bu ülkede altyapılar - genel olarak - çöp. yetenekli oyuncu sayısı sayılı. olanlar da avrupa'dan sağ olsun ciddi teklifler alarak gidiyorlar.

hadi tff, gelmesi muhtemel bu sınırlandırmaya ek olarak gurbetçi futbolculara da yasak getirin de samimiyetinizi görelim. hatta ilk 11'de 22 yaş altında en az 1 ismin sahaya çıkmasını da zorlayın. diyelim ki işte bir altyapı zorlaması.
sonra da bülent uygun gibi geleneksel yerli ve milli teknik adamlarımız bu kadroları inşa etsin.
İyilerinin avrupada oynadığı, bizim lige de cılız, almanya'nın alt liglerinde bile zor tutunanlarının düştüğü futbolcu türü.