maalesef fenerbahçe taraftarının sıkça yaptığı ve kulübe kesinlikle zarar veren eylem. bu konuda bir yazı yazmak istiyordum uzun zamandır ve şimdi yazmaya karar verdim. çünkü gerek sosyal medyada gerek gerçek hayatta çok sık karşılaşıyorum bu tür isteklerle.

yani ben gerçekten anlamıyorum bu isteği. hayretle karşılıyorum. eski bir futbolcunun zamanında iyi bir performans göstermiş olması ya da fenerbahçe'yi çok sevmesi onun fenerbahçe teknik heyeti için yeterli bir isim olacağı anlamına gelmez. misal alex de souza. bir sürü taraftar alex'i teknik direktör olarak görmek istiyor.

hatta işi biraz daha çılgınlığa döken taraftarlar var. adamların hayalini yazıyorum sıkı tutunun:

zico: teknik direktör
alex: yardımcı td
emre belözoğlu ve volkan demirel: sportif direktör

yahu arkadaşım kafayı mı yediniz? emre ve volkan ne anlar scouting'den oyuncu gözlemleme'den. alex yardımcı teknik direktör olabilir belki. çünkü gerçekten zeki bir oyuncuydu ve eğer teknik direktörlük dersi alıp kendini 2-3 takımda kanıtlarsa fenerbahçe'nin teknik direktörü bile olabilir. burada bir sıkıntı yok. ayrıca zico'ya gelecek olursak; zico kaç yıldır bir takımı yönetmiyor ve yaşlandı. onun da gelmesi mantıksız olur. hadi zico yine bir nebze kabul edilebilir çünkü adamın mesleği teknik direktörlük.

gerçek hayatta bir arkadaşım anelka'nın sportif direktörlüğe gelebileceğini söyledi. hayır bir de ısrarla savunuyor. diyorum ki bu arkadaş hangi kulüplerde sportif direktörlük yapmış? ne gibi başarıları var ve ne gibi oyuncular kazandırmış? ses yok. neymiş bir sürü iyi kulüpte oynamış. çok iyi oyuncuymuş. bu arada bunu savunmasının nedeni anelka'nın fenerbahçe story'si atması instagram üzerinden. kaldı ki anelka çok sinsi ve karaktersiz bir oyuncuydu. ekşi sözlük'te kendisi ile ilgili yazılan bir entry var onu bulunca editlerim bunu. her neyse.

bunun yanısıra fenerbahçe sözlük'te de çok fazla yapılan bir davranış bu. tuncay şanlı'yı istemiş bir yazar arkadaş teknik heyete. tuncay'ın teknik heyetteki görevi ne olacak? bunu da yazmamış ki. hayır tuncay zaten fb tv'de çalışıyor benim bildiğim. fb tv'deki spikeri niye sportif direktörlüğe ya da teknik heyete getirelim mk...

football manager oynayanlar bilir. teknik heyeti değiştirirken en kaliteli ve en ucuzları sıralarsınız. kaliteli bir ekip oluşturursunuz. adamın gözlemleme yetenği 20. bu adam yerine sırf senin efsanen diye tuncay'ı mı getireceksin? ya da volkan'ı? ya tabi fm oynamıyoruz ama demek istediğim asıl mesleği gözlemcilik olan birini, sırf senin efsanen diye bir futbolcuya değişmemek.

hayır bak ille de efsanelerine sahip çıkmak istiyorsan getir fb tv'de yorumculuk yapsınlar. ya da sosyal medya admini falan yap ne bilim. yok mu şöyle önemsiz görevler? vardır. aslında buralarda bile liyakat önemli ama hadi efsanelerine değer verme amaçlı bir nebze gevşetilebilir bu alanlar. ama futbola direkt etki edecek önemli görevlere (sportif direktörlük gibi) sırf efsanen diye birilerini getirmek akıl karı değil. zaten şu abilik işlerini falan da sevmiyorum. onunla ilgili de başka bir yazı yazmak istiyorum zaten... neyse.

her fikre saygım var ama bu fikre kesinlikle karşıyım. burası hayır kurumu değil... burası fenerbahçe spor kulübü. burada fenerbahçe sevgisi değil liyakat önemli. işini kim iyi yapıyorsa o gelsin kardeşim. istemiyorum ben sırf eski futbolcumuz diye yetersiz birini önemli bir görevde görmek. sizin fikrinizi bilmiyorum ama en azından benim fikrim bu yönde...

sizin de fikrinizi merak ediyorum bu konuda.

edit : öncelikle destek veren vermeyen herkese teşekkürler. genel olarak hemfikiriz sanırsam. ama tabi ufak fikir ayrılıkları da olmuş. ben de bazı şeylere cevap vermek istiyorum.

