Bir futbol dizilimi. 3-4-3 formasyonu aslında.
Halihazırda uygulayan var mı ? Bilmiyorum. Ama uygulaması oldukça zor. Bir santrafor arkasında 2 gezici 9 ya da 10 numaralı bir sistem. Kanatlar orta sahadaki isimlere devredilmiş bir formatta kanat oyuncularının ciğersiz olması gerekiyor.
Aslen 3-4-3 çok beğendiğim bir sistem olmasına karşın 3-4-2-1 kapalı savunmaların ana plan olduğu bir ligde herhalde pek başarılı olamaz. Yine de iş kadroya ve teknik adama bağlı.
bu dizilimi ne zaman görsem aklıma 2 aralık 2017 beşiktaş galatasaray maçı ve 18 kasım 2017 istanbul başakşehir galatasaray maçı geliyor. gs bu iki maça da bu dizilişle çıkmıştı ve 10 yemekten kurtulmuşlardı.

t: savunmada çok açık verecek diziliş.
edit: ama 17-18 sezonunun ilk 10 haftası gayet iyi bir performans göstermişlerdi bu diziliş ile. bunu da ekleyelim. lakin derbi taktiği değil bence, 10 maç sonra da çözülüyor. malatya'Ya 2-1 yenilmişlerdi mesela bok gibi oynayıp.
mesut gelince acaba denenir mi dediğim bir diğer ifadesi çam ağacı olarak bilinen sistem.

2'linin birisi pelkas diğeri mesut, arkalarında ozan-sosa- mhy ya da gustavo belki ileride ismail ile bir dizilim. gustavo orta sahada oynarsa novak ya da tisserand stoper hattını tamamlayabilir.

____________________________altay_________________________

________serdar___________gustavo_________szalai__________

nazım___________ozan____________mhy(sosa)________caner

_________________mesut______________pelkas______________

______________________thiam(samatta)____________________

elimizde bu kadar 10 numara olunca kadroyu oluşturmak da güç.
(bkz: #45216)'daki entry'ye katılmakla beraber Bencede kadronun oynayabileceği (mesut kondisyonunu tekrar yakaladığında) en iyi diziliş bu. Mesut'un yaratacığı savunma zafiyetini de en aza indirgemek için böyle bir sistem, çok koşan orta saha ve kanat oyuncuları gerek.

Ama caner'in sol tarafta hiç ikamesi olmaması o mevkiyi düşündürüyor.
Vitor geldikten sonra denemesini beklediğim sistem.

İlk başta bunu deneyecektir, elimizde Mesut ve pelkas ( satılmazsa ) gibi iki 10 numara orijinli oyuncu var.

Arkada 4'lü orta sahanın solunda oynayabilecek Caner, sağ kanatta oynayabilecek ozan tufan var. Merkezde sosa-irfan can- mhy- Gustavo gibi hem kontrollü hem de baskıcı bir oyun oynayabileceğiniz orta sahalar mevcut.
3-1-3-2-1 şeklinde bir oyunla sosa tek regista gibi de durabilir, o vakit Gustavo mutlaka geride yer almak, olmayacaksa da yol verilmesi gerekir.

Geride szalai - serdar - tisserand gibi isimler var ve geriden oyun kurumu yaparken zorlanmamak için Caulker da geldi, zira bu transfer bana 3lü transferi için sinyal veriyor. Hatta geri dönecek zanka da var.

Forvette samatta'yı yok sayıyorum, Valencia, thiam var. Serdar geldi. Ben Vedat'ın da geri geleceğini düşünüyorum. Bence bize net bitirici bir golcü gerek de alamıyoruz maalesef.

Öte yandan elimizde çok kalabalık bir kadro var. Mutlaka daralması gerekir. Osayi Samuel aranan tarzda bir oyuncu, kadroda kalmalı ama bitiriciligi mutlaka gelismeli. Ademi işe yaramaz, samatta gol atamayacaksa hala mutlaka gitmeli.
Oyuncu tercihine göre savunmacı ya da hücumcu olabilecek bir diziliş.

Orta 4lü illa kanat oyuncusu ile doldurulmak zorunda değil mesela.

Tisserand----- caulker----szalai

---------------Gustavo
Ozan------- sosa-----irfan(mhy)

-------mesut----------pelkas
---------------valencia

Şeklinde olabilir, Dengeli bir kadro olur. Savunma gücü yüksek bir kadro

Ya da

Tisserand--------Caulker---------szalai

Valencia------irfan----ozan-----caner

-------------mesut----------pelkas-------------

---------------------(transfer)--------------

Şeklinde daha hücumda çoğalan bir yapı da olabilir.

Sistem değil, sisteme nasıl seçimler yapılacak, önemli olan bu.
Dinamo gibi işleyen iki Kanatlı bir sistem aslında.

Fakat bizde yok. Birisi dinamo da beyinsiz(osayi)

Acaba orta 4lüyü kanatsız bir baklava olarak denesek ve Gustavo önünde ozan-sosa-irfan-mhy-zajc'tan 3ünü yerleştirsek kanatsız idare edebilir miyiz.

Yani 3-1-3-2-1 gibi. Tamamen merkeze yoğunlaşan bir yapı. Teorik olarak eldeki yoğun orta sahaları düşününce güzel de çok mu kolay önlem alınır ve çok mu atak yeriz bilmiyorum.
Pelkas'ın sakatlığı sonrasında o bölgeye kimin geleceğini merak ettiğim dizilim.

İlk aday elbette İrfan can.
Fakat santraforda serdar, arkasında Valencia da o bölgede yer alırsa şaşırmam.

Plase ise mhy.
Sürpriz samatta.

Xd
(bkz: #68047)

Pelkas merkezde konumlanip, geriden atilan paslara duvar oluyordu. Ozellikle szalai ve gustavo kafayi kaldirdiginda pelkas'a bakiyorlardi. Eger rakip yakinsa, pelkas tek topla kenardaki(*) oyuncuya topu birakip atagi ilerletiyordu. Rakip uzaksa, topu rahatca alip sirtini donup rakip kaleye dogru kendisi gidiyordu.

Benim hazirlik maclarindan aklimda kalan en temel rolu bu sekilde, ben irfan yerine ferdi'yi daha uygun goruyorum bu role. Buradaki oyuncunun topla iliskisi iyi olacak, yaratici olacak, driplingi olacak ve yuksek tempolu olacak. Irfan, pelkas degilde mesut'un yedegidir.

Edit: bu durumda sol kanat bek henus transfer yapilmadigi icin bosa cikiyor tabi.