türkiye'de spor kulübü olmanın hakkını en net şekilde veren kulüp.

futbolda;
19'u faal olan ligde ve 9'u eski liglerde olmak üzere toplam 28 türkiye şampiyonluğu (en çok )
erkekler basketbolda;
9 türkiye şampiyonluğu (3 büyükler arasında en çok )
kadınlar basketbolda;
14 türkiye şampiyonluğu (en çok )
erkekler voleybolda;
5 türkiye şampiyonluğu (3 büyükler arasında 2. en çok )
kadınlar voleybolda;
5'i faal olan ligde ve 8'i eski şampiyonada olmak üzere toplam 13 şampiyonluk (3 büyükler arasında en çok )
erkekler atletizmde;
22'si faal olan ligde ve 11'i eski ligde olmak üzere toplam 33 türkiye şampiyonluğu (en çok )
kadınlar atletizmde;
8 türkiye şampiyonluğu (3 büyükler arasında en çok )
erkekler yüzmede:
18 türkiye şampiyonluğu (2. en çok )
kadınlar yüzmede:
24 türkiye şampiyonluğu (en çok )
erkekler kürekte;
39 türkiye şampiyonluğu (en çok )
kadınlar kürekte;
26 türkiye şampiyonluğu (en çok )
erkekler masa tenisinde;
5 türkiye şampiyonluğu ( en çok )
kadınlar masa tenisinde;
13 türkiye şampiyonluğu ( en çok )
boksta;16 türkiye kulüpler arası şampiyonluğu (en çok )
esporda;
2 türkiye şampiyonluk ligi şampiyonluğu ( 3 büyükler arasında en çok)
3 mayıs 1907 tarihinde kadıköy/moda beşbıyık sokakta 3 numaralı apartmanda "nurizade ziya songülen, ayetullah bey ve necip okaner" tarafından kurulmuştur. Fenerbahçemize ismini nurizade ziya songülen vermiştir. Beşbıyık sokaktaki evlerinde kulübü kurma kararı aldıktan sonra sıra kulübün ismini kararlaştırmaya gelmiştir. Nurizade ziya songülen düşünmek için yerinden kalkıp cama gittiğinde, camdan fenerbahçe burnundaki tarihi deniz fenerini görür ve kulübün isminin fenerbahçe olmasını ister. Kulübün kuruluş anı kurucularimızın balmumu heykelleri ile müzemizde canlandırılmıştır. Bugün kulübümüzün kurulduğu sokak nenehatun sokak diye geçer. Kurulduğu günden itibaren en büyük felsefesi vatana hizmettir. En büyük kuruluş gayesi güçlü kuvvetli sporcu gençlik yetiştirmektir. Devleti neredeyse fenerbahçe ordadır. Bu devletin ve vatanın en büyük güvencesidir. Kuruluşundan itibaren bu amaca hizmet etmiş ve halkının gönlünde yer etmiş. Halkın takımı olmuş bu sebep ile fenerbahçe cumhuriyeti olarak anılmıştır. Türkiye topraklarında türkiye cumhuriyetinin en büyük koruyucusu fenerbahçe cumhuriyetidir.
Varol fenerbahçe ne mutlu seni sevene.
(bkz:Fenerbahçe feneri)
(bkz:Fenerbahçe yarımadası)
borsaya damga vuran kulüp.

"Borsa İstanbul'da en fazla piyasa değerine sahip spor şirketi ise Fenerbahçe oldu. Ağustos ayını
2 milyar 537 milyon 847 bin 200 lira piyasa değeriyle tamamlayan Fenerbahçe'yi,
1 milyar 674 milyon lira piyasa değeriyle Galatasaray,
1 milyar 153 milyon 586 bin 279 lirayla Trabzonspor,
712 milyon 800 bin lira piyasa değeriyle Beşiktaş izledi."
An itibariyle 4.873.775.200,00 tl piyasa degerine sahip olan kulup.

#26041 ay basinda yazdigim entry'de 2.537m tl degerinde oldugumuzu soylemistim, 8 9 gunde neredeyse ikiye katlamisiz degerimizi. 3 temmuz 2011 oncesindeki degerimizide fazlasiyla gectik, tarihi rekordayiz suan.

Ayrica mayis ayinda,

"Şirketimiz finansal borçlarının yeniden yapılandırılması çerçevesinde Şubat ayında başlayan görüşme ve işlemler sonucu Türk Lirası'na çevrilen yabancı para borçlarımız 62,7 milyon ABD Dolarına (Ortalama kur 6,91) ve 108,2 milyon Avro'ya (Ortalama kur 7,23) ulaşmış olup finansal borçlarımızda açık döviz pozisyonumuz 58 milyon ABD Doları'na gerilemiştir." Aciklamasi gelmisti kulupten.
Mevcut kurlara bakarsak dolar=7.48 , euro=8.84 olarak gorunuyor. Kabaca hesaplarsak 210m tl kazanctayiz ve her gecen gun degisen kur dalgalanmalarinda zerre etkilenmiyoruz. Ustune birde "istenilen" sartlarda bankalar birligi anlasmasi gelecek bugun yarin.

Sportif olarakta yeni yapilanmamiz belli ki herkes tarafindan takdir edilmis ki hisseler havada kapiliyor. Insanlar her turlu elestiriyi yapsa da şu paralar bile gosteriyor dogru yolda oldugumuzu.

Gelecekten cok umutluyum be sozluk!

edit: iddaa oranlarini eklemeyi unutmusum, sampiyonlugun bir numarali favorisiyiz. Birde 20m€'luk vedat transferi var, 9a yaklasan kurlarda boylesine doviz girdisi pahabicilemez. O kadar pozitif bir ortam var ki suan, allah hakettigimiz sampiyonlugu sene sonu nasip eder insallah.
500 milyon tl tbb ile anlaşarak alacağı söyleniyor. Bizim güncel borcumuzu düşününce rakam. Büyük de olsa sadece günü kurtaracak bir rakama imza atacak olan takım.

Söyle söyleyeyim,vedat muric 20 milyon euro'luk değere satılsa getirisi 160 milyon tl civarında yapıyor. Yani bu para 3 muriqi değerinde...

Bu paralara umut bağlanmamalı, sadece bir iki sene nefes aldırır, transferleri kontrolsüz yaparsak daha da kısa süreyi kapsar bu dönem. Sonrasında gene borç içinde kalırız.

En kısa zamanda temlikli gelirlerin temlikleri kaldırılmalı ve kulüp nakit akışını kendi sportif gelirlerinden sağlamalı.
#26664 ulan keske sabaha biraksaymisim entry'i, guncel degerimiz 5.354.818.000,00tl'ye ulasti. Bu kadar yuksek bir deger kulubun her anlasmasinda pazarlik gucunu arttiriyor, pozitif hava surmeye devam ediyor.

Edit: Tedbir gelmis, hepsi duser belli oranda.