Fifa'nin kulüpler çapında düzenlediği organizasyon.

"Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2021'e ertelenen 2020 Kulüpler Dünya Kupası'na Japonya ev sahipliği yapacak."
Avrupa kulüpleri için Bomboş bir turnuva.

Elbette herkes müzesinde fazladan bir kupa daha bulunsun ister fakat avrupa şampiyonu dışında güney Amerika şampiyonlarının rekabet edebildiklerini görüyoruz o da Avrupa takımları kupaya yeteri kadar ağırlık vermemesi ile açıklanabilir sadece.

Öyle ki avrupa ve Güney amarika şampiyonları direkt yarı finalden başlıyor? Neden? Fifa olarak sen zaten eşit olman gereken yerde ayrımcı oluyor, direkt siz ikinizden birisi kazansın diyorsun. Bu formatta daha fazla devam edemez zaten.

Ne Asya ne afrika şampiyonları bu rekabete ortak olamayacağı için onlar için de sadece prestij maçları. İşte r. Madrid ile milan ile manu ile maç yaptık diyebilmek için oynanıyor şu maçlar.

Tabi Onlara da kızmamak gerekiyor en iyi altyapıyı kursalar dahi orada yetişen bir oyuncu tez vakitte soluğu avrupa kıtası'dan alıyor. Bunun önüne geçilemez. Ne Asya da Amerika bununla baş edemez yasak getirmediği müddetçe.

Öyle ki avrupa federasyonları için bile tatsız bir organizasyon. Mesela geçen sene liverpool aynı gün içinde hem bu kupada hem de epl' de maça çıkmak zorunda kaldı. Saçmalığa bakar mısınız? Premier lig yöneticileri bence büyük saçmalığa imza attılar hatta klopp buna itiraz da etti ama epl tarafından bu kupaya bakışı da özetliyor.

Hatta öyle ki bu turnuvayı doğru düzgün pazarlayamıyor bile fifa. Normalde ismindeki illüzyon sebebiyle herkes bu maçı beklemeli ama öyle olmuyor işte. Tıpkı konfederasyon kupası gibi tırt bir iş.

Hatta combemol ve uefa görüşüp libertatores ve şampiyonlar ligi şampiyonları arasında ayrı bir maç organize edilmesi gerektiği fikrinde hem fikir. Belki pandemi olmasaydı daha kısa zamanda bu düşünce karşılık bulacaktı.

Uzun uzadıya yazdım farkındayım ama bu kupanın hem organizasyon ve pazarlaması hem de prestiji o kadar da mühim değil. En azından avrupa için ve şimdilik.
Bir çeşit hazırlık turnuvası sayılır aslında ancak

Muz orta
'nın da dediği gibi güney amerika takımları pek de ağırlık koyamıyor bu yüzden bence de boş turnuva.