''jansen'' isimli yazar arkadaşın da dediği gibi alex'i brezilyalı bir teknik direktörün yardımcılığına getirmek mantıklı. çünkü oyun zekası çok yüksek bir oyuncu. hem yardımcı teknik direktörlük yaparsa teknik direktörlük için de kendini geliştirmiş olur. ama tabi fenerbahçe teknik direktörü olmadan önce kendini de bazı kulüplerde kanıtlaması lazım. zaten entry'mde bunun aksi bir şey iddia etmedim.

ayrıca erol bulut'u övmemin sebebi savunma futbolunu iyi oynatmasıydı. alanyaspor'un en az 10 maçını izlemişimdir bu yıl. erol bulut'un bir başarısı yok. ''kendini biraz göstermiş'' teknik adam kısmına da katılıyorum ''atavratsanli'' isimli yazar arkadaşın. mesela okan buruk da bu gruba girer ama okan hoca yakında çıkacaktır bu gruptan. gittiği takımlarda genel olarak başarılı olmuş bir isim çünkü. başakşehir gibi türkiye şartlarında nispeten yüksek bütçeli bir takımda da kendini kanıtladı sayılır. takımı avrupa ligi'nde son 16'Da ve ligde de averaj farkıyla ikinci. ama erol bulut bu grupta olmasına rağmen henüz kendini ispatlamaya yaklaşamamış bir isim. ama dediğim gibi, erol bulut'u övmemin sebebi tamamen oynattığı futboldu. ayrıca maalesef savunma futbolunu iyi oynatan sayılı teknik adam vardır dünya üzerinde ve bunları kulübümüze getirmek imkansız. misal diego simeone.

benim efsanelerime düşmanlığım yok. tuncay örneğini fazla vermişim entry'de. neden bilmiyorum ama yine tuncay üzerinden örnek vereceğim. eğer tuncay kendini kanıtlarsa bir görevde, elbette ki kulübümüze girişte öncelik tanınmalıdır. yani diyelim ki iki kişi gözlemcilik için başvursun kulübümüze. bunlardan biri tuncay diğeri ise başka bir gözlemci. eğer tuncay da diğer başvuran da işlerinde iyiyse kesinlikle tuncay alınmalıdır çünkü efsanemiz.

ama benim karşı çıktığım şey, kendini henüz ispatlayamamış efsanelerimizin kulübümüze önerilmesi. örneğin anelka(*) . daha önce teknik heyette görev almamış. bundan mütevellit fenerbahçe'ye önerilmesi saçma. ya da alex. bak şu an çalışıyor teknik direktörlük için alex. ileride kendini birkaç kulüpte gösterebilirse teknik direktörümüz elbette olabilir. buna zaten karşı çıkmıyorum. ama benim karşı çıktığım şey, liyakatın geri plana atılıp duygusallığın ön plana çıkması.

ben de isterim kulüpte her çalışanın fenerbahçeli olmasını ama maalesef bu gibi durumlarda liyakat ön plana çıkıyor. ama dediğim gibi bir efsanemiz kendini kanıtlamışsa mutlaka kulüpte öncelik tanınmalıdır.
eski futbolcuların fenerbahçe camiasını bilmesinden dolayı, sahadaki oyuncuya da bunu anlatabilecek; taraftarla oyuncu arasında aracı olabileceğinden dolayı yönetimden isteğidir. kendi içerisinde mantıklı yanları vardır.

açıkcası bugün alex teknik direktör olsun diyen biri fazlaca duygusaldır fakat alex'in alt yapıda veya herhangi bir brezilyalı hocanın yanında yardımcılık yapmasında bir sorun göremiyorum.
bunu isteyenler gs-hagi örneği vermek yeterli. en son adama hırssız diyip dışarda linç edeceklerdi. abdurrahim albayrağın bile canli yayında bi anasına sövmediği kaldı. taraftarlar ne düşünüyordur onu tahmin edin bide. alexin böyle olmasını istiyor musunuz?
yazar arkadaşa kısmen katılıyorum. fenerbahçe'nin yeni yüzlere ihtiyacı var. fakat 2013 2014 kadrosunun yaşlandığı gerekçesiyle dağıtılmasının sonuçlarını uzun süredir yaşıyoruz. fenerbahçenin değerini bilen topçulardan uzaklaşması bizi bugünlere getirdi. taş gibi oynayan egemen webo gibi isimler yaşlı oldukları için gönderildi. bunun yanında biraz kendini gösteren teknik adamları fenerbahçe'ye düşünür hale geldik. başlığı açan arkadaş bugün erol bulut'u övmüştü. erol bulut'un ne başarısı var dediğimde alanya'da yaptıkları söylendi. şu an bu başlıktaki entryde söylendiği gibi erol bulut'un ne başarısı var? bu ülkeden kimler kimler geldi geçiyor geçti. bülent uygun da sivas'ta kendini biraz gösterdi. okan buruk. rıza çalımbay. erol bulut da bunlardan bir tanesi. örnek verilecek çok fazla insan var. bu insanlar biraz kendini göstermiş. en en başarılı olanı ertuğrul sağlam ve bursanın şampiyon olması. onu da biz hediye ettik. fenerbahçe'ye konuşulabilmel için bu adamların yaptığından daha fazlasına ihtiyaç var. eski efsanelerin eğer kendilerini kanıtlamışlarsa takımda yer almasını ve başarı elde etmesini isteyen taraftar kadar normal bir şey yoktur.
Kesinlikle eğer kendilerini kanıtlamışlarsa ben de takımın fenerbahçeli ve geçmişte fenerbahçe için bir şeyler yapmış birileri tarafından çalıştırılmasını isterim.
daha önce fenerbahçe'de hem futbolculuk hem de teknik direktörlük yapmış isimler..

necdet erdem
selahattin torkal
fikret kırcan
basri dirimlili
sabri kiraz
ilie datcu
nedim günar
şükrü ersoy
ziya şengül
yılmaz yücetürk
birol pekel
Ömer Kaner
erol togay
rıdvan dilmen
turhan sofuoğlu
oğuz çetin
aykut kocaman
ismail kartal