fenerbahçe, 1967 yılında düzenlenen Balkan Kupası'nı 1968 yılında Yunanistan'ın AEK takımını İnönü Stadı'nda 3-1 yenerek kazanmıştır. fenerbahçe, bulgaristan'ın Çerno More, romanya'nın UT Arad ile arnavutluk takımı Partizani Tiranë'ı geçtikten sonra AEK (Enosis) takımına ilk maçta deplasmanda 2-1 yenilmiş rövanş maçı kıbrıs sorunu nedeniyle ertelenmişti. aylar sonra milli maç havasında oynanan maçı kazanan fenerbahçe, türk futbol tarihine ilk uluslararası kupa kazanan türk takımı olarak geçmiştir.
(bkz: tarihte bugün)

-------- alıntı ---------
Fenerbahçe, 1966-1967 sezonunda Balkan Kupası finalinde Yunanistan'ın AEK takımı ile karşılaştı. İlk maçı AEK deplasmanda 2-1, ikinci maçı ise İstanbul'da Fenerbahçe 1-0 kazanmıştı. Kurallar gereği gol averajı olmadığından bir maç daha yapıldı ve Mithatpaşa Stadı'nda oynanan karşılaşmayı Fenerbahçe, Ogün Altıparmak'ın 2 ve 69, Yılmaz Şen'in 33. dakikalarda attıkları gollerle 3-1 kazanarak Türkiye'ye futbolda ilk uluslararası kupayı kazandıran takım olmuştu.
-------- alıntı -------
Bu kupayı malum camia kazanmış olsaydı hemen her sene kutlama yapar, adına marşlar besteler ama bizim kupamız var diye kafa ütülerdi. Fakat bizim camia bu tarz şeyleri ifade etmekte çok beceriksiz kalmış vaktinde. Bugün eminim onbinlerce Fenerbahçe taraftarı bile Balkan kupası kazandığımızı bilmiyordur.
T: ilk uluslararası kazanılan kupa.