90lı yıllarda hayranı olduğumuz o meşhur Juventus kadrosundaki ikonik isimlerden birisidir "Alessandro". Gol nasıl atılır, karanbole nasıl girilir, defans hattı nasıl çözülür gibi sorulara cevap niteliğinde düzinelerce kitap yazmıştır. Ayrıca forvet hattında iken adeta "Carleone" ailesinin bir üyesiymiş gibi bir hissiyat uyandırır. Tarzı, atikliği ve golcülüğüyle tam bir İtalyandır!
italyan futbolunun en önemli yıldızlarından olan ex futbolcu, kariyeri stilli mevkisi oyun karakteri baggio'yla benzerlik gösterir, juve'de baggio del piero'nun milli takımda ise del piero baggio'nun yedekliğini yapıyordu bazen de tam tersi, ikisi de ne tam 10 numara nede santrfordu hatta del piero ilk çıktığında baggio'nun veliahtı olarak gösterilmişti, baggio'nun juve'den ayrılmasında del piero'nun ne kadar etkisi var bilemiyorum ama etkisi olduğu kesin. şunu da aktarayım; del piero'nun çok kaliteli olduğunu zaten biliyordum ama o kalitenin seviyesini 2004 yılında yaptığımız hazırlık maçında net olarak anlamıştım dışarıdan izleyince iyi diyorsun ama adam karşında oynayınca nasıl bir dev olduğunu daha iyi anlıyorsun, ömrü uzun olsun.
Sir Alex Ferguson: "Bir Juventus maçından sonra Giggs ve Neville, savunmamızı mahveden Del Piero'yu Manchester United'a almak için elimden geleni yapmamı istedi. Oyuncuyla temasa geçtim ancak teklifimi dinlemeyi reddetti. İtalya, 2006'da Dünya Kupası'nı kazanıp Serie A'daki şike skandalı patlak verdiğinde, Real Madrid'in de onu istediğini bilmeme rağmen onunla tekrar temasa geçtim. Ya bizde ya da Real'de oynayacağından emindim. Bu yüzden, 'Alessandro, aradan bunca yıl geçmesine rağmen seni hâlâ takımımda istiyorum. Madrid'e gitme, artık İngiltere'de oynama zamanın geldi. Takımımızın yıldızı sen olacaksın' dedim. Sadece güldü. 'Mister, bu konuşmayı birkaç yıl önce yaptık sanıyordum. Size çok saygı duyuyorum ancak Juventus şu an büyük sorunlar yaşıyor ve ben ödleklik yapamam' diye yanıtladı. Manchester United'a imza atmak yerine Juventus’ta kalıp takımını Serie A'ya yeniden çıkardı."