17 ocak 1909 tarihinde papazın çayırı olarak adlandırılan yerde başlayan fenerbahçe'nin şu ana kadar galibiyet ve atılan gol sayısında üstünlüğünün olduğu rekabet. kimi kaynaklara göre ise 1928 yılında, tayyare cemiyeti'nin ödül olarak atatürk büstü verdiği bir dostluk maçını kazanan galatasaraylıların abartılı övünmesi üzerine iki takım arasında bir rekabetin başladığı söylenir. bu rekabette hasan kamil sporel (bkz: fenerbahçe başkanları) galatasaray'a tarihteki ilk golü atmıştır. .
futbolda 28 şampiyonluk ile önde olduğumuz rekabettir. ayrıca basketbol, voleybol ve atletizm'de de öndeyiz.

galatasaray'ın bizden önde olduğu tek nokta uefa şampiyonluğu. zaten o da olmasa rekabet falan kalmamış olacaktı.
Bjk ile rekabet etmeye her türlü tercih edeceğim rekabettir. arada bir jimnastik kulübü, ara kedisi gibi araya girmeye çalışır. büyüklerinden tekmeyi yedikten sonra ise, kuyruklarını kıstırıp kaçarlar.
yanılmıyorsam; bu rekabette geride kaldığımız bir alan da türkiye kupası ve bu kupadaki ikili eşleşmelerdir. ligden bahsetmeye gerek bile yok, gs'yi yenmenin keyfi ise hiçbir şeyde yok. belki sadece barça real'i ezince bu kadar keyiflendiriyor.
Futbolda Rekabet 1980'lerden sonra himmetlerle ve dualarla başlatıldı. özellikle 1990'lardan sonra dua ile himmetle galatasarayı ayağa kaldırmak lazım bu süreçten sonra 1980 öncesinde ülkede taraftarı bile olmayan aciz kulüp Fenerbahçeye rakip olabilecek seviyeye getirildi.

Fenerbahçe hep bu ülkenin merkezindeydi. Kuruluştan bu yana ülkenin açık ara en başarılı kulüp oldu.

Spor Kulubü olarak zaten bizim seviyemizde değiller. Futbolda dışında Fenerbahçe'nin rakibi kimse o kulubü tutar taraftarları...

Futbol Tarihinde hiç rakip olamazlar çünkü Fenerbahçeyle kıyaslanabilecek tarihleri yoktur. bu yüzden 1959 öncesini reddetme yolunu seçerler...

Günümüz futbolunda dua ve himmetler bile yetmemiştir bizi geçmelerine... (bkz: 3 Temmuz kumpası)

Kupa denildiğinde akla galatasaray gelir algısına kendilerini ve tüm kamuoyunu inandırmışlardır. ama Fenerbahçe müzesindeki kupa sayısına bile yaklaşamazlar...

Sonuç olarak son yıllarda daha fazla kupa ve şampiyonluk kazanmış olsalarda Fenerbahçe Spor Kulubüyle tarihi ve büyüklük olarak kıyaslanamazlar.

Beşiktaş bile bu galatasaray'dan daha büyük tarihe ve büyüklüğe sahiptir. En azından himmet büyütmesi değildir.
günümüzden eskiye doğru gidersek
2 kasım 2018 gs 2-2 fb tarihinin en kötü sezonlarından birini geçiren takımımız o sene şampiyon olan galatasaray karşısında 2-0'dan dönüp maçı berabere bitiriyordu ve galatasaray'ın kendi evinde fenerbahçeyi yenememe süresi 4 yıl oluyordu.
23 nisan 2017 gs 0-1 3.lük yarışı veren iki takımın karşılaşmasında fenerbahçemiz josef de souza'nın golüyle 3 puanı alıyordu
8 mart 2015 fb 1-0 şampiyonluk yarışı veren iki takım kıran kırana mücadele ediyordu maç bir orada bir buradaydı 81.dakikada hollandalı futbolcumuz dirk kuyt sahneye çıkıp maçı kazandırıyordu.
22 nisan 2012 gs 1-2 fb galatasaray'ın domine ettiği maçta takımımız 80.dakikada stoch'un attığı golle galip gelmesini biliyordu.
18 mart 2011 gs 1-2 fb galatasaray'ın yeni stadının açılışını yapan takımımız maçı 1-0'dan gelip semih ve alex'in attığı gollerle kazanıyordu.
28 mart 2010 gs 0-1 fb ali sami yen stadı'ndaki son derbide takımımız 70.dakikada selçuk şahin'in uzaktan attığı golle kazanıyordu.
9 kasım 2008 fb 4-1 gs 2.dakikada geriye düşen takımımız ilerleyen dakikalarda şahlanıp maçı 4-1 kazanıyordu.
19 mayıs 2007 gs 0-2 fb tarihe sulu derbi olarak da geçen maçta fenerbahçeli futbolcularımıza atılan her şişede onlar da gol atıp maçı kazanıyorlardı.
22 nisan 2006 fb 4-0 gs (bkz 22 nisan 2006 fenerbahçe galatasaray maçı/28607)
devamı gelecek.