kendi evimizde oynayacağımız sezonun ilk derbisi. milli takımın popülaritesi ve vakıfbank galibiyetiyle iyice yükselen ilgi sayesinde epey iyi bir taraftar baskısı oluşacaktır diye düşünüyorum. oyuncular thy maçını affettirmek için ekstra hırslı olacaktır.

gs, ecz'yı iyi bir oyunla yendi. çok iyi oynamalarına rağmen maç 3-2 bitti. gs ne kadar iyi oynarsa oynasın loser takım kimliğinden bir türlü kurtulamıyor. gs'nin bu maçı kazanması hatta 2 set alması sürpriz olur benim gözümde. oyunumuz sarıyer ve thy maçı öncesine kadar epey iyi durumdaydı ama bir anda formdan düştük. vakıfbank maçına benzer bir oyun ve sonuç bekliyorum. meliha ve gizem son maçta çok kötüydü neden bilmiyorum, thy çok da sert servisler yollamadı. gs'de iyi servis atan isimler var. gizem ve meliha yine thy maçındaki gibi oynarsa 3-0 yeniliriz.

taraftarın asıl tartışmasına gelelim. bu takımın pasörü kim? ben naz'ın oynattığı oyunu beğenmiyorum. bu kadar tecrübeli bir pasörden hata yapmasını beklemiyorum ama mesela sarıyer maçında eda'ya 25-24'te attığı pas korkunçtu. naz düz bir pasör ama pas atma dışındaki alanlarda çok başarılı. bloğu çok iyi, defansı iyi, servisi iyi. yani thy maçında girseydi oyuna madison'a 2 blok yapıp maçın havasını değiştirebilirdi. terzic neden hiç sokmadı anlayamıyorum. as takımın sorunlarını kendilerinin mi çözmesini istedi bilmiyorum ama as takım diye bir şey yok. bir tane takım var ve yedekler aslar birbirini tamamlar. terzic'in bu huyunu da beğenmiyorum, şu inadından vazgeçsin artık.

naz ile ilgili bir dedikodu var. simla, pelin ve eda naz'ın as pasör olmasını istemiyorlar deniliyor. buse de terzic'in istediği bir pasörmüş ve naz da yedek olacağını biliyormuş. naz bunu umursamamış olabilir çünkü buse er ya da geç formayı kaptırır dye düşünmüş olabilir ya da naz zaten voleybolu ikinci plana attı pamir doğduktan sonra. paramı alır otururum demiş de olabilir. yıllardır bir söylem var voleybol camiasında. eğer naz bir takımdaysa diğer pasör kim olursa olsun er ya da geç as olur diye. bakalım bu yine doğru çıkacak mı.

buse'nin düzgün pas atması dışında hiçbir esprisi yok ama stabil pas atacağım diye çok yavaş oynattığı zamanlar da oluyor. blok, defans ve serviste çok geride. servisleri geçen yıl etkiliydi ama bu yıl her çizgiye geldiğinde kaçıracak gözüyle bakıyorum. baskıyı kaldıramayacak gibi bir havası var, bu sezonun aylin'i de buse olacak gibi duruyor. umarım bir an önce toparlanır ama iyi sinyaller vermiyor. hemen harcanacak bir oyuncu değil ama fb'nin de maç kaybetmeye tahammülü yok. bir şeyler öğrenmek için illa maç kaybetmek zorunda değiliz, öğrenecek olan 1 pozisyonda bile bir sürü şey öğrenir.
'yine' kötü oynadık. vakıfbank maçındaki oyunumuz galiba tesadüftü, artık iyi oyun beklentim kalmadı. gizem ve meliha ile konuya gireceğim çünkü iyi oynasak da kötü oynasak da mimarları bu iki isim olacak. gizem'e yedek beklemek yaramamış, guidetti'te nispet yapar, çok iyi oynar diyordum ama guidetti onu yedek bırakmakta haklı galiba :( basit birkaç topu bile çıkaramadı. birkaç tane çok iyi defansı vardı gerçi, konsantrasyon problemi olabilir.

meliha uzun süredir gördüğüm en kötü smaçör performansını gösterdi. 10 pasta 1 sayı, kötü manşetler, kötü defans, etkisiz servis, blokta yer tutamama. sen en iyi türk smaçörüm diyorsan kendine böyle oynamaya hakkın yok. mental olarak da çok zayıf ne yazık ki. cansu girdiği bölümlerde iyi defans yaptı, servisleri de güzeldi. seyirci cansu'yu çok alkışladı. normalde şu maçta meliha 3. sette kenara gelmeliydi ama cansu'yu hiç smaçör olarak düşünmedi terzic. hücumda pas almasa bile manşeti ve defansı sayesinde maç başından beri ortada görünmeyen eda ve popovic'e daha çok pas gidebilirdi. terzic'te adalet olsa cansu smaçör oynardı bu maç.

naz, bloğun, servisin çok iyi ama oyuna iyi giren lazareva'yı ve arina'yı nasıl oyundan düşürdün aklım almıyor. pas tercihlerin cidden kötü. son set arina sayesinde elin titremedi ama pas tercihlerini biraz gözden geçir. bazı pozisyonda top eline gelmeden salondakiler eda'ya atacak dedi, sen de eda'ya attın önünde ikili blok. yani avantaj topu illa ortaya atmak zorunda değilsin. wolosz bu yüzden wolosz oluyor.

lazareva birkaç top dışarı vursa da açıkçası maçta en beğendiğim oyuncumuz oldu. arina hiç oyuna giremedi. biraz daha onu oyuna sokmalıyız.

gs ise cidden iyi servis attı ve defans yaptı. maçı bizden daha çok istediler ve hak ettiler ama biz daha kaliteli kadroya sahibiz, son sette de kalite çabaya üstün geldi. meliha'nın kendisine gelmesi şart oğlu şart yoksa kupa hayal. cansu her girdiğinde top çıkardı, daha çok süre almalı.