uluslararası alanda futboldan sorumlu en üst düzey yönetim organı olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (fifa) üyesi ülkelerin erkek milli takımlarının katılabildiği uluslararası futbol turnuvası.

1930'daki ilk turnuvadan beri, 2. Dünya Savaşı sebebiyle gerçekleştirilemeyen 1942 ve 1946 yılları dışında dört yılda bir düzenlenmektedir.

Günümüz itibarıyla fifa üyesi 211 ülkenin katılabileceği elemeleri geçmeyi başaran takımlar, fifa Dünya Kupası Finalleri adını taşıyan final aşamasında mücadele eder. Finallerde, o yılın turnuvasına ev sahipliği yapmasından ötürü eleme oynamaksızın direkt olarak katılan ev sahibi ülke veya ülkelerle birlikte toplamda 32 millî takım yer alır. Dörder takımdan oluşan sekiz gruba ayrılan katılımcılar, bu ilk aşamada grubundaki diğer takımlarla birer maç yaptıkları birinci turda yarışır. Grupları ilk iki sırada tamamlayan takımlar, tek maçlı eliminasyon sistemiyle gerçekleştirilen ikinci aşamaya geçer. Final maçını kazanan takım şampiyon olurken üçüncü takımı belirleme amacıyla yarı finalde kaybedenler arasında bir üçüncülük maçı oynanır.

Günümüze kadar düzenlenmiş olan toplam 21 turnuvada 8 farklı takım şampiyonluğa ulaşmıştır. Her turnuvaya katılmış olan tek takım konumundaki Brezilya, kazandığı beş şampiyonluk ile kupanın en başarılı takımıdır. İtalya ve Almanya dörder; Arjantin, Fransa ve Uruguay ikişer; İngiltere ve İspanya ise birer şampiyonluk kazanmıştır. Son şampiyon, 2018'deki turnuvada şampiyon olan Fransa'dır.
Dünya kupasını cazip kılan nedir ?

4 yılda bir oynanıyor olması.

Yani çok sık oynansa bu kadar keyifli olmaz.

Peki neden bunu söyleme gereği hissettim? Çünkü avrupa süper ligini kuracağız her hafta büyük maç olacak, her hafta üst seviye takımların maçları izlenecek, gençler maç izlemiyor falan filan diyen Perez ve o kulüplerin temsilcilerinin anlayamadığı şey şu, hemen her gün maç var ve insanlar artık takip edemiyor, zaferlerin, hüzünlerin keyfini çıkartacak vakit bulamadan yeni maç karşısına çıkıyor, haliyle çabuk tüketiliyor.

Maç sayısının azalması gerekir, artması değil.

Işte dünya kupası bu sebeple çok daha fazla seviliyor, çünkü arzı az, arzın az olması talebi arttırıyor.

Bu arada takım sayısı arttırmaya çalışan FİFA yanlış yapıyor.