Güney Amerika Elemeleri
Saat: 22:00  
Yayın: TRT SPOR
YrdK'
0 - 0
Maç Oynanıyor
Brezilya : Weverton; Danilo, Militao, Verissimo, Alex Sandro; Casemiro, Gerson, Everton Ribeiro, Lucas Paqueta; Gabigol, Neymar.

Arjantin : Martinez; Montiel, Romero, Otamendi, Acuna; De Paul, Paredes, Di Maria, Lo Celso; Messi, Lautaro Marinez.
Messi'nin en son kendisi içeriye girerken "nereden düştüm ben buraya aq" bakişı çok iyiydi(*). Garibim ispnaya'da büyümüş tabii.

Edit: arjantin ile brezilya arasında rekabet kadar tarihi düşmanlık da vardır. Olay kasıtlı. Covid ile pek de alakası yok.
İngiltere'den gelen oyuncuların sağlık protokolüne uymadıkları gerekçesiyle yarıda kalan maç.
Baştan aşağı skandallar zinciri olan maç.

1. Brezilya daha girişte PCR testi sormadı mı ?

2. Hadi sormadı, 3 gündür kampta olan Arjantin milli takımını son dakikada mı kontrol etmek akıllarına geldi.

3. Maçtan saatler evvel stadyumda olan bu takıma ısınma esnasında bile müdahale edebilecek olan sağlık görevlileri maç başladıktan sonra mı müdahale edin diye emir geldi.

4. Arjantin prosedürden haberdar değil miydi?

5. Arjantin gereken testleri maçtan günler önce yaptırdı mı ?

6. İngiltere dışından gelen oyuncular için karantina şartı yoksa onların virüs taşımadığını nereden biliyorlar ?

7. Maç başlamışken akredite edilen yedek oyuncular dahi sahaya giremezken bakanlık görevlilerin izinsiz şekilde, maç devam ederken bazı oyuncuları dışarıya çıkartmaya zorlaması, FİFA tarafından kontrol edilen bir organizasyonun siyasiler tarafından delik deşik edildiği anlamına gelmez mi ?

8. Fifa ceza verebilecek mi ? Vermezse yarın öbür gün bir başka ülke benzer bir girişime kalkışırsa yaptırım gücü olacak mı ?

9.ingiltere'nin insan haklarına aykırı tutumuna karşı 3 maymun oynayan fifa'nın uluslararası maçları ısrarla oynatma çabasına birileri tepkisini koyacak mı ?

Bütün bu durumu aklayacak tek şey bu 4 sporcudan birisinin pozitif çıkması olur. O vakit de sahaya çıkan çıkmayan bütün topçulara karantinaya alınması elzemdir.

Hatırlatmak gerekirse bjk'li vida da Türkiye Hırvatistan maçında apar topar sahadan alınmıştı, zira pozitif görünüyordu. FIFA bu milli maç oynatma hastalığına ara vermeli. Ya bütün eleme maçlarını 1 ay içerisine sıkıştıracak ve bitirecek ya da ertelenecek. Bu şekilde olmuyor. Olmayacak da. Bir ülke kafasına göre oyunculara yasak koyuyor, ötekisi karantina şartı arıyor vs.
gelmiş gelmiş en büyük rezaletlerden birinin yaşandığı maç. umarım diplomatik kriz çıkmaz.
hayatımda gördüğüm en büyük saçmalığa sahne olmuş maç. oynatsaydılar ya maçı zaten bitince gidecekler, sıkamadılar dişlerini 90 dakika.
brezilya ile arjantin arasındaki rekabetler, krizler ve ülkesel çekişme ülkemizin yunanistan ile yaşadığı gerginliği 5 ile toplar 25 ile çarpar. bu gece iki ülke arasında yeni bir sayfa açılmıştır. asıl sorun, fifa'nın nasıl bir yaptırım uygulayabileceği ile ilgili. hoş, kim hükmen yenilirse yenilsin zaten dünya kupası için kocaman bir avantaja çoktan sahipler.