yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
lacisozluk lacisozluk

fenerbahçe’nin 28 şampiyonluğunun olmasıkulübümüzün futbol takımının kuruluşundan bu yana 28 kere lig birincisi olması.
bu başlığı açmamın sebebi yeni yönetimimizin başa gelmesiyle beraber artan 'eski şampiyonluklar sayılmalı mı?' tartışmaları ve yönetimimizin bu konudaki çabalarıdır.
sosyal medyada ve bazı entrylerde de görüldüğü üzere taraftarlarımız hala fenerbahçe'nin 19 şampiyonluğu olduğundan bahsediyor. söylemek istediğim şey ise bizim camia olarak 28 şampiyonluğumuz olduğunu direterek, kanırta kanırta hakkımızı almamız gerektiğidir.
örneğin 2010-2011 sezonu şampiyonluğundan bahsederken 18. şampiyonluk değil 27. şampiyonluk olarak bahsedilmelidir. akıl tutulması yaşayan diğer taraftar grupları bu söylemlerle dalga geçmeye kalkarsa çok da umursamamak gerek, asıl saçmalık kendi efsaneni hiçe sayıp o dönem oynanan futbolu tanımamaktır.
Lobimiz olmadığı için kabul görmesi çok ama çok zor olan realite. Benim asıl merak ettiğim dönemin FB başkanı nasıl buna göz yumdu nasıl geçmişi yok saydı.
her ne kadar türkiye'de 19 şampiyonluk olarak geçse de yabancı kaynaklarda ve haberlerde sürekli 28 şampiyonluk olarak geçiyor. dün bir yabancı haber okumuştum ve fenerbahçe'nin 28 şampiyonlukla en çok şampiyon olan kulüp olduğunu söylüyordu haberin başında. tabi haberin konusu şampiyonluklarımız değil, gelecekteki teknik direktörümüz ama olsun.

haberin altına da bir tane galatasaraylı 28 değil 19 diye yorum atmıştı. haberciler de ''28 resmi olmayan ve 1924'ten bu yana sayılan türkiye ligi şampiyonlukları'' gibi bir şey söylemişti. yani demek istediğim herkes ne olduğunu biliyor bunun.

aziz yıldırım döneminde nasıl bunlar saydırılmamış, bunların peşine düşülmemiş hayretler içerisindeyim. niye hiç dillendirmedik bilmiyorum. ama benim hatırladığım kadarıyla yine dillendiren taraftarlar vardı. özellikle 2010-2011 şampiyonluğuna ''27. şampiyonluk'' diyordu herkes.

bu kadar yazdık çizdik bu konu hakkında ama bir şeye değinmeden olmaz. bu şampiyonlukların sayılması ya da sayılmaması önemli değil. önce süper lig'de kalburüstü ve sürekli başarılı olan bir takıma dönüşelim sonra çok rahat saydırırız bunları. zaten süper lig'de başarı olmadıkça bu şampiyonlukların da pek bir önemi kalmıyor.
'nun bu şampiyonlukların sayılıp sayılmamasının önemli olmadığı fikrine katılmakla beraber bu şampiyonlukların olabildiğince dillendirilmesi gerektiğini söyleyen 'na da aynı şekilde hak veriyorum. biz neyin ne olduğunu biliyoruz, aynı şekilde rakip takım taraftarlarının da bunu bilmesi çok önemli.

elbette isteriz gerçek şampiyonluk sayımız resmi olarak kabul edilsin, eski şampiyonluklara verilen bonusları daha fazla toplayalım, ama bunun için de 'nın dediği gibi lobicilik alanlarında güçlü olabilmemiz lazım. malum orada da fenerbahçe pek faal değil.

aslında bu bir yandan gurur duymamız gereken bir şey sonuçta bizim ne mutlu ki karanlık siyaset, medya, örgüt ağlarımız yok, veyahut a.albayrak'ın fıkı fıkı olduğu yargıtay aslanları gibi oluşumlarla işimiz yok. o yüzden en temizi, en güzeli, en mantıklısı süper ligte zirveye oturmak. tek odağımız bu olmalı.
Dile getirilmesinden kaçınılmanası gereken bir gerçek.

Rakiplerin ne dediğini umursamadan hakkımız olanı almalıyız!
(bkz:Bu nedenle