yarışmacıların tek elenmeyle değil de iki elenmeyle turnuvaya veda ettiği eleme türü. e-spor'da çok yaygındır. fakat dünyada turnuva formatındaki futbol organizasyonlarının neredeyse hiçbirinde bu sistem uygulanmaz. genellikle tek eleme sistemi uygulanır sporda. dolayısıyla bu eleme sistemi, eskiden beri var olmasına rağmen e-spor ile özdeşleşmiştir.

"laci sözlük puan savaşı" isimli bir turnuva hazırladım ve lspd'de ilk 16'daki yazarları yerleştirdim fikstüre. puanı yüksek olan yazarları tur geçirdim, düşük olanları eledim. linki ekleyeceğim ve sonra sistemin nasıl çalıştığını anlatmaya çalışacağım, iyi bir örnekle daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum: turnuva linki

çift eleme turnuvalarında iki fikstür vardır: winners' bracket ve losers' bracket (w bracket ve l bracket diye kısaltacağım.). verdiğim linkte üst taraftaki fikstür w bracket'tir. alt taraftaki fikstür ise l bracket'tir.

w bracket, ana fikstürdür. herkes bu fikstürde başlar. bu fikstürde elenen oyuncular turnuvadan elenmek yerine l bracket'e gönderilirler. oradan da elenirlerse turnuvadan elenmiş olurlar. sporda aşina olduğumuz tek eleme sisteminde eğer bir kez elenirseniz turnuvadan direkt eleniyorsunuz. ama bu sistemde bir kez elendiğinizde l bracket'e gönderiliyorsunuz ve orada turnuvayı kazanma şansınızı devam ettiriyorsunuz. mesela verdiğim linkte zaxd ilk turda elenmesine rağmen l bracket'te yoluna devam etmiş. yani tek eleme sisteminde turnuvadan elenmesi gerekirken, çift eleme sisteminde şansını l bracket'te devam ettirmiş oldu.

w bracket finalini kazanan yarışmacı ile l bracket finalini kazanan yarışmacı; grand final oynarlar. bu finali kazanan yarışmacı da turnuvayı kazanmış olur. linkte görüldüğü üzere, muz orta finali kazanmasına rağmen l bracket şampiyonuyla grand final oynamış oldu bir de. çift eleme sisteminin mantığı da esasında budur.

bir de bazen l bracket fikstürünün kazanına grand finali iki kez kazanma şartı koyulur. çünkü neticede w bracket'te elenmiştir ve l bracket sayesinde finale gelebilmiştir, ikinci şansını iyi kullansa da w bracket'teki yarışmacıya haksızlık olmaması açısından l bracket finalistine böyle bir koşul tanınır. ancak, maalesef çok uygulanmaz bu çift grand final metodu.

bu sistemin sporda uygulanmasına çok zaman var daha. spor izleyicileri bu sisteme sıcak bakmaz zira. fakat e-spor'da pek yaygındır.

zamanla sözlükte turnuvalar düzenlenirse bu sistem uygulanabilir belki. (*)