fenerbahçe'de görev aldıkları 10 sezonda 5 lig şampiyonluğu kazandırmış üçlü. 3 tane de son maçta kaybedilen şampiyonluk var.

iyi bir istatistik son dakikada kaçırdığımız şampiyonlukları saymazsak ama ben bu eskiye dönme olayını anlamıyorum. yine aykut kocaman'ı isteyenler var. hayır ben anlamıyorum dünyada başka teknik direktör mü kalmadı? taraftar bir fatih terim çıkarma peşinde. fatih terim iyi bir teknik direktör çünkü iyi bir lobisi var. güç onda. şöhretli. üstelik ne zaman rakiplei güçsüzleşse bunu mükemmel bir şekilde seziyor ve gelip şampiyon oluyor.

şimdi de emre belözoğlu'na takmış bir kısım var. tabi onların sayısı fazla değil ama umarım çoğalmaz.

yani bilmiyorum bir sistem kurmak çok mu zor. hani fenerbahçe'nin başarısızlığına dur diyecek bir hoca yok mu dünya üzerinde? yapılması gereken tek şey fenerbahçe'nin oynamak istediği futbolu ve uzun vadeli planlarını, bu planları gerçekleştirebilecek bir hoca ile anlaşıp uygulaması. hani yapılması gereken şeyler de belli. fenerbahçe küçülmeye gidecek kulüp olarak. basketbol şubesi bile küçülmeye gidiyor. trabzon nasıl yapılandıysa biz de yapılanacağız bu kadar basit. adamlar 16 milyon euro'luk maaş bütçesi ve 2 milyon euro'luk transfer bütçesi ile şampiyonluk kovalıyor. biz de böyle bir şey yapacağız muhtemelen. 30-35 milyon euro'lara çekeceğiz maaş bütçesini ve roger schmidt gibi bir hoca ile anlaşacağız. tamam şampiyon olmak zorunda değiliz de en azından izlemek isteyeceğimiz bir fenerbahçe olsun ya.

ali koç'un vizyonu benim bildiğim böyleydi. başkan biz harbiden senin vizyonunu anlamamışız ya. yani verdiğin sözleri bir tutsan. çık taraftardan süre iste. de ki bana 3 yıl verin kulüp yapılanmaya gidecek de. 5 yıl değil ya 3 yıl bile yeter. hani bunu başarmak imkansız da değil. sivasspor, trabzonspor gibi küçük kulüpler nasıl başarılı olduysa 3 yıl yapılanmayla, sen de olacaksın. bu yani bizim istediğimiz şey. atalanta 27 milyon euro'luk maaş bütçesi ile nasıl gruptan çıktı? club brugge şampiyonlar ligi'nde nasıl kendini gösterdi? nasıl genç oyuncularla damga vurdu şampiyonlar ligi'ne? ya da salzburg nasıl haaland gibi bir yeteneği bulup getirdi? bilmiyorum bu kadar zor olmamalı ya.

tamam süper lig gerçekleri denen bir şey var. burada genç oyuncularla başarı sağlamak biraz zor. ama biz u19 takımı ile maçlara çık demiyoruz ki. tecrübeli oyuncular da olacak elbette kadromuzda. ama en azından şöyle henry onyekuru gibi gençleri bulmamız lazım iyi bir scout ekibi ile. bilmiyorum başkan, umarım bu yolda gidiyorsundur. artık kredin de yavaş yavaş tükenmeye başladı. seni eleştirmek istemiyordum ama sen de verdiğin sözleri tut. bak 2 yıldır hata yapıyoruz. artık hatalardan ders çıkarmamız lazım. umarım çıkarıyorsundur diyelim. artık bu camianın yeniliklere ihtiyacı var. 'nın da bahsettiği gibi türk futbolunda yeni bir çağ başlaması lazım. bu eski kafanın yıkılması lazım artık. biz seni bunun için istemiştik başkanlık koltuğuna. tamam phillip cocu tutmadı ama başka teknik direktör tutabilirdi. sen ise taraftarın gazı ile hareket edip eski kafa ile devam ettin. daha da başarısız oluyoruz her sene.

(bkz: Siz benim vizyonumu anlamamışsınız)

bilmiyorum fenerbahçe ne zaman düzgün adımlar atmaya başlayacak ve doğru yolu bulmuş olacak. ama harbiden şu eski hocaların sürekli fenerbahçe'ye önerilmesi baydı.