Avrupa'da 531. maçımız.

Avrupa arenasında oynadığımız 530 karşılaşmada 304 galibiyet elde ettik, 226 yenilgi yaşadık. THY Avrupa Ligi'nde ise yaptığımız 328 maçın 193'ünü kazandık, 135'inde ise sahadan mağlup ayrıldık.
Normal sezonda kalan her maçı hedef maçı olarak görüp mümkünse 6. Sırada girmek gerekiyor play off sürecine.

Güzel bir ivme kazandık, özellikle vesely'nin dönüşü pek çok şeyi rayına soktu diyebiliriz. Daha önce uzun süreli galibiyet serileri yapmış dominant bir takım karakterimiz var, oyuncu kalitemiz de eksiklerimiz olmasına rağmen iyi seviyede.

Zorlama bireysel atışlardansa topu paylaştığımız sürece her şey daha kolay olacaktır.
Obradovic'in son çeyrekte ezber bozan Westermann ile birlikte 4 uzun tercihi rakibin tüm düzenini bozdu, sonuç olarak westermann'ın şapkadan tavşan çıkarması ile kazandığımız ancak bolca kötü sinyaller verdiğimiz bir maç oldu.

Dış atış yüzdemizin düşük olmasının yanında kısaların baskı altında sürekli top kayıpları yapması maçta uzun süre geride olmamıza sebep oldu.

Kostas ve kalinic'in top kayıplarına çözüm bulmadan play off hedefi hayal olur.

Maç skoru 70-74
böyle facia bir gecede özellikle ilk yarıda yaptığımız top kayıplarının çok olduğu, topu doğru paylaşamadığımız bir günde çok çok önemli bir galibiyet.

Rakip her ne kadar hareketli olsa da oyun düzenleri sadece savaşmak ve erken üçlük bulmak üzerine. maçın genelinde enerjimizi yansıtma konusunda sorun yaşamasak da (bence) hücumda götserdiğimiz etkisiz ilk yarı oyunu bizi resmen kaosa itti.

3.periyotta gigi'nin hem hücumda hem savunmadaki büyük gayreti artı olarak onun bu oyununa savunmada vesely'nin ve kalina'nın katılmasıyla oyuna tutunduk. son periyotta ise şans tamamen yanımızdaydı diyebilirim. kostas'ın çok zor iki şutu ve alba berlin'in kaçırdığı boş şutlar (elbet bir noktada kaçıracaklardı) oyuna dengenin gelmesine neden oldu.

ve son 4dk02sn... obra ne kadar büyük bir dehâ olduğunu belki milyon kere kanıtlamış olsa da milyon birinciyi gösterdi bize. daha önce hiçbir zaman birlikte görmediğimiz uzun bir beş ile (westermann-kalina-d.williams-m.thomas-j.vesely) rakip alba'yı hücum ederken çok büyük afalattı. obra bu şaşırtmayı geçtiğimiz senelerde 5 kısaya dönerek yapardı ama bu sene anlaşıldı ki ayakları hızlı, cüsse ve atletizm olarak fark yaratan uzun oyuncularıyla bu kumarı oynayacak ve bugün bu oyunu maçın en kritik zamanında deneyerek kazandık. tabi bu son 4 dakikda westermann’ın bulduğu kritik 3lükleri ve savunma ribaund’larını es geçmemek lazım.

Her ne kadar bu uzun beş savunmada ve ribaundlarda fark yaratsa da çok hücumda çok kısır kaldı. Uzun vadede bize ne gibi getirileri olur veya obra bunu denemeyi alışkanlık haline getirir mi hep birlikte görücez.

gelccek hafta çift maç haftası. Önce zenith deplasmanı ardından iç saha maccabi maçıyla 2 haftalık bir euroleague arası geliyor. Bu ara sonrası hemen ilk maç iç sahada madride karşı. Eğer bu 3 maçı kazanırsak yavaştan meşaleleri yakmaya başlayabiliriz diye düşünüyorum.