Eğer futbolcu olsaydım 14 numarayı giymek isterdim. Bana karizmatik gelen bir numara.

Ayrıca 10,11,6 ve 3 numaraları da sevdiğim forma numaraları.
tartışmasız 13'tür.

türlü hurafelerle insalık tarihi boyunca uğursuz sayılan bu numarayı genelde kimse giymek istemez, hatta arsenal ve liverpool'da emekli edilmiştir. ancak, bu formayı giyen oyuncuların isimleri dünya futbolunda hep zirvede olmuştur...

1966 Dünya kupası'nda Eusebio 13 numara ile gol kralı olurken portekiz milli takımı o tarihe kadarki en büyük başarısını kazanmış ve turnuvayı üçüncü olarak tamamlamıştır. 1974 dünya kupası'nda 13 numarayı giyen gerd müller 14 golle dünya kupaları tarihinin en çok gol atan oyuncusu olmuş ve almanya finalde cruyff 'lu hollanda'yı yenerek şampiyon olmuştur.

yakın geçmişten en karizmatik örnekler arasında alessandro nesta başı çekecektir. milan ve italya milli takımında giydiği 13 numara ile birçok kupa kaldırmış, italyan futbolunun yaşayan efsanesi olmuştur. bir diğer efsane michael ballack da bayern munih, chelsea ve alman milli takımı ile 13 numaralı forma altında birçok kupa kaldırmıştır. bir diğer isim, brezilyalı maicon; mourinho önderliğinde 44 yıl sonra şampiyonlar ligini kazanan inter'in efsanevi sağ beki kariyeri boyunca hem kulüp takımlarında hem de milli takımda 13 numarayı sırtından çıkarmamıştır..

günümüzden en bilinen örnek thomas müller; bayern münih ve almanya milli takımı forması altında sayısız kupa kazanırken oyun zekası ve atletik becerileriyle dünya futbolunda "raumdeuter" diye adlandırılan bir kanat-forvet farkındalığı yaratılmasını sağlamıştır.

son söz için enner valencia'ya bir paragraf açmak lazım. 2017 yılında avrupa'da aradığını bulamayıp meksika'nın yolunu tutan valencia için 13 numara yeni bir başlangıç ve yeniden doğuşun sembolü olmuştur. kendini ifade edemeyen bir teknik direktörün mundar ettiği koca bir sezonun ardından açılan tertemiz sayfa nihayetinde yüzümüzü güldürürse 13'ün çubuklu için de anlamı bambaşka olacaktır..